, Spořicí účty v zahraničí 2019 » Aktuální úroky v Německu a Rakousku - Skrblík.cz

Spořicí účty v zahraničí 2019: Jaké úroky mají v Německu a Rakousku?

Spořicí účet vedený v rakouské či německé bance přináší výhody zejména tomu, kdo má příjmy v eurech a nechce je v době silné koruny přeposílat na účet vedený v českých korunách. Bude-li po ukončení spoření vklad převeden zpět na koruny či na jinou měnu, může být velkým problémem nebo vítaným bonusem devizové riziko v důsledku změny kurzu.

Přehled rakouských a německých spořicích účtů 2019

V přehledu níže uvádíme německé a rakouské banky či záložny, které mají pobočku na území České republiky. Účet vám zřídí česky hovořící bankéři.

Banka Pobočky v ČR Úroková sazba
Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien Liberec 0 % p. a.
Volksbank Löbau-Zittau eG Praha, Liberec 0,01 % p. a.
Waldviertler Sparkasse Jindřichův Hradec, Dačice, Moravské Budějovice, Pelhřimov, Třebíč, Třeboň až 0,8 % p. a.

Sparkasse Oberlausitz-Niederschleisen nabízí vedení korunového spořícího účtu, kde je při částce přesahující 100 000 Kč úroková sazba 0,15 % p. a. V nabídce je také spořící účet S-Jugendgirokonto pro mladé do 23 let. Výhodou je bezplatné vedení účtu a při zůstatku pod 500 eur je úrok 2,00 % p. a.

U Waldviertler Sparkasse je možné zřídit Spořící účet bez výpovědní lhůty, kde je vklad do 200 tis. Kč úročen sazbou 0,8 % a nad 200 tis. Kč 0,05 %. Podmínkou je současné využívání osobního, penzijního či podnikatelského účtu. Jinak je úroková sazba u částky do 200 tis. Kč pouze 0,4 %.

Německé spořicí účty jsou nedostupné českým exekutorům

Spořicí účty vedené v Německu jsou prakticky nepřístupné českým exekutorům, neboť tamější banky a spořitelny spolupracují výhradně s německou policií. Tím se lze vyhnout šikanóznímu jednání například v případě neoprávněných exekucí.

Upozornění: Zatajováním finančních prostředků v zahraničí v průběhu exekučního řízení se můžete dopustit trestného činu Poškození věřitele dle § 222 trestního zákoníku.

Pozor na devizové riziko

Vklady na spořicích účtech vedených v jakékoliv cizí měně s sebou nesou devizové riziko. To je nutné brát v potaz v případech, kdy po skončení spoření plánujete finanční prostředky převádět na českou či cizí měnu.

Rozhodující roli má v tomto případě kurz např. české koruny vůči euru. Pakliže česká koruna vůči euru oslabí (čili 1 euro nebude stát 25 Kč, ale 27 Kč), rázem máte na každém uloženém euru 2 Kč bonus. Na druhé straně pokud koruna bude vůči euru posilovat (třeba z 26 Kč za jedno euro na 24 Kč), přicházíte na každém uloženém euru o dvě koruny.

Reálný příklad: Jen mezi 1. zářím 2013 a 1. lednem 2014 oslabila koruna o 1,69 Kč. To znamená, že těch samých 10 000 euro se prvního září rovnalo 257 350 korunám, ale na Nový rok činilo již 274 250 Kč. Rozdíl 16 900 Kč byl kurzový zisk. Pravdou je, že tyto změny kurzu lze prakticky jen odhadovat.

Prodražit se spořicí účet v zahraničí může v případech, kdy plánujete na účet zasílat pravidelné úložky. Většina českých bank si za SEPA platby účtuje velmi vysoké poplatky, což užitek ze spořicích účtů značně snižuje. SEPA platby zdarma poskytuje v ČR pro své klienty pouze mBank, Fio banka si skrze internetové bankovnictví účtuje 20 Kč, Air Bank 25 Kč a Banka Creditas 50 Kč.

Výhody a nevýhody spořicích účtů v zahraničí

  • Prostředky českého občana uložené na spořicím účtu v Německu či Rakousku jsou v případě uvalení exekuce na danou osobu velmi těžko zjistitelné a vymahatelné. Lze se tak vyhnout šikanóznímu vymáhání peněz například u neoprávněných exekucí.
  • Vklady jsou dle německého práva pojištěny až do výše 100 000 eur.
  • Možný další zisk plynoucí z oslabování české koruny.
  • Velmi nízké úrokové sazby.
  • Možné riziko snížení vkladu v důsledku posilování české koruny.
  • Většina rakouských a německých bank má své pobočky pouze v této zemi či v příhraničí.
>