Dovolená Soluň

Řecko Soluň, Řecko
Charakter oblasti: moře

Druhé největší město Řecka Soluň (neboli Thessaloniki) se nachází na úpatí poloostrova Chalkidiki v Egejském moři. Je správním střediskem Střední Makedonie. Několik staveb ve městě z období raného křesťanství a Byzantské říše je od roku 1988 zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Soluň založil v roce 312 před naším letopočtem makedonský král Kasandr. Ta rychle vzkvétala, o necelých 170 let později však Makedonská říše padla a Soluň připadla Římanům. Význam tohoto strategicky umístěného města tím ovšem ještě více vzrostl. Za byzantské nadvlády potom Soluň shromažďovala veškeré vědění. Však právě odtud k nám přišli i věrozvěstové Konstantin a Metoděj. V 15. století pak Soluň padla na několik století do rukou Osmanům.

Dovolená Soluň | © Lambroskazan | Dreamstime.com

Dovolená v Soluni

Město s téměř jedním milionem obyvatel nabízí skvělou dovolenou pro ty, kteří nepotřebují strávit každý den válením na pláži, mají rádi městský ruch a možnosti zábavy do pozdních nočních hodin a zároveň se zajímají o historii, architekturu a památky.

Vydejte se na nekonečné procházky po promenádě, na níž můžete obdivovat monumentální sochu Alexandra Velikého nebo populární instalaci moderního umění Deštníky, užívejte si bezprostřední blízkost moře a osvěžující zeleň v parcích nebo se ztraťte v úzkých uličkách Ano Poli.

Pláže v Soluni

Přímo v centru města žádné pláže nenajdete, nejbližší možnost pěkného koupání je na předměstí Soluně. Pláž Perea je dostupná autobusem nebo lodí, která vyplouvá několikrát denně z hlavního přístavu nebo od Bílé věže.

Pobřeží je potom dlouhé téměř 4 km, pláž pokračuje z městečka Perea dál přes Neoi Epivates až do Agia Triada. Povrch je písečný s oblázky, vstup do vody pozvolný. Po celé délce pláže jsou rozesety kavárničky a obchůdky. Připravte se však na to, že zejména o víkendech jsou tyto pláže velmi rušné a mnohdy přeplněné.

Zajímavá místa a výlety v okolí Soluně

Symbolem města a nejnavštěvovanější památkou Soluně je Bílá věž, kterou vybudovali Turci během své nadvlády, tedy patrně v 15. století. Kdysi bývala díky své strategické poloze přímo na mořské promenádě jednou z hlavních součástí osmanského opevnění města. Bíle natřena byla až v roce 1917, aby se tím symbolicky smyla její krvavá historie. Dnes je zde vyhlídka a malé muzeum.

Významné stopy po sobě zanechal v Soluni císař Galerius. Ať už jde o ruiny jeho paláce nebo pozůstatky Galeriova vítězného oblouku, vybudovaného na třídě Egnatia na památku vítězství nad Peršany v bitvě u Sataly v roce 299. Tento monumentální oblouk byl původně spojen i s rotundou, která je jako jedna z nejdůležitějších římských památek v Soluni zapsaná na seznam UNESCO. Tyto památky společně tvořily centrum tehdejší Soluně. Nedaleko najdete i malý římský amfiteátr.

Přes krásnou romantickou čtvrť Ano Poli se strmými uličkami se můžete vydat ke starému opevnění s věží Trigoniou, odkud je překrásný výhled na moře a město. Celé soluňské hradby jsou na seznamu UNESCO.

Z církevních památek je nejvýznamnější katedrála Hagia Sofia, bazilika sv. Demetria a velký novodobý kostel Agios Pavlos. Ve městě najdete také řadu muzeí.

Počasí v Soluni

V Řecku panuje typické středomořské podnebí, letní parna však pomáhá zvládat čerstvý vítr meltémi.

Kdy jet do Soluně

Během letních prázdninových měsíců dosahují v Soluni odpolední maxima průměrně 34 °C, za horkých dní však může být ve městě i 40 °C. V noci teplota klesá průměrně k 18 °C.

Příjemněji je tu v červnu nebo v září. Červnová denní maxima se pohybují okolo 31 °C, v noci bývá asi 16 °C. Zářijové odpolední teploty stoupají průměrně k 29 °C, po západu slunce teplota klesá k 14 °C.

Teplota moře v Soluni

Moře u břehů Soluně je nejteplejší v červenci a srpnu, kdy jeho teplota dosahuje až 26 °C. Vyhřáté na hodnoty mezi 24 a 25 °C zůstává ještě v září, v říjnu už teplota pozvolna klesá k 20 °C. Koupání je příjemné i v červnu, to má voda okolo 23 °C.

Na vývoj teploty moře u Soluně se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy do Soluně

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy do Soluně obvykle na jeden týden. Ubytují vás v penzionech nebo v tříhvězdičkových až pětihvězdičkových hotelích, které nabízejí obvykle pobyt se snídaní.

V ceně zájezdu je i letenka, zpravidla z Vídně. Můžete však letět i z Prahy či Brna. Délka letu je zhruba 2 hodiny. Potom následuje transfer do vybraného hotelu.

Ubytování v Soluni

Nejekonomičtější a zároveň nejpohodlnější variantou pro pobyt v Soluni je pronájem některého ze soukromých apartmánů. Využít můžete samozřejmě i hotely, kterých je ve městě dostatek. Nenároční cestovatelé se mohou ubytovat v hostelech.

Apartmány v Soluni

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Urban Living 1 s celkovou známkou 9,2/10 z 212 hodnocení. Apartmány se nacházejí v budově, která stojí necelý kilometr od centra města, jsou klimatizované a mají vlastní koupelnu, kuchyň i balkon s výhledem. Mezinárodní letiště je vzdálené 13 km. Hosté si velmi chválili poměr kvality a ceny i umístění ubytování.

Hotely v Soluni

Vynikající služby za dobrou cenu můžete očekávat i v tříhvězdičkovém Park Hotelu, který si na Bookingu vysloužil celkovou známku 9,0/10 z 2 002 hodnocení. Nově zrekonstruovaný hotel stojí necelý kilometr od centra města a 14 km od letiště, pokoje jsou klimatizované, mají vlastní koupelnu i balkon. Některé jsou i bezbariérové. Hostům je k dispozici nepřetržitě otevřená recepce, bar i pokojová služba. V ceně pobytu se každé ráno podává snídaně.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.