Tipli 100 Kč zdarma

Pavelkovo skrblení 94: LED žárovky

Pátek, 12. května 2017, Michal Pavelka

Kdo má u nás v rodině auto, ten k němu vyfasuje i lísteček s nákupem. V obchodě jsem se dost vyděsil – pět žárovek. Přednesl jsem svůj požadavek prodavačce a ta na mě vybalila záplavu čísel a navrch ještě dotaz, jestli je chci halogenové, ledkové nebo obyčejné.

Rozdíl byl samozřejmě v ceně. Obyčejná stála 29 korun, halogenová 49 a LED 99. Nechtěl jsem vypadat jako socka, tak jsem vzal jednu obyčejnou, jednu LED a tři halogenové. K té LED jsem dostal dokonce záruční list, má prodlouženou záruku na tři roky. Cože, žárovka a vydrží tři roky? To chci vidět.

Až doma jsem začal studovat tabulky. Kdybych svítil obyčejnou žárovkou tisíc hodin ročně, zaplatím za energii asi 250 korun, s halogenovou žárovkou 170, s LEDkou necelých padesát. Zajímavá je životnost – našel jsem si, že obyčejná žárovka má životnost právě těch tisíc hodin, halogenová dvojnásobek, LED až 25 tisíc hodin, takže bych ji čistě teoreticky už nikdy nemusel měnit.

Přímo na skrblíkovi jsem nalezl jinou tabulku, ze které vyplývají podobné cifry. Klasická žárovka (když to vydrží) mě ročně stojí asi 270 korun, LEDka 30.

Proč teda všichni nepoužívají jen LEDky? Pominu-li psychologický moment nákupu: Ty vole, žárovka za kilo?!, tak prý nejvíc vadí jiné světlo. Udělal jsem na rodině test. Do každé lampičky jsem dal jinou žárovku. No, a… nejvíce se jim líbilo světlo z LEDky.

Komentáře

 • Jirka 14. května 2017 v 12:04

  Pred 4 lety vymeneny vsech zarovky za LED. Praskla jen jedna. Uspora znatelna.

 • zvirek 17. května 2017 v 07:15

  Před rokem jsem do novostavby pořídil asi 50 led žárovek, kus za cca 70 Kč. Po roce už jich zhruba polovina nesvítí a musel jsem je nahradit jinými za podobnou cenu, ty původní už v internetovém obchodě nenabízí – proč asi ?
  A to se vyplatí ………..

 • Petr 17. května 2017 v 09:48

  Problém LED žárovek je ten, že si technicky nekupujete LED žárovku. LEDky jsou totiž na malé napětí, jednotky voltů. A v zásuvce máte 230. Takže kupujete žárovku se zabudovaným zdrojem. To, že LEDka vydrží 25000 hodin je vám na nic, když výrobce odflákl zdroj.
  Pokud jste ale někde zařízeni na klasické halogenky, které jsou na 12V, tak jejich náhrada LEDkami by opravdu těch 25000 hodin mohla vydržet, protože 12V zdroj není tak náročný jako 230V.
  A ještě jedna věc bude mít vliv – výkon. Pokud si pořídíte LED náhradu 25-40w žárovky, tak může vydržet dlouho. Pokud budete chtít LED náhradu 150W žárovky, tak ta LEDka bude potřebovat chlazení a pokud to chlazení bude špatné, tak životnost samozřejmě taky klesá. A to nemluvím o tom, že LEDky těchto výkonů se moc nedělají.
  Kdybych si rekonstruoval byt, uvažoval bych o centrálním zdroji 12V (trafo u jističů), který bych rozvedl do všech stropních svítidel. Pak bych mohl všechny světla v bytě mít na 12V – tedy tu spolehlivější variantu LED žárovek.

  Prostě přímá náhrada žárovek LEDkami je snadná u malých výkonů – lampiček, centrální světla s velkým výkonem se nahrazují hůře.

 • Helena Novotná 18. května 2017 v 20:46

  VŠUDE UŽ MÁM POUZE LED ŽÁROVKY. VŮBEC NEPRASKAJÍ, MAXIMÁLNÍ SPOKOJENOST!!!

 • Tomáš 22. května 2017 v 12:53

  LED žárovky studuji už delší dobu a zatím všechny ohlasy, co jsem slyšel, říkaly to stejné: vyšší pořizovací cena, ale naprostá spokojenost, už bych neměnil – budu kupovat jen LED žárovky.
  Koukám, že i v tomhle případě je to stejné.
  Už bych si je měl pořídit teda taky.
  A dobrý články pro rozhodování jsou – tady o tom, jaký je rozdíl mezi klasickou a LED žárovkou https://www.t-led.cz/blog/srovnani-klasickych-a-led-zarovek/
  A tady o tom, jak si vybrat tu správnou LED žárovku – https://www.t-led.cz/info/jak-vybrat-led-zarovku-do-bytu.html

  Četli jste je, souhlasí to?
  Díky za radu :)