Čerpání úvěru ze stavebního spoření a překlenovacího úvěru (meziúvěru)

V návaznosti na spoření lze při splnění určitých povinností požádat o úvěr ze stavebního spoření a překlenovací úvěr (meziúvěr).

Před schválením obou druhů úvěrů banky nahlížejí do registru dlužníků SOLUS, záznam v něm může být výraznou komplikací vedoucí až k zamítnutí žádosti. Na druhou stranu – jste-li v registru uvedeni neprávem či omylem, spořitelny tento fakt po doložení zohledňují a úvěr ze stavebního spoření schválí.

Úroková míra úvěru je v tomto případě vyšší, než je tomu v případě stavebního spoření. To znamená, že za vedení úvěru zaplatíte více, než kolik byste v případě stejné částky obdrželi od banky na úrocích.

Úvěr ze stavebního spoření

Smyslem řádného úvěru ze stavebního spoření je poskytnout finanční prostředky těm klientům, kteří si ještě nestihli naspořit celou cílovou částku, ale již potřebují řešit otázku bydlení. Úvěr ze stavebního spoření tak lze poskytnout maximálně do výše cílové částky.

Úroková sazba je u každé spořitelny odlišná, v průměru se pohybuje mezi od 1,9 do 2,7 % ročně.

Zákonný nárok na získání řádného úvěru ze stavebního spoření vzniká účastníkovi při splnění určitých podmínek, z nich ty základní jsou:

1Minimální doba spoření

Pro schválení úvěru ze stavebního spoření je nutné nejprve na ten samý účet spořit, a to po dobu nejméně 24 měsíců.

2Naspoření určité výše cílové částky

Další podmínkou je naspoření si alespoň části stanovené cílové částky. Aktuální výše této hranice se u většiny spořitelen pohybuje mezi 35 – 45 %.

3Dosažení určité výše hodnotícího čísla

Tzv. hodnotící číslo (setkat se můžete také s pojmy bodové hodnocení apod.) spořitelny používají, aby si jednoduše vyhodnotily,  zda vám mohou úvěr bez obav poskytnout. Výpočet a výsledná hodnota se liší v závislosti na té které spořitelně, bližší specifikaci naleznete vždy ve smluvních podmínkách.

Překlenovací úvěr (meziúvěr)

V případech, kdy klient zatím neplní podmínky pro získání řádného úvěru ze stavebního spoření, může požádat o schválení tzv. překlenovacího úvěru, známého rovněž pod názvem meziúvěr. Na ten již není zákonný nárok, o jeho případném schválení či neschválení rozhoduje sama spořitelna, která si zároveň sama stanovuje podmínky.

Úvěr se poskytuje do výše cílové částky, přičemž ho lze čerpat buď jednorázově, nebo postupně. U tohoto typu úvěru existuje podmínka, že musí být použit k řešení bytových potřeb v souladu se zákonem. Úroková sazba na českém trhu se pohybuje nejčastěji v rozmezí od 3,5 % do 4,4 % ročně – vzhledem k většímu riziku je tak oproti řádnému úvěru ze stavebního spoření vyšší.

Našli jste chybu?

Nahlásit chybu