, Spořicí účty srovnání 2019: Nejvyšší úroky nabízí… - Skrblík.cz

Spořící účty 2019: Srovnání, nejvyšší úroky, výhody a nevýhody

U většiny spořicích účtů je jejich zřízení, založení i vedení zdarma – tento na první pohled úžasný fakt se odráží v úrokové míře, která často nepokryje ani inflaci. Ta za rok 2018 činila více než 2 %, zatímco průměrné zhodnocení na spořicích účtech se pohybovalo v desetinách procenta. Spořicí účty jsou tak vhodné leda ke krátkodobému odložení peněz, na dlouhodobé spoření se nehodí.

Nejlepší spořicí účty 2019

O spořicích účtech, kde je úroková sazba nižší, tak prakticky ani nemá cenu uvažovat.

Banka Produkt Úroková sazba  p. a. Vedení spořicího účtu
Sberbank FÉR spoření PLUS 0,01–1,03 %1) zdarma
Equa Bank Spořicí účet HIT 0,01–1 %2) zdarma
Air Bank Spořicí účet 0/1,0 %3) zdarma
Banka Creditas Spořicí účet až 1–1,1 %4) zdarma
Raiffeisenbank eKonto XL 0,7–3 %5) zdarma
Moneta Money Bank Spořící účet 2,0 %6) zdarma
Hello bank! Hello spořící účet 1,5 %7) zdarma

1) Záleží na typu účtu a výši vkladu
2) Úspory do 200 000 Kč jsou úročeny 0,2 % a bonusem 0,8 %
3) Při minimálně 5 platbách kartou měsíčně
4) Základní úroková sazba 1 %, vklad přesahující hranici 750 tisíc je úročen 1,1 %
5) Maximální částka 150 000 Kč, pro nové klienty bonusová sazba 3 % na půl roku
6) Maximální částka je 1 000 000 Kč, podmínkou je zřízení účtu online. Při sjednání na pobočce platí 1,2 % do 500 tis. Kč
7) Maximální částka 300 000 Kč

1Sberbank: FÉR spoření

Česká pobočka ruské banky Sberbank nabízí spořicí účet v kombinaci s FÉR kontem AKTIV nebo OPTIMAL s úrokem 1,03 % p. a. pro vklady do 300 000 Kč. U vkladů vyšších sazba postupně klesá až na 0,01 %.

Pokud si klient založí jen spořicí účet, úroky se pohybují mezi 0,53 % a 0,01 % p. a.

2Equa Bank: Spořicí účet

Založení, vedení i zrušení účtu je zdarma, založit tento spořicí účet si můžete přes internet v průběhu zhruba 10 minut. Převody mezi spořicím a běžným účtem jsou zdarma.

Nejvyššího úroku 1 % p. a. lze dosáhnout při úsporách do 200 000 Kč, bonus ve výši 0,8 % bude použit pouze v případě, že měsíčně proběhnou minimálně 3 transakce bezkontaktní kartou. Úspory od 200 tis. Kč do 10 mil. Kč jsou úročeny sazbou 0,2 %.

Equa bank má své pobočky napříč republikou.

3Air Bank: Spořicí účet

Spořicí účet si lze zdarma zřídit přes internet jako součást bankovního účtu, v případě Malého tarifu je jeho vedení zdarma. Základní sazba je 0 %, bonusová roční sazba je 1,00 %. Pro dosažení bonusové sazby je nutné zaplatit v měsíci alespoň pětkrát platební kartou, zvýhodněná úroková sazba bude platit následující měsíc. Bonusovou roční sazbou se úročí zůstatky do 250 000 Kč, zůstatek nad hranicí 250 tisíc se úročí sazbou 0,2 %.

Bonusovou roční úrokovou sazbu nabízí banka i k běžnému bankovnímu účtu, za splnění stejných podmínek.

Air Bank má kamenné pobočky ve většině krajských měst.

4Banka Creditas: Spořicí účet

Banka nabízí spořicí účet vedený zdarma s bezplatnými převody z a na běžný účet v Bance Creditas. Pro částky do 750 tisíc Kč platí základní úroková sazba ve výši 1 %, pokud vklad přesáhne hranici 750 tisíc Kč, pak je částka nad touto hranicí úročena sazbou ve výši 1,1 %..

Banka CREDITAS má zatím velmi málo poboček, převážně v Praze a krajských městech.

5Raiffeisenbank: eKonto XL

Raiffeisenbank nabízí spořicí účet eKonto XL zřízený a vedený zdarma s bezplatnými bezhotovostními transakcemi. Při splnění podmínky vkladu do 150 000 Kč a současném vedení některého z účtů (eKonto KOMPLET, eKonto SMART nebo eKonto STUDENT) se měsíčně připisuje úrok 1 %.

Pro nové klienty platí zvýhodněná úroková sazba 3 % na prvních 6 měsíců, následně je vklad do 150 tis. Kč úročen 1 % při aktivním využívání osobního účtu, vklady do 500 tis. Kč jsou úročeny 0,7 %.

6MONETA Money Bank: Spořící účet

MONETA Money Bank nabízí zřízení Spořícího účtu bez jakýchkoli podmínek. Pokud si jej sjednáte online, získáte úrokovou sazbu ve výši 2,0 % do zůstatku 1 000 000 Kč. Noví klienti si mohou založit účet online prostřednictvím formuláře na internetových stránkách MONETA Money Bank, stávající klienti přes Internet Banku.

Při zřízení účtu na pobočce platí úroková sazba 1,2 % do 500 000 Kč, vyšší částky jsou úročeny 0,1 %.

Vedení účtu je zdarma, bezplatné jsou rovněž veškeré elektronicky zadané tuzemské platby. Peníze jsou k dispozici ihned, není stanovena žádná výpovědní lhůta.

7Hello bank!: Hello spořící účet

U Hello bank! je možné zřídit Hello spořicí účet s úrokem 1,5 % pro částky do 300 000 Kč. Spořící účet je bez jakýchkoli dalších podmínek či poplatků. K založení není třeba běžný účet, peníze jsou kdykoli k dispozici.

Hello spořící účet lze založit jednoduše online. Pobočky jsou zatím jen v Praze, Brně a Ostravě.

Na některých spořicích účtech proděláte

Ne všechny spořicí účty bývají zdaleka tak výhodné, jak se tváří. Například 100 000 Kč vložených na eKonto Plus od Raiffeisenbank vám za rok na úrocích přinese jen 50 Kč (úroková sazba činí pouhých 0,05 % p.a.), ze kterých navíc ještě zaplatíte 15 % na daních. Ve finále tak získáte jen 42,50 Kč. Ačkoliv je tento účet téměř bez poplatků, obejde se bez výpovědní lhůty a nabízí automatické nadlimitní a podlimitní převody, úroková sazba 0,05 % p. a. je bezvýznamná.

Velmi známým trikem bank je dočasné navýšení úrokových sazeb ve snaze nalákat nové klienty. Některé takové spořicí účty banka dokonce krátkodobě dotuje, po skončení akce úroky postupně klesají.

Ošidná jsou také úroková pásma využívaná u některých spořicích účtů. Pásma stanovují odlišnou úrokovou sazbu jednak dle výpovědní lhůty (čím delší, tím větší úroková míra) a jednak dle výše úložky. Ta u některých spořicích účtů s výší vkladu roste, u jiných je tomu naopak. Pásmové úročení je běžné třeba u spořicích účtů Komerční banky, České spořitelny, GE Money Gold a Optimal, Raiffeisen eKonto a Spořicího účtu Včelička.

>