Dovolená Vídeň

Rakousko Vídeň, Rakousko
Charakter oblasti: poznávací

Vídeň je hlavní město Rakouska a současně jedna z jeho spolkových zemí. Leží na řece Dunaj a je zcela obklopená územím spolkové země Dolní Rakousy. S počtem obyvatel necelé 2 miliony je nejenom největším rakouským městem, ale i jeho nejvýznamnějším politickým, hospodářským a kulturním centrem. Historické centrum Vídně bylo v roce 2001 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Oblast Vídeňské pánve je díky své výhodné poloze a příznivému klimatu nepřetržitě osídlena už od mladší doby kamenné. Jméno dostalo místo po keltské osadě Vedunia, což v překladu znamená lesní potok.

Dovolená Vídeň | © Evgeniy Fesenko | Dreamstime.com

Dovolená ve Vídni

Vídeň patří mezi nejnavštěvovanější města Evropy. Doporučujeme si na její návštěvu vyhradit několik dní, den nebo dva jsou málo, protože památek a zajímavých míst je ve Vídni opravdu mnoho.

Zvažte také, jestli se vám nevyplatí zakoupit si Vienna City Card, která se dá pořídit na 24, 48 nebo 72 hodin a funguje jednak jako jízdenka na městskou hromadnou dopravu, jednak poskytuje řadu slev u partnerů. Na každou kartu navíc může cestovat jedno dítě do 15 let zdarma. Pořídit si ji můžete na letišti, hlavním nádraží, v infocentrech, některých hotelech nebo nejpohodlněji online.

Památky ve Vídni

Vídeňská architektura je jedním slovem monumentální. V samém srdci Vídně naleznete císařský palác Hofburg, komplex se 16 křídly a 17 dvory. Dříve sloužil jako sídlo Habsburků a v současnosti je sídlem prezidenta, v jeho prostorách se ale nachází i rakouská národní knihovna a několik muzeí.

Hlavní část sbírek pak najdete v nedalekých muzejních budovách postavených naproti sobě, a sice v Umělecko-historickém muzeu s rozsáhlou galerií starých mistrů a v Přírodovědném muzeu. Mezi nimi stojí působivá socha císařovny Marie Terezie a jejích nejbližších poddaných.

Nedaleko naleznete také nejvýznamnější gotickou památku Rakouska, kterou je katedrála sv. Štěpána. Vysoko do výšky se tyčí také neogotická budova radnice, která je obklopena překrásným parkem, a vedle ní stojí neméně působivá neoklasicistní budova parlamentu.

Jestliže si budete chtít dopřát také nějaký ten umělecký či kulturní zážitek, zamiřte do nejslavnějšího rakouského divadla Burgtheater nebo do celosvětově proslavené Vídeňské opery. Vedle budovy opery se nachází Café Sacher, kde můžete ochutnat pravý nefalšovaný světoznámý dort.

Okouzlí vás také skvostný barokní zámek Belveder nebo nejznámější rakouský zámek Schönbrunn, letní sídlo Habsburků, v jehož parcích a oranžériích je snadné strávit celý den. Obzvlášť pokud zavítáte i do zdejší zoologické zahrady, která je nejstarší zoologickou zahradou na světě, funguje totiž už od roku 1752. I Schönbrunn a jeho zahrady jsou od roku 1996 na seznamu UNESCO.

Pokud dáváte přednost modernějším stavbám, nesmíte vynechat Hundertwasserhaus extravagantního architekta Friedensreicha Hundertwassera. A za adrenalinem a zábavou se vydejte do velkého zábavního parku Prater, kterému dominuje populární ruské kolo či největší řetízkový kolotoč na světě.

Zavítáte-li do Vídně v adventním čase, určitě nevynechejte zdejší kouzelné vánoční trhy.

Počasí ve Vídni

Vídeň si užijete v každém ročním období, jde o poměrně slunečné město. Jaro začíná koncem února a končí uprostřed května, počasí je podobně jako u nás silně proměnlivé s mrazivými i téměř letními dny. Léto je často velmi teplé a suché s maximálními denními teplotami mezi 24 až 34 °C. Podzim přichází koncem září, ale až do listopadu je charakteristický častými návraty teplého a suchého počasí. Mírná zima začíná koncem listopadu. Během zimních měsíců často sněží, denní teploty se pohybují průměrně kolem 4 °C a noční lehce pod nulou, výjimečně klesají až k -10 °C.

Aktuální počasí ve Vídni i dlouhodobý výhled si můžete ověřit na webu Meteoblue.com.

Zájezdy do Vídně

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy nejčastěji do tří- a čtyřhvězdičkových hotelů. Přespat ve Vídni můžete jen jednu noc nebo zůstat i týden. V ceně většiny pobytů je snídaně.

Doprava je obvykle vlastní. Osobním automobilem musíte při cestě z Prahy ujet asi 300 km, což zabere okolo 3 a půl hodiny. Cesta z Brna je asi o polovinu kratší, 140 km zvládnete do 2 hodin. Využít můžete také vlakovou či autobusovou dopravu.

Ubytování ve Vídni

Pokud si chcete pobyt ve Vídni zabezpečit sami, máte tisíce možností, kde se ubytovat. Ve městě jsou asi čtyři stovky hotelů, několik penzionů a také velké množství apartmánů. Pro nenáročné turistické pobyty můžete využít některý z hostelů.

Apartmány ve Vídni

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit CheckVienna – Familienplatz, který se nachází v části Ottakring a na Bookingu má celkovou známku 8,0/10 ze 403 hodnocení. Díky blízkosti tramvajových zastávek i stanice metra se do centra Vídně pohodlně dostanete do 30 minut. Apartmány mají vlastní koupelnu i kuchyňku, ventilátor a samozřejmě připojení na wi-fi. K dispozici je také pračka. Parkovat doporučujeme na blízkých P+R parkovištích, kde je výhodná denní taxa.

Hotely ve Vídni

Podobnou vzdálenost od centra, které je dobře dostupné městskou hromadnou dopravou, má i hotel CampanileVienna South stojící v části Favoriten. Na Bookingu získal celkovou známku 8,6/10 z 1 523 hodnocení. Pokoje jsou vybavené klimatizací i zvukovou izolací, k dispozici je 24hodinová recepce, úschovna zavazadel, bezplatné wi-fi připojení i bar. Některé pokoje jsou bezbariérové. Hotel navíc umožňuje pobyt s domácími mazlíčky. Lze si připlatit kontinentální bufetovou snídani. Parkovat doporučujeme rovněž na P+R parkovištích, hotel vlastní parkování nemá.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.