Dovolená Cervinia Zermatt

Itálie Cervinia Zermatt, Itálie
Charakter oblasti: lyže

Mezi italskou vesnicí Breuil-Cervinia a švýcarským městem Zermatt se rozkládá pohoří Matterhorn a na něm doslova lyžařský ráj – zdejší jedinečné obrovské středisko se tak dokonce i jmenuje, nese název Ski Paradise.

Dovolená Cervinia Zermatt | © Rstelmach | Dreamstime.com

Lyžování v Cervinia Zermatt

Středisko Ski Paradise Matterhorn je se svými téměř 4 000 metry nejvýše položeným lyžařským areálem v Alpách. Lyžování a snowboarding si tu tak za běžných podmínek můžete užívat až 365 dní v roce.

Snowpark Zermatt na ledovci Theodul je pak vyznavačům freestyle k dispozici více než 300 dní v roce. Obrovský snowpark má více než čtyři desítky překážek, na kterých můžete prokázat své dovednosti, ať už jste začátečník, nebo profík. Na italské straně je u středisek Breuil a Cervinia také Indian Park, kde jsou věnované freestylové zábavě 4 hektary a obsluhuje ho sedačková lanovka Fornet.

Mezi obcemi Täsch a Randa naleznete 10 km běžeckých tratí, které jsou upravené pro bruslení, a 8 km tratí připravených pro klasický styl. Okružní trasa v Breuil-Cervinia je dlouhá 3 km a je vhodná pro začátečníky i zkušené lyžaře.

Sjezdovky

Aktuální sněhové zpravodajství poskytuje web Bergfex.it pro Cervinii i pro Zermatt.

Lyžaři a snowboardisti se tu mohou prohánět po neuvěřitelných 360 km sjezdovek. Valná většina jsou červené sjezdovky pro středně pokročilé lyžaře, těch je tu dohromady 227 km. Začátečníci mohou trénovat na 74 km modrých tratí a pokročilí si zvednou adrenalin na 20 km černých tras.

Zdejší sjezdovky jistě uspokojí i ty nejnáročnější lyžaře. Kupříkladu sjezdová trať z Malého Matterhornu do Valtournenche je celkově dlouhá 22 kilometrů a patří k nejdelším v Evropě. Navíc si po cestě můžete vychutnat dechberoucí výhled na majestátní čtyřtisícovky.

Přesnou představu o všech možnostech lyžování nabízí mapa areálu Ski Paradise Matterhorn.

Lanovky

K vrcholům hor návštěvníky vyváží za plného provozu 21 kabinových lanovek, 21 sedačkových lanovek a 10 vleků. V areálu jsou také 3 ozubnicové dráhy.

O stavu sjezdovek a provozu lanovek informují webové stránky areálu Ski Paradise Matterhorn.

Skipas

Veškeré informace o skipasech naleznete zde.

Můžete si také zakoupit skipasy pouze pro areál v samotné Cervinii, který nabízí 107 km sjezdovek, které jsou převážně červené a modré, a lyžaře vozí nahoru 5 kabinových lanovek, 12 sedačkových lanovek a 3 vleky. Cenový rozdíl však není příliš velký.

Turistika v Cervinia – Zermatt

I v létě sem jezdí turisté převážně za zimními sporty. Díky vysoké nadmořské výšce je totiž zhruba 23 km sjezdovek otevřených celoročně. Zdejší oblast je také magnetem pro milovníky extrémních a adrenalinových sportů.

Pokud vám mezi lyžováním, snowboardingem či běžkováním zůstane nějaký volný čas, můžete navštívit muzeum horolezecké historie – horskou chatu, která kdysi stála na Matterhornu jako útočiště pro horolezce a nesla jméno prince Savojského na počest jeho hrdinských horolezeckých dobrodružství. V roce 2004 byla už v poškozeném stavu rozmontována, snesena dolů, opět smontována a zpřístupněna veřejnosti.

Počasí v Cervinia – Zermatt

Itálie sice leží v subtropickém středozemním pásu, počasí v horách je však významně ovlivněnou nadmořskou výškou, a ta je v této oblasti značná. Zdejší podnebí tak přeje celoročnímu provozování zimních sportů. Zaskočit by vás také mohly velké teplotní výkyvy mezi dnem a nocí.

Nejlepší období k návštěvě

Během zimních měsíců od prosince do poloviny března se denní maximální teploty v Cervinii pohybují kolem nuly nebo těsně pod ní, v noci však mohou spadnout až k -21 °C.

Vzhledem k vysoké nadmořské výšce nečekejte ani v létě velká horka. Nejtepleji je v červenci a v srpnu, a to se denní maxima vyšplhají k 17 °C, je-li horko, tak k 23 °C. V noci pak bývá okolo 7-8 °C, ale během chladnějšího léta může nad ránem teploměr ukazovat i hodnoty pod bodem mrazu.

Zájezdy do Cervinia – Zermatt

S cestovní kanceláří můžete do Cervinie vyrazit na lyže obvykle na 5 nebo 8 dní. Ubytování bývá zajištěno nejčastěji v apartmánech v blízkosti sjezdovek. Zpravidla jde pouze o pobyt bez stravy.

Doprava bývá také vlastní. Osobním automobilem je to ovšem celkem dálka. Z Prahy potřebujete ujet asi 1 030 km, což zabere zhruba 11 hodin. Z Brna je to skoro 1 200 km, počítejte tedy na cestu alespoň 12 hodin.

Ubytování v Cervinia – Zermatt

Sami si můžete v Cervinii zabezpečit pobyt ve více než dvou stovkách ubytovacích zařízení. V nabídce výrazně převažují apartmány, ale v okolí lyžařského areálu je i několik desítek hotelů. Vzhledem k poloze blízko švýcarských hranic jsou tu ceny o něco vyšší než v jiných oblastech.

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Hotel Meublé Mon Reve, který poskytuje vyvážený poměr kvality a ceny a může se pochlubit celkovou známkou 9,1/10 ze 470 hodnocení. Tříhvězdičkový hotel se nachází přímo u sjezdovky a jen asi 350 m od lanovky. Ubytovat se tu můžete i s domácím mazlíčkem. Hotel nabízí dvoulůžkové i rodinné pokoje s vlastní koupelnou, využít můžete také sluneční terasu s výhledem na hory nebo bar. K dispozici je i bezplatné parkování a v ceně pobytu se podává skvělá snídaně.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.