Jak hledat pronájem bytu: Kde hledat, na co se ptát při prohlídce…

Petra Houdová
Publikováno 1. prosince 2022
 • Hlavní kritéria při výběru bytu jsou lokalita, velikost, stav a cena
 • Na co se zaměřit a ptát při prohlídce nemovitosti?
 • Jaké body nepodceňovat v nájemní smlouvě?
 1. Ujasněte si, co hledáte

  V první řadě je potřeba zúžit výběr hledaného a určit si, o co máte vlastně zájem. Hledáte malý byt, který se nachází co nejblíže centru? Dáváte přednost klidnějším lokalitám? Potřebujete být co nejblíže zastávce MHD? Co od bytu očekáváte? Měl by mít balkón, nacházet se v panelovém domě s výtahem? A mnoho dalšího. Pokud máte stanovenou přibližnou lokalitu i představu o bytě jako takovém, můžete se pustit do hledání.

  Základní kritéria při výběru:

  • Lokalita
  • Velikost bytu
  • Stav bytu
  • Dispozice a vybavení bytu
  • Vybavení bytového domu
 2. Zmapování situace

  Ať už máte představy o bytě jakékoliv, velkou roli při hledání hrají samozřejmě peníze. Sečtěte veškeré své příjmy, ale i výdaje a stanovte si částku, která pro vás bude únosná. Nezapomeň na to, že nájemce může požadovat kauci, která bývá individuální. Většinou se pohybuje ve výši jednoho nebo dvou nájmů. K nájmu pak připočtěte zálohy na energie, které nemusí být součástí nájmu.

  Jednoduše si můžete zmapovat situaci na trhu. Zjistěte si, v jakých výších se pohybují pronájmy bytů ve vámi zvolené lokalitě.

  Nejdražší nájmy bývají v Praze, kde se cena za 1 m2/měsíc pohybuje v průměru 324 Kč, ale samozřejmě i výše. Záleží na lokalitě a dostupnosti k MHD. Na okraji Prahy bývají byty levnější, naopak ceny pronájmů bytů v samotném centru raketově rostou.

  Levnější byty vzhledem k celkovému průměru naleznete v Ústeckém kraji, Karlovarském kraji nebo Moravskoslezském kraji.

 3. Hledejte na správných místech

  Při hledání inzerátů máte několik možností. Samozřejmě se můžete podívat na vývěsky ve vašem městě nebo prolistovat místní tisk. Celou řadu inzerátu naleznete na internetu. Hledat můžete na webech, které jsou buď kompletně specializovány na inzerování nemovitostí jako například na Bezrealitky.cz nebo Sreality.cz. Případně na webech, jejichž jedna z kategorií je pro tuto oblast vyčleněna. Na mysli máme například Bazoš.cz nebo Sbazar.cz. Takovýchto webů je obrovské množství.

  Další variantou je oslovit realitní kancelář. Předáte jim své představy ohledně hledaného bytu, ujasníte jim své finanční možnosti a oni se o vše postarají. Můžete počítat s plnohodnotným servisem od domluvení prohlídek až po sepsání veškerých potřebných dokumentů. Samozřejmostí je však další platba za tyto služby, a to se nemusí každému zrovna hodit.

 4. Prohlídky bytu

  Pokud se vám podaří nalézt jakýmkoliv způsobem vyhovující inzerát, dalším krokem je prohlídka bytu. Často se stává, že fotografie a realita jsou dvě odlišné věci. Dejte si čas, uskutečněte v klidu prohlídku bytu. Informujte se o veškerých detailech s tím spojených, ať pak nejste případně zaskočeni.

  Základní informace, které je potřeba na prohlídce zjistit:

  • Kdo je skutečným pronajímatelem bytu
  • Dispozice bytu
  • Velikost
  • Stav bytové jednotky, topení
  • Cena nájemného a termín splatnosti
  • Ceny záloh a poplatků
  • Kauce a případné provize
  • Vybavení bytu
  • Vybavení bytového domu (výtah, sklep, garáž, parkovací místo)
  • Stav bytového domu
  • Podmínky (co v bytě mohu a nemohu)
  • Informace o délce trvání nájemní smlouvy
  • Výpovědní lhůta
  • Termín možného nastěhování
  • Okolí, dostupnost

  Po prohlídce si projděte bytový dům. Můžete zazvonit na uživatele ostatních bytů. Zjistěte si od nich další informace o tom, jak to v daném bytovém domě funguje a zda nejsou známé nějaké vážné problémy.

  Před prohlídkou si doporučujeme projít osobně okolí bytu. Vyzkoušejte si cesty, kterými bude pravděpodobně denně chodit – na tramvaj, do obchodu či do zaměstnání.

 5. Nájemní smlouva a předávací protokol

  Pokud se vzájemně s pronajímatelem dohodnete, přichází na řadu podpis nájemní smlouvy. Nájemní smlouva je velmi důležitým dokumentem a není od věci si ji nechat překontrolovat právníkem.

  Nájemní smlouva obsahuji informace o pronajímateli, nájemníkovi, bytě, jsou tam stanoveny veškeré podmínky užívání a jednotlivé povinnosti a práva ze strany pronajímatele i nájemníka. Součástí bývá i informace ohledně vypovězení smlouvy. Smlouva může být uzavřena na dobu určitouneurčitou.

  Současně se vytváří i předávací protokol. V předávacím protokolu k bytu najdete informace o tom, o jaký byt se jedná, kolik klíčů jste k němu dostali. Zaznamenávají se v něm stavy na měřidlech. A v neposlední řadě je v něm napsán seznam vybavení, který máte v bytě k dispozici. Zkontrolujte si, že je vše funkční a v takovém stanu, jak je psáno.

  Po sepsání nájemní smlouvy, domluvení přepisu energií a sepsání předávacího protokolu můžete začít se stěhováním.

 6. Trvalý pobyt

  Pokud si chcete v bytě nahlásit trvalý pobyt, budete muset na příslušném městském nebo obecním úřadě doložit nájemní smlouvu, platný doklad totožnosti a vyplněný přihlašovací lístek k trvalému pobytu.

  Přihlašovací lístek k trvalému pobytu si můžete stáhnout na webu Ministerstva vnitra ČR.

  Pronajímatel je oprávněn zrušit nahlášený trvalý pobyt, pokud dojde k vypršení nájemní smlouvy, podvodu a doložení neplatných dokladů nebo v případě, že není možné nemovitost obývat.

 7. Podvody při pronájmu bytů

  Při hledání pronájmu se můžete lehce stát obětí podvodníků, doporučujeme nad inzerátem kriticky přemýšlet. Nejčastějším znakem podvodných inzerátů je nízká cena, která neodpovídá průměrné ceně pronájmů v dané lokalitě.

  Dalším poznávacím znamením je snaha pronajmout byt přes službu Airbnb. Někteří podvodníci zneužívají jméno této služby k vlastnímu obohacení. Společnost Airbnb v tomto typu podvodu figuruje jako podvedená stejně jako nájemce, po kterém jsou požadovány úhrady záloh a nájmů ještě před prohlídkou nemovitosti. Přesný princip podvodu se dočtete v našem článku Juraj Mikuš a pronájem bytu přes Airbnb? Podvodné inzeráty již řeší kriminálka.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.