SKRBLOG

Pavelkovo skrblení 55: Jízdenka Euro – Nisa – Ticket

Pondělí, 22. červen 2015, Michal Pavelka

Opět projíždím Skrblíka, abych nasbíral inspiraci pro svůj blog i pro prázdninové šetření. Zaujal mě třeba článek o jízdence Českých drah na léto. Tento víkend jsem si udělal výlet do Krkonoš s partou přátel. Bylo nás akorát deset, takže jsme mohli využít Euro – Nisa – Ticket (původně se tento projekt jmenoval Libnet+). Jízdenka platí pro cestování po Libereckém kraji a blízkém polském a německém pohraničí. Pět cestujících za jeden den zaplatí jen 320 korun.

Jeli jsme z Jelení Hory do České Lípy. Na polské straně vše bezvadné. Vlaky vyvoněné z volnou wifinou, s informačními panely i obrazovkami v každé půlce vagónu. Navíc trať mezi Jelení Horou a Jakuszycemi patří mezi nejkrásnější v Evropě. Stoupá stovky metrů, z různých stran pozorujete Sněžku, Sněžné jámy a jiné atrakce našeho nejvyššího pohoří, jeleni a srnci se pasou za okny, smrky vás takřka osahávají. Pak se však přiblížíte k české hranici, před níž musíte přesednout do třicet let staré Karosy, v níž pokuřuje nerudný týpek, a rázem je po romantice. Po zbytek cesty vás čekají tři výluky, takže nakonec jsem musel sedmkrát přestupovat. Naštěstí v Liberci čekal autobus náhradní přepravy, jinak by celá cesta podle jízdního řádu trvala šest hodin a dvacet šest minut.

Ještě upřesním, že jednoho cestujícího by jízdenka přišla na 160 korun, dva až pět je skupina za 320 korun. Pokud si s sebou chcete vzít kolo, zaplatíte za něj 90 korun.

Kam se až na jízdenku dá cestovat? Z německých měst nejdále do Weisswasseru, cestou jsou například Budyšín, Zhořelec či Žitava. Na polské straně je nejdále krásné město proslavené keramikou – Boleslavec.

Na německých stránkách (s českou jazykovou mutací) naleznete nejen seznamy dopravců, ale i tipy na výlety.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa zůstane utajena. Urážlivé nebo nicneříkající komentáře rovnou mažeme. :-)

Komentáře