Recenze: E-shop IKEA Klikni a dovezeme není zdaleka výhodný pro každého

Sobota, 27. ledna 2018, Redakce

Pro nákup v IKEA není nutné jezdit do Prahy, Brna nebo do Ostravy, švédský prodejce levné nábytku provozuje internetový obchod a zboží rozváží po celé republice. S vynáškou do bytu, možností vrácení zboží do 365 dní a s poštovným, kvůli kterému se e-shop nevyplatí každému.

Téměř kompletní sortiment online a doručení po celé ČR

V internetovém obchodě je dostupná drtivá většina sortimentu, výjimku tvoří květiny nebo menší dekorace, které se nerozváží. IKEA zboží doručuje vlastní dopravní službou z nejbližšího obchodního domu.

Možnost výběru data a časového rámce doručení se odvíjí od cílového místa. Při doručení na Prahu 2 nám bylo nabídnuto sedm různých termínů včetně víkendů v časech od 9:00 do 20:00 hodin. Po zadání adresy v Českých Budějovicích však byl dostupný jen jeden termín se čtyřhodinovým rámcem.

Uhradit objednávku lze výhradně platební kartou, IKEA na dobírku zboží neposílá.

Nepoužité zboží lze vrátit do 365 dnů od data pořízení. Používané, ale nepoškozené a neznečištěné matrace lze vrátit do 90 dnů.

Čím dražší nákup, tím vyšší cena za dopravu

Cena dovozu a vynášky zboží se odvíjí od celkové hodnoty objednávky. Čím dražší nákup, tím dražší rozvoz. Na prodejně si ho lze vyzvednout za jednotný poplatek 300 Kč.

Cena nákupu Cena dovozu
do 5 000 Kč 600 Kč
do 10 000 Kč 900 Kč
do 15 000 Kč 1 300 Kč
do 25 000 Kč 1 800 Kč
do 50 000 Kč 2 300 Kč
do 75 000 Kč 2 500 Kč
do 150 000 Kč 3 000 Kč
nad 150 000 Kč zdarma

Dopravné se může v porovnání třeba s internetovými obchody Alza, Lidl nebo Kasa jevit jako vysoké, je však třeba vnímat odlišný charakter zboží. Nábytek je rozměrný a těžký, což zdražuje manipulaci s ním.

Konkurenční Jena nábytek využívá přepravce Geis a ceny poštovného má v porovnání s IKEA zhruba poloviční. Za doručení objednávky do 5 000 Kč si nechá zaplatit 399 Kč, zboží do 10 000 Kč pošle ze 599 Kč a objednávku do 20 000 Kč za 899 Kč. Další e-shop s nábytkem Sconto má ceny dopravy podobné jako Jena nábytek.

Fanouškům značky IKEA, které od nejbližšího obchodního domu dělí stovky kilometrů, se vysoké dopravné přesto může vyplatit. Stačí si spočítat ušetřený čas a pohonné hmoty. Dovozem lze také vyřešit problém, kdy by se zakoupené zboží nevešlo do auta zákazníka.

Vyplatí se nákup v internetovém obchodě IKEA?

IKEA svůj e-shop provozuje od září 2016, přičemž již tehdy uspíšené spuštění doprovázely rozporuplné reakce. Internetový obchod je nepřehledný a pohyb v něm zmatečný i o 16 měsíců později.

Útěchou pro členy klubu IKEA FAMILY může být fakt, že jejich výhody platí i v internetovém obchodě.

Nákup v e-shopu IKEA se vyplatí, pokud pro vás cesta do nejbližší kamenné prodejny znamená mnohahodinový výlet nebo když plánujete větší nákup zejména rozměrnějšího a těžšího sortimentu. Velmi drahé dopravné se alespoň z části vrátí, pokud budete nakupovat během slevových akcí.

V internetovém obchodě IKEA se neopak nevyplatí kupovat drobný sortiment – bytové doplňky nebo potřeby pro stolování.

V konkurenci ostatních e-shopů s nábytkem je na straně IKEA výhoda v silné značce. Pokud se bude chtít zbytku pelotonu vyrovnat v pohodlí online nákupu, musí silně zabrat.

 • Řešení, když nemáte dostatečně prostorný vůz nebo to máte do IKEA daleko
 • Téměř celý sortiment dostupný online
 • Dopravné zahrnuje vynášku zboží do bytu
 • 365 dní na vrácení zboží, 90 dní na vyzkoušení matrace
 • Nepohodlný pohyb v e-shopu
 • V porovnání s konkurencí drahá doprava zboží
 • Čím vyšší cena nákupu, tím vyšší dopravné
 • S rostoucí vzdáleností od obchodního domu klesá výběr dostupných termínů
 • Nevýhodný pro drobné nákupy

Jaké zkušenosti s e-shopem IKEA máte vy, čtenáři Skrblíka? Napište nám do diskuze pod článkem. A nezapomeňte si přečíst 8 triků, jak ušetřit v IKEA.

Komentáře

 • Bohumil 17. dubna 2018 v 21:36

  Pozor Ikea nabízí dopravu zboží i s vynáškou, ale dopravce nevstoupí do nezkolaudovaného bytu. Obvzlášť, pokut je ve vyším poschodí. Mají to v jedněch z několika bližších podmínek, já jsem našel na jejich webu tři verze.Zákazníka na to předem neupozorní a složí vám nábytek klidně před barák.

 • Pavlína Marková 22. ledna 2020 v 15:14

  Neflexiblní služba, nevím za co platím. Po objednání termínu 13-17 jsem ihned volala, že budu doma ve 3. (U jiných dopravců to tak chodí). Bylo mi řečeno že řidič nepřijímá žádné požadavky a že mám smůlu. V ten den mi řidič volal v 11, že tam bude za půl hodiny. K ČEMU TA SLUŽBA JE? Tak jsem si zaplatila novou dopravu, na interval 17-21, který před tím nebyl v nabídce. Od rána mi však volají řidiči, že tam můžou být v 1, nebo ve 2, nebo ve 4. A já jim už potřetí říkám, že se mi to nehodí. Nakonec mi řekli že přijedou ve 4. Tak se tomu teda přizpůsobuju a ve 3 mi zvoní telefon že jsou před barákem. A opět se ptám ZA CO PLATÍM?