Dovolená Semmering – Zauberberg

Rakousko Semmering – Zauberberg, Rakousko
Charakter oblasti: lyže

Rakouská obec Semmering se nachází ve spolkové zemi Dolní Rakousy a je vyhledávána především pro možnost zimních sportů. Několikrát hostila světový pohár v lyžování. Turisty sem láká také slavná železniční trať Semmeringbahn, která byla dokončena v roce 1854.

Dovolená Semmering – Zauberberg | © Laduwki | Dreamstime.com

Lyžování v Semmeringu

Především pro turisty z Moravy, odkud je to do Semmeringu kousek, může jít o zajímavou oblast pro zimní sporty. Kromě malého areálu Zauberberg Hirschenkogel v Semmeringu můžete navštívit také o něco větší středisko Stuhleck Semmering v nedaleké obci Spital am Semmering.

Určitě má smysl vzít si s sebou na dovolenou i běžky. Využívání běžeckých tratí v oblasti je totiž zdarma. Stezky jsou upraveny převážně pro klasický styl.

Pro snowboardisty a vyznavače freestyle je připraven Zauberberg Split-Park Semmering s patnácti překážkami všech úrovní. Přijdou si tak na své jak začátečníci, tak pokročilí. Díky nočnímu osvětlení si pro trochu adrenalinu a zábavy můžete zaskočit i po setmění.

Aktuální sněhové zpravodajství získáte na webu Bergfex.at: Zauberberg, Stuhleck.

Sjezdovky

Ve středisku Zauberberg Hirschenkogel Semmering se pohybujete v nadmořské výšce 1 000-1 360 metrů. Připraveno tu je pro milovníky zimních sportů celkem 14 km sjezdovek, které se dělí převážně na snadné modré (6,5 km) a středně obtížné červené (6,5 km) trasy, najdeme tu i 1 km dlouhou obtížnou černou sjezdovku. Pro přehled všech možností sjezdování se podívejte na mapu areálu.

Areál Stuhleck se nachází v nadmořské výšce 777-1 774 metrů a nabízí 26 km sjezdovek, kde většinu (20 km) tvoří modré tratě a zbytek jsou tratě červené. Pro lepší představu se můžete podívat na mapu areálu.

Vzhledem k převaze snadnějších sjezdových tratí jde o ideální tréninkové místo pro začínající lyžaře nebo o pohodově strávenou dovolenou pro lyžaře pokročilejší.

Lanovky

V areálu Zauberberg vyveze lyžaře nahoru jedna kabinová a jedna sedačková lanovka. Středisko Stuhleck má k dispozici čtyři sedačkové lanovky, šest vleků a jeden pohyblivý koberec.

O aktuálním provozu informují webové stránky areálů:

Skipas

Veškeré informace o skipasech na Zauberberg zjistíte zde.

Veškeré informace o skipasech ve Stuhlecku naleznete zde.

Většinu skipasů s platností na jeden den a déle lze využít v celém lyžařském regionu Semmering, to znamená jak ve Stuhlecku tak i v Zauberberg Hirschenkogel. Při nákupu konkrétního skipasu se o tom předem informujte v podmínkách.

Využít můžete také nákup online bez čekání ve frontě.

Počasí v Semmeringu

Lyžařská sezona v Semmeringu trvá obvykle od začátku prosince do konce března. Nejvíce sněhu padá zpravidla v lednu a v únoru.

Nejlepší období k návštěvě

Nejlepší sněhové podmínky pro lyžování jsou v polovině ledna, což je současně nejrušnější období v rakouských horách. Kompromisem je začátek prosince nebo druhá polovina března, kdy bývá v Semmeringu dostatek sněhu, ale současně méně lidí. Denní teploty od prosince do února se pohybují kolem nuly, v noci klesají průměrně k -7 °C.

V letní sezoně bývají nejvyšší teploty od poloviny června do poloviny srpna, kdy během dne atakují hranici 25 °C. V noci teploty přesto klesají občas i k 10 °C.

Zájezdy do Semmeringu

Cestovní kanceláře nabízejí většinou pobyty v tří- a čtyřhvězdičkových hotelích s polopenzí. Vybrat si můžete nejčastěji ze zájezdů na 3 až 7 dní.

Doprava je téměř vždy vlastní. Cestu z Prahy (430 km) zvládnete osobním automobilem ujet za čtyři a půl hodiny, z Brna (230 km) už za dvě a půl hodiny.

Ubytování v Semmeringu

Sami si můžete v Semmeringu zabezpečit ubytování zhruba ve třech desítkách ubytovacích zařízení. Doporučujeme si pobyt rezervovat s dostatečným předstihem, kapacita bývá často naplněna. Případně můžete hledání ubytování rozšířit na blízké okolí, v dojezdové vzdálenosti naleznete více možností.

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Frühstückspension Gasthof Gesslbauer s celkovou známkou 8,7/10 z 294 hodnocení. Nachází se na půli cesty mezi Semmeringem a Spitalem v obci Steinhaus am Semmering, 3 minuty jízdy od lyžařských areálů Stuhleck jedním směrem a Zauberberg Semmering druhým směrem. Každé ráno si tak můžete vybrat, do kterého areálu se vydáte lyžovat. Nabídka je výhodná především poměrem ceny a kvality. Hosté si pochvalují také zdejší snídani.

Praktické informace

Webkamera

Oblast monitoruje několik webkamer.

Turistika

V létě můžete pro své adrenalinové zážitky na horských kolech využít Bikepark Zauberberg Semmering, nebo se vydat na některý z cyklovýletů. Tipy na ně naleznete zde.

Vynechat byste neměli vyhlídku Millenium vystavěnou právě na vrcholu Hirschenkogelu (1 341 m), na němž se v zimě v Semmeringu lyžuje. Vyhlídku můžete navštívit v rámci některého z turistických okruhů, najdete trasy dostupné dokonce i s kočárky. Využít pro své výlety můžete také provoz letních lanovek.

Nápady na výlety v oblasti a popis turistických okruhů naleznete na této stránce.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.