Dovolená Valle d Aosta

Itálie Valle d Aosta, Itálie
Charakter oblasti: lyže

Údolí Aosty je malý region na severozápadě Itálie. Vsazen je mezi horské masivy Walliských a Grajských Alp. Na západě sousedí s Francií, na severu se Švýcarskem. Hlavním městem je Aosta.

Navštívíte-li Valle d’Aosta, uchvátí vás zdejší panoramata. Najdeme tu nejenom nejvyšší horu Evropy Mont Blanc, ale také další čtyřtisícovky Monte Rosu, Matterhorn (Monte Cervino) či Gran Paradiso. Zasahuje sem také území nejstaršího italského národního parku Gran Paradiso.

Dovolená Valle d Aosta | © Irina Sen | Dreamstime.com

Lyžování ve Valle d’Aosta

Návštěvníky to sem táhne především za sněhem. Celé Valle d’Aosta nabízí více než 700 kilometrů sjezdovek, na své si zde přijdou příznivci snowboardů, freestyle i běžkování. Najdete tu okolo dvacítky špičkových lyžařských oblastí.

Nejvíce milovníky zimních sportů přitahují střediska Cervinia, Monte Rosa, San Bernardo, Pila, je tu ale i mnoho dalších skvělých areálů. Díky nadmořské výšce se můžete spolehnout na vynikající podmínky pro všechny druhy zimních radovánek. Některé areály, např. Cervinia, mají otevřeno několik kilometrů sjezdovek celoročně.

Turistika ve Valle d’Aosta

Společně s Piemontem se Valle d’Aosta dělí o území nejstaršího italského národního parku Gran Paradiso, který nese název po stejnojmenném vrcholu v Grajských Alpách. Najdete tu mnoho možností pro turistické výlety. Hlavní informační centrum parku leží v obci Cogne.

Zavítáte-li do hlavního města Aosty, můžete obdivovat celou řadu památek z římské doby. Nejvíce zachovalé jsou městské hradby a brána Porta Praetoria, před kterou se nachází vítězný oblouk.

Počasí ve Valle d’Aosta

Itálie sice leží v subtropickém středozemním pásu, počasí v horách je však významně ovlivněnou nadmořskou výškou, a ta je ve zdejších horách značná. Díky tomu se tu daří celoročnímu provozování zimních sportů. Zaskočit by vás mohly velké teplotní výkyvy mezi dnem a nocí.

Nejlepší období k návštěvě

Během zimních měsíců od prosince do poloviny března se denní maximální teploty kupříkladu v Cervinii pohybují kolem nuly nebo těsně pod ní, v noci však mohou spadnout až k -21 °C.

Vzhledem k vysoké nadmořské výšce nečekejte ani v létě velká horka. Nejtepleji je v červenci a v srpnu, a to se denní maxima vyšplhají k 17 °C, je-li teplo a slunečno, tak až k 23 °C. V noci pak bývá okolo 7-8 °C, ale během chladnějšího léta může nad ránem teploměr ukazovat i hodnoty pod bodem mrazu.

Zájezdy do Valle d’Aosta

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy do hotelů a penzionů v celém Valle d’Aosta. Vyrazit můžete obvykle na 4 až 8 dní. Strava je zpravidla zabezpečená polopenzí nebo alespoň snídaní, avšak není problém najít i pobyty bez stravy.

V ceně některých zájezdů je i letenka, jinak ale bývá doprava vlastní. Osobním automobilem je to ovšem celkem dálka. Z Prahy potřebujete ujet asi 1 030 km, což zabere zhruba 11 hodin. Z Brna je to skoro 1 200 km, vyhraďte si tedy na cestu alespoň 12 hodin.

Ubytování ve Valle d’Aosta

Zabezpečit ubytování si můžete i sami. Nad hotely obvykle převažuje nabídka apartmánů. Počítejte s tím, že ceny v této oblasti mohou být o něco vyšší než v jiných regionech Itálie.

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Hotel Meublé Mon Reve, který poskytuje vyvážený poměr kvality a ceny a může se pochlubit celkovou známkou 9,1/10 ze 470 hodnocení. Tříhvězdičkový hotel se nachází v Cervinii přímo u sjezdovky a jen asi 350 m od lanovky a přijet sem můžete i s domácím mazlíčkem. Hotel nabízí jak dvoulůžkové, tak i rodinné pokoje s vlastní koupelnou. Výhled na hory si užijete ze sluneční terasy a večer máte možnost posedět v hotelovém baru. K dispozici je i bezplatné parkování a v ceně pobytu se podává skvělá snídaně.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.