Překážky v práci na straně zaměstnance 2025: Kdy máte nárok na placené volno?
- Co jsou to překážky v práci na straně zaměstnance?
- Proč jsou překážky v práci definovány?
- Při jakých příležitostech má zaměstnanec nárok na volno a kdy je placené?
-
Co jsou to překážky v práci na straně zaměstnance
Překážky v práci na straně zaměstnance jsou situace, kdy zaměstnanec nemůže z objektivních důvodů (nikoliv “necítím se dobře”, nebo “nechce se mi vstávat”) přijít do práce. V těchto situacích má nárok na volno, které je ve většině případů placené, navíc průměrnou (tedy ve většině případů vyšší) mzdou.
Překážky v práci na straně zaměstnance definuje zákoník práce v §191 a dále a zahrnuje sem pracovní neschopnost (nemocenská), mateřskou a rodičovskou dovolenou a ošetřování člena rodiny (OČR), lidově “paragraf“. U těchto absencí je doba trvání z úředních dokumentů zjevná – začátek i konec je jasně stanovený.
Kromě výše uvedeného však existují ještě “jiné důležité osobní překážky v práci” (§199), které stanovuje vláda nařízením, a to jsou právě ta volna k lékaři, na svatbu či pohřeb, kterým se budeme věnovat podrobněji.
Plné znění naleznete v případě potřeby v Nařízení vlády č. 590/2006 Sb., které stanovuje okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Při příležitosti novelizace zákoníku práce nabývá od 1. června 2025 účinnosti také nová verze tohoto nařízení.
V první řadě je nově jasně stanovené, že cokoli se v nařízení týká manželů, platí i pro partnery – ať už partnerství uzavřeli podle občanského zákoníku nebo podle zákona o registrovaném partnerství.
-
Proč jsou překážky v práci definovány
Pokud se jedná o dodržování zákoníku práce, měli bychom mít všichni stejná práva a samozřejmě i povinnosti. Stává se ale, že tomu tak mnohdy není – zaměstnavatel vnímá žádost o placené volno podezřívavě a zdráhá se jej přiznat, zaměstnanec se mu za to “odvděčí” tím, že mimo práci stráví mnohem více času, než je potřeba.
Návštěva lékaře se pak v praxi často řeší dovolenou nebo nadpracováním, byť teorie přiznává zaměstnanci placené volno. Na druhou stranu, abychom byli féroví, zaměstnavatele, který toto nařízení dodržuje, zase mohou využívat zaměstnanci – kromě lékaře si v době placeného volna vyřídí ještě nákup a pár dalších pochůzek.
Tento článek proto neberte jen jako návod, jak si v práci “vydobýt” placené volno, ale také jako návod pro sebe, na co máte nárok, a pohybujte se v mezích tohoto nařízení.
Překážky v práci určují oběma stranám mantinely, jak případný nárok na volno posuzovat.
-
Volno na vyšetření u lékaře
Při návštěvě lékaře máte nárok na placené volno. Platí přitom dvě základní pravidla:
- vyšetření je nutné provést mimo pracovní dobu, pokud to jde,
- a ve zdravotnickém zařízení, které je nejblíž bydliště nebo pracoviště.
Pokud to mimo vaši pracovní dobu nejde, tak platí, že máte nárok na volno po nezbytně nutnou dobu, tedy cestu k lékaři, vyšetření a cestu zpět do práce. Pokud se rozhodnete, že více důvěřujete zubaři ve vedlejším městě, pak dostanete volno k jeho návštěvě, ale placená je jen doba, kterou by vám trvala cesta k nejbližšímu lékaři. Zbytek je omluvené neplacené volno.
Neplatí, že když u lékaře skončíte v poledne, nemá cenu se vracet na hodinku do práce. Vrátit byste se správně měli. Nebo si vzít hodinu náhradního volna.
-
Volno na pracovní zdravotní prohlídku
Pokud se jedná o pracovnělékařskou prohlídku, vyšetření nebo očkování související s výkonem práce, máte nárok na placené volno na nezbytně nutnou dobu.
I v tomto případě vám náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
-
Volno při nařízené karanténě
Zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci, pokud je mu nařízena karanténa. V prvních 14 dnech zaměstnanci přísluší náhrada platu ve výši 60 % jeho redukovaného průměrného výdělku. Poté pobírá nemocenskou.
-
Volno při dopravních komplikacích
S dopravou do zaměstnání jsou spojeny dvě překážky v práci:
- Při nepředvídaném přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků máte nárok na neplacené volno na nezbytně nutnou dobu, pokud jste se nemohli do zaměstnání dopravit jinak.
- Těžce zdravotně postižení zaměstnanci mají nárok na volno s náhradou mzdy po dobu maximálně jednoho dne, pokud cestují do práce nehromadným dopravním prostředkem, kterým se z povětrnostních důvodů do práce nemohou dostat. Od června 2025 se mezi povětrnostní důvody výslovně přidávají i živelní události a jiné mimořádné události – nedávná zkušenost totiž ukázala, že ne všichni zaměstnavatelé respektovali povodně jako legitimní důvod k tomu nepřijet do zaměstnání.
Existenci překážky musíte v práci prokázat, například předložením potvrzení od provozovatele hromadného dopravy o zaznamenaném zpoždění a jeho délce.
-
Volno na svatbu
Volno dostáváte na vlastní svatbu/uzavření partnerství, ale také na svatbu/uzavření partnerství svého dítěte, případně svého rodiče. Podmínky se ale liší.
Vlastní svatba
- Nárok je až na dva volné dny, z nichž jeden den je k účasti na obřadu.
- Když si vyberete oba dny, jeden z nich máte volno placené, druhý neplacené.
- Nové nařízení jasně říká, že nárok na náhradu mzdy nebo platu máte jedině za ten den, kdy se koná vlastní obřad. Předtím totiž nebylo jednoznačně dané, ke kterému dni se náhrada vztahuje, což způsobovalo nejasnosti zejména u zaměstnanců s různou délkou směn.
- Pokud zaměstnanec čerpá pouze jeden den volna, např. když svatba připadne na víkend, náleží mu jako dosud náhrada mzdy za tento jediný den.
Rodič jde na svatbu dítěti
- Nárok je na jeden den s náhradou mzdy.
Dítě jde na svatbu rodiči
- Nárok je na jeden den bez náhrady mzdy.
-
Pracovní volno při narození dítěte
Placené volno se poskytuje k převozu manželky/družky/partnerky do porodnice a zpět na nezbytně nutnou dobu. Pokud budete chtít u porodu zůstat, pak nárok na volno máte také, ale je neplacené.
-
Volno při úmrtí v rodině
Při úmrtí je volno vždy placené, v různém rozsahu. V případě úmrtí manžela, partnera, druha nebo dítěte jde o dva dny plus jeden den k účasti na pohřbu.
Při úmrtí rodiče, prarodiče, vnoučete, sourozence, manželova nebo partnerova rodiče, prarodiče nebo sourozence se jedná o jeden den k účasti na pohřbu plus jeden další den, pokud zařizujete pohřeb. Stejné podmínky platí i v případě, že zemře mažel nebo partner vašeho dítěte nebo sourozence nebo zemře někdo jiný, kdo s vámi ale žije ve společné domácnosti.
Nově je kromě toho možné vzít si při úmrtí manžela, druha, dítěte, vnoučete, rodiče, prarodiče nebo sourozence až pět dalších dní neplaceného volna.
Existenci této pracovní překážky prokazujete zpravidla úmrtním oznámením a případně kvůli dalšímu dni volna i potvrzením pohřebního ústavu o obstarání pohřbu.
-
Volno při pohřbu spoluzaměstnance
V takovém případě máte nárok na volno na nezbytně nutnou dobu s náhradou mzdy. Ideální je se se zaměstnavatelem dohodnout, kdo na pohřeb půjde. Pokud ke shodě nedojde, konečné slovo má zaměstnavatel společně s odborovou organizací.
-
Volno na přestěhování
Na stěhování můžete dostat až dva dny volna. Placené je však pouze v případě, že je vaše stěhování v zájmu zaměstnavatele.
-
Volno k doprovodu rodinného příslušníka k lékaři
Na volno máte nárok, pokud se jedná o náhlé onemocnění, úraz, nebo předem stanovené ošetření/vyšetření rodinného příslušníka. Platí, že máte nárok na volno pouze po nezbytně nutnou dobu, nejdéle den. V nařízení se nově objevilo, že nárok na volno je nejen při doprovodu tam, ale i zpět.
Pokud doprovázíte manžela, partnera, druha, dítě, nebo rodiče či prarodiče, ať už své, nebo svého manžela, máte nárok na placené volno. Pokud doprovázíte ostatní rodinné příslušníky, volno je neplacené. Volno se poskytuje vždy jen jednomu z rodinných příslušníků (dítě by neměl na základě tohoto placeného volna doprovázet otec i matka, jeden z nich by měl mít třeba dovolenou, pokud chtějí dítě doprovodit oba).
-
Volno při doprovodu dítěte do školského poradenského zařízení
Každý rodinný příslušník může čerpat po nezbytně dlouhou dobu neplacené volno na doprovod dítěte do školského poradenského zařízení, kde se budou zjišťovat jeho speciální vzdělávací potřeby. Nárok na volno je nově výslovně i pro cestu zpět.
-
Volno při doprovodu postiženého dítěte
Kterýkoli rodinný příslušník může čerpat volno na doprovod postiženého dítěte do internátního zařízení sociálních služeb nebo do speciální internátní školy. Placené volno se poskytuje na nezbytně dlouhou dobu, maximálně lze však takto využít šest dní za kalendářní rok.
-
Volno k hledání nového zaměstnání
Dlouho platilo, že jste mohli čerpat jeden půlden týdně po dobu dvou měsíců, se souhlasem zaměstnavatele šlo tyto půldny i slučovat. Podle důvodů ukončení pracovního poměru bylo volno placené nebo neplacené.
Od června 2025 platí nárok na čtyři dny placeného volna pro hledání práce, pokud v zaměstnání končíte výpovědí nebo dohodou kvůli zrušení zaměstnavatele, jeho stěhování, vaší nadbytečnosti nebo ze zdravotních důvodů. Navíc můžete využít ještě dva dny neplaceného volna k návštěvám a konzultacím na úřadu práce.
Jestliže končíte kvůli porušování svých povinností nebo na svou práci nestačíte, máte nárok na dva dny neplaceného volna kvůli hledání práce a případně na jeden další den pro návštěvu úřadu práce.
Pokud zaměstnání ukončujete z nějakého jiného důvodu, nárok je na čtyři dny neplaceného volna na hledání práce a dva dny neplaceného volna určené na konzultace na úřadu práce.
-
Volno pro otce po porodu + rodičovská dovolená
Zaměstnavatel má povinnost umožnit zaměstnanci čas na otcovskou dovolenou v souvislosti s narozením dítěte a péčí o ně ve výši 2 týdnů. To stejné platí pro mateřskou dovolenou, ta trvá 28 týdnů. Při narození 2 nebo více dětí, má matka nárok na mateřskou dovolenou trvající 37 týdnů.
Zaměstnavatel je povinen poskytnout rovněž rodičovskou dovolenou. Matka má na ni nárok po skončení mateřské dovolené, zatímco otec může začít rodičovskou dovolenou ihned po narození dítěte. Rodičovská dovolená nesmí přesáhnout dobu, kdy dítě dosáhne věku tří let. Po tuto dobu lze rovněž pobírat rodičovský příspěvek.
-
Volno z důvodu obecného zájmu
Při výkonu veřejných funkcí nebo občanských povinností máte nárok na volno v nezbytně nutném rozsahu. Náhrada mzdy od zaměstnavatele ve většině případů nepřísluší – případnou odměnu dostanete od instituce, pro kterou činnost vykonáváte.
V některých případech si instituce od zaměstnavatele vyžádá informace o ušlé mzdě, kterou vám pak kompenzuje, v jiných vám zaměstnavatel proplácí mzdu a tu mu pak daná instituce proplácí (refunduje).
-
Volno k výkonu občanské povinnosti
Toto volno je velmi podobné volnu z důvodu obecného zájmu. Jde o výkon občanských povinností zejména soudních znalců, svědků, tlumočníků a dalších osob předvolaných k jednání u soudu, správního úřadu či jiného státního orgánu/orgánu územního samosprávného celku.
Dále se jedná o volno v případě poskytnutí první pomoci, při opatřeních proti infekčnímu onemocnění, pomoci při požární ochraně, při živelní pohromě a podobně.
-
Volno k jiným úkonům v obecném zájmu
Na další volno s náhradou mzdy mají k výkonu své funkce členové odborové organizace, členové rady zaměstnanců nebo volební komise, členové vyjednávacího výboru, nebo evropské rady zaměstnanců, orgánu právnické osoby voleného za zaměstnance, nebo vyjednávacího výboru a člena výboru zaměstnanců.
Volno přísluší také k účasti na schůzích nebo školeních pořádaných odborovou organizací (maximálně pět pracovních dnů v kalendářním roce). Dále mají na pracovní volno nárok zprostředkovatelé a rozhodci při kolektivním vyjednávání, a to v nezbytně nutném rozsahu. Dobrovolný sčítací orgán při sčítání lidu, bytů a domů má nárok na volno v práci po dobu nezbytně nutnou, maximálně ale deset pracovních dnů v kalendářním roce.
-
Volno k darování krve a krevní plazmy
Placené volno přísluší dárci při odběru krve ve výši průměrného výdělku za dobu cesty k odběru, samotného odběru, cesty zpět a zotavení po odběru, a to v případě, že tyto úkony zasahují do pracovní doby v rozmezí 24 hodin od začátku cesty k odběru.
Pokud k odběru nakonec nedojde, pak je volno taky placené, ale jen po dobu nutné nepřítomnosti v práci – tedy cesta do zařízení, vyšetření, zjištění, že k odběru nedojde, a cesta zpět.
-
Volno k darování jiných biologických materiálů
Máte nárok na placené volno ve výši průměrného výdělku po dobu 48 hodin, kam spadá cesta k odběru, samotný odběr, cesta zpět a zotavení. Tato doba může být rozhodnutím lékaře prodloužená až na 96 hodin.
Pokud k odběru nakonec nedojde, placené volno se zkracuje na nezbytně nutnou dobu nepřítomnosti v práci.
-
Volno k jiným úkonům v obecném zájmu pro další profese
Zaměstnanec přednášející nebo vyučující má nárok na pracovní volno k jiným úkonům v obecném zájmu maximálně 12 pracovních dnů v kalendářním roce. Nárok na náhradu mzdy na nezbytně nutnou dobu přísluší rovněž při činnosti na organizované zájmové tělovýchovné, sportovní nebo kulturní akci a nutné přípravě na ni.
Volno pro vedoucí táborů pro děti a mládež, oddílové vedoucí, vychovatele, instruktory, zdravotní pracovníky na táborech či zástupce pro hospodářské a zdravotní věci platí v nezbytně nutném rozsahu v maximální výši tři týdny v kalendářním roce. Podmínkou je, aby dotyčná osoba aktivně a pravidelně pracovala s dětmi nebo mládeží po dobu minimálně jednoho roku před uvolněním.
Právo na placené volno v nezbytně nutném rozsahu je poskytováno také členům Horské služby a jednotlivcům, kteří na jejich žádost a podle jejich pokynů osobně pomáhají během záchranné akce v terénu. Nárok na náhradu mzdy na nezbytně nutnou dobu přísluší také činnosti dobrovolného zdravotníka Červeného kříže, a to při zajišťování zdravotního dozoru během sportovní nebo společenské akce.
-
Volno pro školení, přípravu nebo studium
Náhrada mzdy se vztahuje také na volno při účasti na školení či jiné formě přípravy a studia, které zaměstnanci umožňují získat dovednosti a kvalifikace potřebné pro výkon pracovních povinností.
Placené volno získáte, zasahuje-li školení či studium do vaší pracovní doby.
-
Volno na akci pro děti a mládež
Zaměstnanci mají nárok na placené volno, pokud se účastní události pořádané právnickou osobou, která je zapsána ve veřejném rejstříku minimálně po dobu pěti let a její hlavní činností je práce s dětmi a mládeží.
Maximální částka placeného volna odpovídá průměrné mzdě v celé ekonomice za první až třetí čtvrtletí předcházejícího roku, ve kterém bylo toto volno poskytnuté.
Zatím žádné komentáře