, Srovnání 2018: Kdo nabízí u spořicího účtu nejvyšší úrok? - Skrblík.cz

Nejvýhodnější spořicí účty 2018: Kdo nabízí nejvyšší úrok?

U většiny spořicích účtů je jejich zřízení, založení i vedení zdarma – tento na první pohled úžasný fakt se odráží v úrokové míře, která často nepokryje ani inflaci. Ta za rok 2017 činila více než 2 %, zatímco průměrné zhodnocení na spořicích účtech se pohybovalo v desetinách procenta. Spořicí účty jsou tak vhodné leda ke krátkodobému odložení peněz, na dlouhodobé spoření se nehodí.

Nejlepší spořicí účty 2018

O spořicích účtech, kde je úroková sazba nižší, tak prakticky ani nemá cenu uvažovat.

Banka Produkt Úroková sazba  p. a. Vedení spořicího účtu
Sberbank FÉR spoření 0,23-0,83 %1) zdarma
Equa Bank Spořicí účet HIT 0,20-0,80 %2) zdarma
Air Bank Spořicí účet 0/1,00 %3) zdarma
Moravský peněžní ústav Korunový vkladový účet až 1,60 % zdarma

1) Záleží na typu účtu a výši vkladu
2) Při měsíčním příjmu alespoň 10 000 Kč na běžný účet nebo 3 platbách kartou
3) Při minimálně 5 platbách kartou měsíčně

1Sberbank: FÉR spoření

Česká pobočka ruské banky Sberbank nabízí spořicí účet s úrokem 0,73 % p. a. pro vklady do 300 000 Kč. U vkladů vyšších sazba postupně klesá až na 0,38 %.

2Equa Bank: Spořicí účet

Založení, vedení i zrušení účtu je zdarma, založit tento spořicí účet si můžete přes internet v průběhu zhruba 10 minut. Převody mezi spořicím a běžným účtem jsou zdarma.

Nejvyššího úroku 0,80 % p. a. lze dosáhnout při úsporách do 200 000 Kč a současném splnění podmínky minimálního příjmu na běžný účet ve výši 10 000 Kč měsíčně nebo třech transakcí bezkontaktní kartou měsíčně.

Equa bank má své pobočky napříč republikou.

3Air Bank: Spořicí účet

Spořicí účet si lze zdarma zřídit přes internet jako součást bankovního účtu, v případě Malého tarifu je jeho vedení zdarma. Základní sazba je 0 %, bonusová sazba je 1,00 %. Pro dosažení bonusové sazby je nutné zaplatit v měsíci alespoň pětkrát platební kartou, zvýhodněná úroková sazba bude platit následující měsíc.
Air Bank má kamenné pobočky ve většině krajských měst.

4Moravský peněžní ústav: Korunový vkladový účet

Výše úrokového vkladu je závislá na výši vkladu (od 100 000 Kč do 30 000 000 Kč). Minimální výše vkladu je 100 000 Kč. Banka nabízí denní úročení.
Peněžní ústav má pobočky v Praze, Brně a ve Zlíně. Moravský peněžní ústav není klasická banka, jedná se o družstevní záložnu, vklady jsou pojištěny stejně jako u bank do výše 100 000 EUR.

Na některých spořicích účtech proděláte

Ne všechny spořicí účty bývají zdaleka tak výhodné, jak se tváří. Například 100 000 Kč vložených na eKonto Plus od Raiffeisenbank vám za rok na úrocích přinese jen 50 Kč (úroková sazba činí pouhých 0,05 % p.a.), ze kterých navíc ještě zaplatíte 15 % na daních. Ve finále tak získáte jen 42,50 Kč. Ačkoliv je tento účet téměř bez poplatků, obejde se bez výpovědní lhůty a nabízí automatické nadlimitní a podlimitní převody, úroková sazba 0,05 % p. a. je bezvýznamná.

Velmi známým trikem bank je dočasné navýšení úrokových sazeb ve snaze nalákat nové klienty. Některé takové spořicí účty banka dokonce krátkodobě dotuje, po skončení akce úroky postupně klesají.

Ošidná jsou také úroková pásma využívaná u některých spořicích účtů. Pásma stanovují odlišnou úrokovou sazbu jednak dle výpovědní lhůty (čím delší, tím větší úroková míra) a jednak dle výše úložky. Ta u některých spořicích účtů s výší vkladu roste, u jiných je tomu naopak. Pásmové úročení je běžné třeba u spořicích účtů Komerční banky, České spořitelny, GE Money Gold a Optimal, Raiffeisen eKonto a Spořicího účtu Včelička.

Našli jste chybu?

Nahlásit chybu