SKRBLOG

Pavelkovo skrblení 71: Spotřeba elektřiny nové vs. staré rychlovarné konvice

Pátek, 15. leden 2016, Michal Pavelka

„Hele, mami, ta konvice už je celá od vodního kamene, nevyplatilo by se nám koupit novou? Někde jsem četl, že čím více vodního kamene, tím déle se voda vaří a tím větší jsou energetické ztráty. A když teď jsou ty slevy…“ přišel s nápadem syn mé kamarádky.

No jo, kluk je studovanej. Něco stála cesta, nová rychlovarná konvice ani po slevě nebyla zadarmo. Doma došlo na jednoduchý pokus. Do osmileté konvice i do té zcela nové, která byla ještě vodním kamenem zcela nepolíbená, nalili stejná množství vody a ve stejný čas je zapnuli.

Pointu určitě tušíte. Stará konvice vyhrála o celou půlminutu. Pátral jsem po příkonu. Stará 2 000 – 2 400, nová 1 800 – 2 200 W. Takže žádný velký rozdíl.

Minulý týden jsem si řekl, že je na čase dát své bance najevo, jak se mi nelíbí praxe, kdy lákají nové klienty na slevy, bonusy, pojistky, zatímco mě coby věrného zákazníka oškubávají. Nalezl jsem si produkt, kde mi na spořicím účtu nabízejí úrok 1,3 %. Má to však jeden háček, musím vložené peníze rozprostřít mezi spořicí účet a investici do fondu v poměru jedna ku jedné. Minimálně šedesát tisíc – třicet tedy bude ležet na spořicím účtu a užívat si v dnešní době nadstandardního úroku, za třicet nakoupím podíly ve fondech dané banky. A za to se samozřejmě platí, většinou dvě až tři procenta. Ve výsledku teda mé peníze udělají další peníze – bance. Já budu tradičně rád, když tam budu mít stejně, jako na začátku. Jo, spoření je šichta.

Další výhodou celého produktu, že získám úrazové pojištění. Asi do toho půjdu, už jen kvůli čtenářům skrblíka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa zůstane utajena. Urážlivé nebo nicneříkající komentáře rovnou mažeme. :-)

Komentáře

 • Mirrek 15. ledna 2016 v 10:27

  Takze i ve zcela idealnim pripade se tak nova konev na elektrice zaplati po 2000-4000 uvareni vody :D Na vodni kamen staci ocet za 10 Kc. :)

 • Martin Malina 19. ledna 2016 v 09:49

  Moc to nechápu. Jak si vysvetlujete, ze stará konvice, navíc plna vodního kamene, byla úspornější než nova?

 • Martin 20. února 2016 v 14:49

  Clanek jsem taky moc nepochopil… Doba ohřívání se přece nerovná spotřebě.

 • hyper 27. června 2016 v 23:20

  Asi se to myslí tak, že když se déle vaří, tak se déle spotřebovává energie. ne?