Stavební spoření 2024 » Srovnání, státní podpora, daně

Lenka Chládková
Publikováno 10. ledna 2024
  • Zhodnocení peněz investovaných do stavebního spoření závisí ve velké míře zejména na státním příspěvku
  • Stát však šetří, kde se dá, a zpřísňuje podmínky pro stavební spoření, to je proto stále méně a méně výhodné
  • Výhodou je, že peníze ze stavebního spoření nemusejí být nutně využity na bydlení
  1. Stavební spoření 2024 » Srovnání, státní podpora, daně

    Co je stavební spoření

    Stavební spoření vzniklo v 90. letech za účelem nabídnout nástroj pro shromažďování finančních prostředků a následně případného úvěru pro řešení otázky bydlení.

    Již od počátku se v systému stavebního spoření angažuje ve velké míře stát, který poskytuje střadatelům podporu, jejíž výše se odvíjí od výše částky připsané za daný kalendářní rok.

  2. Princip stavebního spoření

    Princip stavebního spoření je jednoduchý – nejprve si stanovíte částku, kterou si chcete naspořit, a počet let, v průběhu kterých budete peníze střádat.

    Odměňováni jste jednak úrokem od banky (jehož výše je dnes na úrovni standardních spořicích účtů) a za druhé státním příspěvkem. Právě ten tvoří hlavní část zhodnocení, a to i přesto, že mezi léty 2002 a 2010 jeho průměrná roční výše klesla o 507 Kč. Do konce roku 2023 činil státní příspěvek 10 % z uložených peněz, maximálně ale 2 000 Kč ročně. S platností od 1. ledna 2024 byl státní příspěvek snížen na polovinu, tedy 5 % a maximálně 1 000 Kč ročně.

  3. Vklad a výběr peněz

    Peníze na stavební spoření můžete posílat dle vašich možností buď vždy jednoročně, nebo po měsíčních splátkách.

    Po ukončení šestiletého cyklu (tzv. vázací doby) je možné buď všechny peníze vybrat, nebo cílovou částku navýšit a pokračovat ve spoření.

  4. Danění

    V současné době stavební spoření podléhá daním, kdy se z úroků z vkladů i ze státní podpory strhává 15 %. Daň ze zisku si spořitelna strhává automaticky.

    Státní podpora byla do konce roku 2023 od daně osvobozena. S platností od 1. ledna 2024 je ale považována za ostatní příjem. Pokud příjmy ze státní podpory a další příjmy spadající do tohoto druhu příjmů nepřekročí částku 50 000 Kč, dani nepodléhají.

    Státní podpora se stává zdanitelným příjmem až v okamžiku jejího vyplacení – tedy při výplatě naspořené částky při ukončení stavebního spoření, nebo v souvislosti s čerpáním úvěru ze stavebního spoření. Může se tedy stát, že během dlouhé doby spoření je nastřádána státní podpora, která překročí limit 50 000 Kč. Do limitu je nutné zahrnout také případné bonusy či prémie z marketingových akcí, neboť rovněž spadají do ostatních příjmů.

    V takovém případě je nutné státní podporu uvést do daňového přiznání a zaplatit daň v příslušné výši.

     

  5. Výhody a nevýhody stavebního spoření

    • Hlavní zhodnocení probíhá na základě státního příspěvku
    • Pojištění vkladů až do zákonné výše 100 000 eur
    • Naspořené prostředky ze stavebního spoření nemusejí být nutně využity jen pro řešení otázky bydlení – lze jimi financovat prakticky cokoliv od pořízení automobilu až po dovolenou
    • S platností od 1. ledna 2024 byl státní příspěvek snížen na polovinu. Zatímco do konce roku 2023 činil státní příspěvek 10 % z uložených peněz, maximálně ale 2 000 Kč ročně, od roku 2024 je státní příspěvek snížen na polovinu, tedy 5 % a maximálně 1 000 Kč ročně.
    • Se zřízením stavebního spoření je nutné přistoupit na podmínku, že si na investované finanční prostředky nebudete moct po dobu 6 let sáhnout bez rizika postihu
    • V případě předčasného vypovězení smlouvy přijdete o veškerou státní podporu a budete muset zaplatit poplatek za předčasné ukončení smluvního vztahu. Ten se pohybuje okolo 0,5 % z cílové částky, při využívání úvěrového účtu až okolo 5 % p. a.

Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.