Pavelkovo skrblení 38: Nevyzvednuté miliardy z kupónové privatizace

Pondělí, 19. ledna 2015, Michal Pavelka

Zaujal mě v časopisu Týden článek o tom, kolik miliard v podobě akcií z kupónové privatizace ještě leží lidem na účtech a nikdo o ně nejeví zájem. Samozřejmě jsem zadoufal, že ještě i já mám někde nějaké akcie jedné z mála firem, které od devadesátých let nezkrachovaly nebo je někdo nevytuneloval. Otevřel jsem si stránky Centrálního depozitáře cenných papírů.

Poměrně rychle jsem zamířil do záložky s názvem Široká veřejnost a tam rozklikl ověření existence majetkového účtu v nezařazené evidenci. Zadal jsem své rodné číslo a… zjistil, že “V nezařazené evidenci NEEXISTUJE účet pro osobu se zadaným identifikačním číslem.”

Nedalo mi to a postupně jsem nasázel do rámečku rodná čísla všech mých příbuzných starších 40 let a ejhle u jednoho z nich se objevilo jiné hlášení: V nezařazené evidenci EXISTUJE účet pro osobu se zadaným identifikačním číslem. O něco níže se ještě objevila rada, ať pro zjištění více informací o stavu účtu kontaktuju některého z účastníků centrálního depozitáře.

Takže jsem dohledal účastníky a mezi nimi i mou banku, která podle depozitáře může oprávněně zastupovat nadační fond CDCP, je členem BCPP, je účastník vypořádání CDCP a clearingový účastník PXE. Jako ekonomický nevzdělanec jsem z toho nebyl moc moudrý, tak jsem napsal svému přidělenci v mé bance, který mě každou chvíli bombarduje s nějakou prý pro mě výhodnou nabídkou kreditní karty, důchodového pojištění či rovnou půjčky na cokoliv. Jeho odpověď mě trochu zklamala: “V naší skupině tento servis pro klienty zajišťuje společnost  Patria, a.s. Mám informaci, že tyto dotazy nelze vyřizovat poštou – pouze osobně.“

Když se tím vší prokoušete, počítejte s tím, že služby jsou placené a jak jsem se dočetl ve zmíněném Týdnu, pod 500 Kč nepůjdou. Takže možná nejvíce ušetříme tím, že ty miliardy necháme někomu jinému.

Na stránkách společnosti Patria je moc pěkně a didakticky zpracovaná Akademie investování. Tou by si snad měl projít každý, než vydělá a investuje svou první korunu. Tak aspoň nějaké pozitivum na tom dnešním skrblení jsem našel.

Komentáře

 • Jana Křetinská 21. ledna 2015 v 21:17

  Jsou to všechno jedna banda,hřeší na to. Protože vědí,že to raději vzdáme,protože je to náročné na čas,peníze a také to někdy není možné ze zdravotních důvodů.Myslím si ,že je to oblbovačka a šméčko na obyčejné lidi…

 • Dušek 31. prosince 2017 v 11:06

  Mohli byste zveřejnit návod jak se “propracovat” k informacím o o zbylých “akciích” z kupónové privatizace ?
  Myslím tím v režimu bezplatném nebo finančně nenáročném (ne stovky korun)?
  Za odpověď Vám děkuji

 • max 1. ledna 2018 v 16:05

  jak se mohu dostat na stránky podle návodu a zjistit zda mám něco na účtě?

  Píše to:
  Požadovanou stránku nelze zobrazit, protože nelze ověřit autenticitu přijatých dat.

  a nejde ani přihlašení
  Děkuji

 • Soňa 2. ledna 2018 v 11:39

  Dobrý den,připojuji se dotazem k panu Duškovi.Jak na to,Už patřím ke generaci 65+ .Děkuji.S pozdravem Soňa

 • Jirka 2. ledna 2018 v 12:51

  Pro max.Zkuste anonymní režim.