Návod: Jak získat podpultový tarif elektřiny a ušetřit 15 % bez změny dodavatele

Pondělí, 20. srpna 2018, Redakce

Mnoho z nás bere cenu elektřiny jako něco, co nelze moc měnit, a tak automaticky přistupujeme na ceníky dodavatelů. Cena elektrické energie však není stálá a skládá se z několika částí.

Jak získat 30% slevu z ceny silové elektřiny

Jednu složku nemůžou ani dodavatelé ani zákazníci ovlivnit – regulované poplatky stanovují cenová rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Jedná se o platby distributorovi elektřiny, operátorovi trhu a státu nebo daně.

Druhou složku již lze ovlivnit – cenu za kW a stálé měsíční poplatky. Záleží na využívané sazbě, na dodavateli elektrické energie a na tom, jakou cenu vám je schopen nabídnout.

Spolupracovník Skrblíka pan Toman se pokusil ušetřit náklady na elektřinu pro čtyřčlennou rodinu jednoduše tím, že si řekl o slevu. Využívá jednotarifní sazbu silové elektřiny D02d a bydlí v Praze. Zde je jeho návod, jak získal 30% slevu, aniž by se účastnil energetické aukce.

Aukce energií? Silná páka na stávajícího dodavatele

V roce 2016 se pan Toman zúčastnil aukce dodavatelů elektřiny, kterou pořádal časopis dTest. Vyhrála v ní společnost Europe Easy Energy (EEE), která nabídla nejnižší cenu.

Náš spolupracovník se rozhodl k EEE přejít, přičemž společnosti poskytl plnou moc, aby ho mohla zastupovat ve věci ukončení stávající smlouvy s PRE. Pražská energetika se po přijetí výpovědi zachovala jako ekonomicky smýšlející subjekt, a než uplynula lhůta k přechodu a odsouhlasení zákazníkem, přišla s nabídkou.

Panu Tomanovi nabídla nejen dorovnání ceny EEE, ale rovnou její snížení o 10 %. Podmínkou bylo podepsání smlouvy na 2 roky.

Nebylo o čem přemýšlet, přechod k Europe Easy Energy se nekonal.

Po dvou letech přišlo zdražení elektřiny o 15 %

Dva roky uplynuly jako voda a koncem června 2018 přišlo panu Tomanovi oznámení o úpravě cen elektřiny. Od 1. srpna 2018 mělo dojít k navýšení ceny silové elektřiny z 1 442 Kč včetně DPH na 1 659 Kč.

Rozdíl na jedné kilowatthodině činil 217 Kč, tedy více než 15 %.

Po zkušenostech s předchozí nabídkou se pan Toman porozhlédl, jaké ceny si účtují ostatní dodavatelé elektřiny. Jedny z nejnižších cen nabízí Skautská energie, která však má obtížnější podmínky pro vstup.

Překvapením byl i tarif KOMFORT NEO 3 z oficiálního ceníku PRE, který však našemu kolegovi nabídnut nebyl. Cena za MWh je 1 280 Kč, přičemž každá desátá kilowatthodina je zdarma.

Panu Tomanovi se tak stačilo přihlásit do aplikace Moje PRE a tarif změnit. To však byl teprve začátek šetření za elektřinu.

Jak získat podpultový tarif od dodavatele energií

Součástí oznámení bylo i poučení, že v případě nesouhlasu se zvýšením ceny lze od smlouvy odstoupit. Toho pan Toman využil, a v odpovědi na e-mail se dotázal, jak nejlépe lze výpověď podat.

Zároveň dodal, že přemýšlí o přechodu k jinému dodavateli i s ohledem na předchozí dobrou zkušenost s energetickou aukcí a s tím, že Skautská energie nabízí výrazně nižší ceny než PRE.

Pražská energetika sice poslala návod na odstoupení od smlouvy, důležitější však byla informace v závěru e-mailu: “Za účelem snížení nákladů za dodávku elektřiny bychom Vám rádi nabídli možnost vypracování cenové nabídky. Pokud máte o tento úkon zájem, prosíme Vás o informaci v odpovědi na tuto zprávu.”

Po kladné odpovědi tak následující den v poště přistál e-mail od PRE s nabídkou platnou 14 dní. Z původně nabízené ceny 1 371 Kč/MWh je nová cena 988 Kč/MWh a k tomu jako bonus jednorázová sleva 2 000 Kč za předpokladu, že zákazník smlouvu neukončí během 2 let od prodloužení.

Jedná se o podpultový tarif KOMFORT + SYNERGIE 07/2018. Při průměrné spotřebě domácnosti 2 500 kWh ročně tak domácnost ušetří zhruba tisícikorunu ročně a k tomu pravděpodobně získá zmíněný bonus 2 000 Kč.

S jiným dodavatelem elektřiny by se možná dalo ušetřit ještě o pár stokorun více, v tomto případě však nebylo nutné vyřizovat další záležitosti související s přechodem.

Doplněno: Po publikování článku nás kontaktoval čtenář, kterému podařilo snížit cenu z původních 1 700 Kč/MWh na stejných 988 Kč. Stačilo navštívit pobočku PRE, odmítnout nabídnutou cenu 1 400 Kč/MWh se sníženým poplatkem 59 Kč a požádat o vypracování výše uvedené nabídky. Do e-mailu dorazila během týdne. Jediným rozdílem byla absence dvoutisícikorunového bonusu, který se již k těmto nabídkám nedává.

Komentáře

 • Patrik Chrz 22. srpna 2018 v 07:02

  U domácností s malou spotřebou je dobré sledovat i měsíční poplatek, který je obvykle 100 Kč, ale může být i nula (viz zmíněná Skautská energie). To je roční rozdíl 1200 Kč, třeba při mé spotřebě je to mnohem důležitější, než nějaký rozdíl v ceně za kWh.

 • Pavel 22. srpna 2018 v 11:55

  Při přechodu ke Skautské energii mi samozřejmě PRE volalo a nabídlo slevu. když jsme řekl, kam přecházím a jaké budu mít podmínky, tak mi pán na lince rovnou řekl, že na takové ceny se nedostane..

  Takže jsem přešel. Očekávaná úspora (rodinný dům) 9000 Kč ročně.

 • Zdeněk Zběr 22. srpna 2018 v 18:52

  Pozor, ono u té “Skautské energie” je to takové divné. Letos pro ně energii nabízí Centropol, každý rok či delší období soutěží a uzavírají smlouvu s dalšími subjekty a drží si cenu dole. Nicméně PRE a.s. v současné době, jak píše níže kolega je schopna dát slevu na tarif PRE PROUD FIX s cenou za kWh 1,42 Kč s DPH, ale za cenu podmínek nevypověditelnosti smlouvy po dobu 2 let závazku. Pokud ji chcete vypovědět, je zde “odstupné” 4500 Kč před úvazkem 2 letým + 200 Kč každý měsíc. K těmto “výhodným podmínkám” nabídnou i slevu 1000 Kč do první faktury.