SKRBLOG

Pavelkovo skrblení 73: Moje zkušenosti s Google Drive, OneDrive a s Mega

Pátek, 05. únor 2016, Michal Pavelka

Se zájmem jsem si na skrblíkovi přečetl článek o cloudových úložištích. Prakticky denně vytvářím soubory, o které nechci přijít – přípravy do školy, materiály pro studenty, různé články, knížky apod.

Když mi poprvé kleknul počítač, měl jsem zálohovanou většinu textů. Přišel jsem však o fotografie za několik let a taky o všechnu hudbu.

Muziku dávno neřeším. Poslouchám při práci Spotify, kde velmi rychle naleznu staré vykopávky, novinky a dokonce i svou oblíbenou regionální kapelu. Své nejlepší fotografie jsem měl na webové galerce, a tak jsem aspoň udělal v počítači očistu, protože jsem snímky několik let nepromazával.

Z cloudů jsem nejprve využíval google drive, ale uživatelsky mi nevyhovoval. S novým počítačem a s desítkovými windows jsem přešel na OneDrive. Ten mi vyhovuje právě uživatelsky – zobrazuje se mi jako standardní disk doma i v práci. V práci mám navíc k dispozici firemní OneDrive, ale měl jsem v tom guláš, takže jsem zůstal u svého soukromého. Je to pro mě lepší, než si stále hlídat, kde mám co uloženého na svých čtyřech fleškách.

Pravdou je, že stále nezálohuji fotografie, takže mě zaujalo i úložiště s názvem Mega. Jdu zjistit, kolik fotografií jsem od roku 2007 zase nasyslil. Aha 105 giga.

50 giga dat bych měl zdarma, za zbytek bych si doplatil. Elegantní řešení. Vytvoření účtu bylo jednoduché. Aha, ale balíček, který by se mi hodil, stojí 4,99 euro na měsíc. Takže pro začátek jsem využil jen těch 50 giga. Mám zazálohované fotky za pět let. On časem přijde někdo s něčím větším.

Komentáře

  • Tomas 14. února 2016 v 17:16

    někde jsem tady četl, že je možné udělat zálohu Windows do One Drive? Kde to prosím ve Windows 10 najdu? díky

  • Petr Novák 14. února 2016 v 23:28

    Zdravím Tomáši, to jsem psal já. Ta záloha se týkala Windows 8.1, kde byla v nastavení položka OneDrive a v ní bylo možné zálohování nastavit.

    Ve Windows 10 již tato položka není. Jsem toho dojmu, že nyní probíhá zálohování automaticky, stačí se přihlásit pod stejným Live účtem.