Průvodce LED žárovkami 2024 → Jak vybrat, nejlepší žárovky, výhody a nevýhody

Lenka Chládková
Publikováno 16. listopadu 2023
 • Nejúspornějším osvětlením na trhu jsou v současné době LED žárovky
 • Výběr LED žárovek by se měl řídit zejména podle počtu lumenů a teploty světla
 • Standardní životnost LED žárovek se pohybuje od 15 do 30 tisíc hodin

Před více než 10 lety Evropská komise nařídila konec prodeje klasických žárovek. Hlavním důvodem pro ukončení prodeje byla celkově vysoká spotřeba energie a fakt, že tradiční žárovky převáděly až 95 % energie na teplo a pouze 5 % na světlo. První úsporné žárovky, které měly klasické žárovky nahradit, byly oproti těm dnešním technicky nedokonalé. Od té doby ale LED technologie výrazně pokročila, v současné době jsou k dostání LED světla, která září podobně jako klasické žárovky nebo která napodobují denní světlo. Navíc spotřebovávají až o 85 % méně energie než běžné žárovky a mají delší životnost.

Jak vybrat LED žárovku

  1. Průvodce LED žárovkami 2024 → Jak vybrat, nejlepší žárovky, výhody a nevýhody

   3 základní parametry, podle kterých vyberete správnou LED žárovku

   Zatímco při nákupu klasických žárovek stačilo znát druh patice a příkon, u LED žárovek je samotný nákup o dost komplikovanější. Na trhu je dostupné velké množství nejrůznějších druhů a typů, vyznat se v tak širokém spektru vyžaduje alespoň minimální orientaci v technických parametrech LED žárovek.

   Typ patice nebo závitu

   Pro běžné domácí použití stačí znát 2 druhy závitů:

   • E27 – nejrozšířenější závit, který se používá do většiny stropních i nástěnných svítidel,
   • E14 – úzký závit neboli miňonka je určen do menších osvětlení, tedy do noční lampičky nebo do kuchyňské digestoře.

   Ostatní druhy patic, které jsou na trhu dostupné (například bodové osvětlení a další speciální svítidla) najdete v článku 10 praktických rad, jak správně vybrat LED žárovku.

   Teplota světla LED žárovek (barva světla)

   Samotný výběr žárovky by se měl odvíjet od toho, kde bude LED žárovka svítit. Například do obývacího pokoje, ložnice nebo dětského pokoje se hodí teplé bílé světlo. Klasickým žárovkám jsou nejblíže LED žárovky s teplotou světla od 2 700 do 3 300 K. Takové světlo působí příjemně a útulně. Do kuchyně, koupelny nebo do pracovny, se doporučuje chladně bílý odstín, tedy kolem 4 000 K. Vyšší hodnoty 5 000–6 000 K jsou vhodné do míst, kde není dostatek denního světla.

   Světelný tok v lumenech (svítivost LED žárovky)

   Světelný tok, světelný výkon nebo také svítivost žárovky vyjadřuje intenzitu světla, kterou je žárovka schopná vyvinout. Čím větší je tato hodnota, tím více žárovka svítí.

   LED žárovka se světelným tokem 1 521 lumenů odpovídá 100W klasické žárovce. Za ekvivalent 75W žárovky se považuje světelný tok cca 1 000 lm, 800 lm odpovídá 60W žárovce a 400–500 lm je zhruba 40W žárovka.

LED žárovka se světelným tokem 1 521 lm a teplotou světla 2 700 K plnohodnotně nahradí 100W klasickou žárovku. Rozdíl je pouze v tom, že roční provoz klasické žárovky při svícení 2 hodin denně a při ceně elektřiny 6 Kč/kWh vychází na 438 Kč, zatímco u 13W LED žárovky pouze na 57 Kč.

Nejlepší LED žárovky

Obecně lze jen těžko určit nejlepší LED žárovky na trhu. Výběr nejlepšího produktu je velmi individuální, protože každý má jiné preference, mimo to také záleží na velikosti místnosti, do které je osvětlení pořizováno, kolik světel místnost osvětluje a k čemu se místnost používá. Z tohoto důvodu jsme na základě spotřebitelských recenzí vybrali tři nejoblíbenější a zároveň nejprodávanější LED žárovky v různých cenových kategoriích.

   1. Průvodce LED žárovkami 2024 → Jak vybrat, nejlepší žárovky, výhody a nevýhody

    EMOS LED žárovka Classic A60 E27 9 W teplá bílá 806 lm

    Spotřebitelsky je velmi dobře hodnocena česká značka Emos. Žárovky Emos jsou kvalitní a zároveň cenově dostupné. Mezi nejprodávanější LED žárovky patří model LED Classic A60 9 W E27.

    Jen z názvu žárovky lze vyčíst poměrně dost informací, například označení A znamená, že se jedná o klasickou LED žárovku, která se používá do běžných svítidel. Číslo 60 udává průměr žárovky v nejširším místě, E27 je nejvíce používaný závit. Příkon je 9 W, světelný tok 806 lm, tyto parametry odpovídají přibližně 60W žárovce, což je také uvedeno přímo na obalu.
    Teplá bílá barva světla s teplotou chromatičnosti 2 700 K se hodí do prostor, které jsou určeny k relaxaci, tedy do ložnice nebo obývacího pokoje.

    Výrobce uvádí životnost žárovky 30 000 hodin. CRI je více než 80 Ra, barvy pod světlem žárovky odpovídají barvám na denním světle.

    V balení jsou 3 kusy žárovek, na žárovky se vztahuje záruční doba v délce 36 měsíců. Cena je 149 Kč, jedna žárovka tak vychází na necelých 50 Kč.

    Aktuální cena na Alza.cz

   2. Průvodce LED žárovkami 2024 → Jak vybrat, nejlepší žárovky, výhody a nevýhody

    Philips LED E27 13 W teplá bílá 1521 lm

    Philips je předním výrobcem osvětlovací techniky, aktivně vyvíjí nové technologie a současně působí jako dodavatel inovativních LED řešení. LED žárovky Philips jsou dostupné v mnoha tvarech a velikostech s různými technickými parametry, samostatnou kategorii představují chytré žárovky Philips Hue.

    LED žárovka s výkonem 13 W a světelným tokem 1 521 lm nahrazuje klasickou 100W žárovku. Žárovka vyřazuje příjemné teplé bílé světlo, hodnota 2700 K u teploty chromatičnosti je vhodná do místností, které jsou slouží k odpočinku, čtení apod. Světelný tok je 1521 lm, což značí vysokou svítivost, z toho důvodu se hodí i do kuchyně nebo jídelny. Životnost je uvedena v délce 15 000 hodin.

    Balení obsahuje 6 žárovek, záruční doba je 24 měsíců. Cena balení je 699 Kč, jedna žárovka vychází na 116,50 Kč.

    Aktuální cena na Alza.cz

   3. Průvodce LED žárovkami 2024 → Jak vybrat, nejlepší žárovky, výhody a nevýhody

    Solight LED žárovka E27 W teplá bílá 806 lm

    Pod značkou Solight se prodávají levné LED žárovky. I když patří do nižší cenové kategorie, jsou mezi uživateli velmi dobře hodnocené.

    Extra úsporná LED žárovka Solight WZ5002 je díky LED filament technologii 2,5 krát úspornější než standardní LED žárovky. S příkonem 3,8 W splňuje parametry pro nejvyšší energetickou třídu A.  Světelný výkon 850 lm odpovídá 60W klasické žárovce, teplota světla 2 700 K zajišťuje příjemné teplé bílé svělo. Životnost žárovky je výrobcem stanovena na 20 000 hodin svícení při 20 000 spínacích cyklech.

    Cena za jednu žárovku vychází na 75 Kč.

    Aktuální cena na Minoret.cz

Výhody a nevýhody LED žárovek

K největším výhodám LED žárovek patří jednoznačně úspora elektrické energie, v současné době na trhu neexistuje úspornější osvětlení než LED žárovky, na druhou stranu je nutné počítat s vyššími pořizovacími náklady. Při výběru je nutné dbát ohled na kvalitu zpracování a použité materiály, které výrazně ovlivňují celkovou životnost.

Výhody LED žárovek

   • Nizká spotřeba energie
   • Dlouhá životnost žárovky
   • Při rozsvícení téměř okamžitý nástup plné intenzity světla
   • Výborná kvalita světla – v nabídce široká škála možností
   • Vysoké vyzařovací úhly a mechanickým poškozením
   • Odolnější vůči nárazům
   • Nezahřívají se jako klasické žárovky
   • Nejsou citlivé na časté rozsvěcení a zhasínání
   • Jsou šetrné k životnímu prostředí, neobsahují žádné toxické látky
   • Nevyzařují ultrafialové ani infračervené záření

Nevýhody LED žárovek

   • Vyšší pořizovací náklady
   • U některých levnějších typů špatné chlazení, nekvalitní diody a zdroje
   • Složitější orientace mezi jednotlivými typy

SH
Stanislav Hejda 24.05.2023 – 07:24

Nechci nikoho urážet, ale autoři podobných článků by měli mít přehled o aktuálním dění v daném oboru. Doporučované LED žárovky jsou sice levné, ale vývojově jsou na úrovni světelné techniky před 5-10roky. LED zdroj světla s účinností 85 lm/W jsou z hlediska úspor spíše k útrpnému úšklebku. Doporučovaná nejúčinnější Philips 13W/1521lm je také "vyšeptaný trabant", když stejná firma má v nabídce skutečně moderní a vysoce účinné LED, které berou cca polovinu energie (1535 lm při 7,3 W) ! Tedy světelná účinnost je 210 lm/W.

Odpovědět

PM
Petr Měchura 24.05.2023 – 12:15

Závit E14 sice v troubach je, ale LED by se tam roztekla!!! Tam patří jediné speciální žárovka!! A do krištálových lístků též jen žárovka, světlo LED či výbojek a zářivek nelze rozložit těmi ověsy na barvy duhy!!

Odpovědět

Lenka Chládková
Lenka Chládková redaktor Skrblíka 24.05.2023 – 13:06

Dobrý den, Petře, děkuji za upozornění, i když se závit E14 do trouby používá, do článku věnovaného výhradně LEDkám tato zmínka nepatří. Hezký den!

Odpovědět

Lenka Chládková
Lenka Chládková redaktor Skrblíka 24.05.2023 – 13:25

Dobrý den, Stanislave, nikoho neurážíte. Jen si příště prosím pečlivěji přečtěte znění textu, který komentujete – "...na základě spotřebitelských recenzí jsme vybrali tři nejoblíbenější a zároveň nejprodávanější LED žárovky v různých cenových kategoriích." Výběr tedy vychází z nejprodávanějších a mezi spotřebiteli nejoblíbenějších žárovek. Vy zmiňujete žárovku 1535 lm při 7,3 W, jejíž pořizovací cena přesahuje 500 Kč. Reálná úspora ve srovnání s 13W žárovkou je pouze v řádu desetikorun (při 2 hodinách svícení denně ušeříte za rok 25 Kč na jedné žárovce, přičemž pořizovací náklady jsou pětinásobné). Určitou kompenzací může být délka životnosti, která je u Vámi zmiňované žárovky 50 tis. hodin, kdežto u uvedené žárovky "jen" 15 tis. hodin.

Odpovědět

PM
Petr Měchura 20.12.2023 – 09:40

ale patří! Do nevýhod určitě patří upozornění, že jejich světlo (stejně jako výbojek) nelze rozložit skleněnými hranoly (tzv. křišťálové lustry) na barvy duhy. A nevýhodou pro toho, kdo topí elektřinou je též i to, že mají několikanásobně nižší spotřebu než žárovky, a tudíž v topné sezoně (u nás 250 až 350 dní v roce) netopí a musíme tak místnost dotápět jiným elektrickým spotřebičem. To je zkrátka fakt :). @Petr Měchura:

Odpovědět

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.