Dovolená Chalkidiki

Řecko Chalkidiki, Řecko
Charakter oblasti: moře

Břehy řeckého poloostrova, připomínajícího ruku se třemi prsty nebo také Poseidónův trojzubec, omývají vody Egejského moře. Ve starověku byla oblast součástí Thrákie. Chalkidiki se pyšní tím, že starověké město Stageira bylo dle dostupných pramenů rodištěm filosofa Aristotela.

Chalkidiki má ještě jednu zvláštnost. Místní hora Athos byla uctívána jako posvátné místo. Proto má dnes území stejnojmenného poloostrůvku, který z Chalkidiki vybíhá, status autonomního mnišského státu. Agion Oros neboli Svatá hora tak vpouští na své území pouze dospělé muže. Dnes tu ve dvaceti obydlených klášterech žije asi dva tisíce mnichů.

Dovolená Chalkidiki | © Dreamstime.com

Dovolená na Chalkidiki

Celý poloostrov Chalkidiki je poměrně hornatý. Kromě poloostrova Athos vybíhají z Chalkidiki ještě dva, Sithonia a Kasandra. Nejjižněji ležící Kasandra je turisticky nejatraktivnější a také nejnavštěvovanější, najdete tu množství letovisek s příjemnou a klidnou atmosféru. Kopcovitý terén poloostrova Sithonia zase láká k zajímavým výletům, na mnoha místech můžete stále obdivovat nedotčenou přírodu.

Pláže na Chalkidiki

Region má 550 km dlouhé pobřeží. Naleznete na něm více než sedm desítek pláží, jejichž kvality jsou oceněné modrou vlajkou.

Jednou z nejkrásnějších pláží je Sarti, která je právem jednou z těch, jež se modrou vlajkou pyšní. Široká, přes 3 km dlouhá pláž je tvořená hrubým pískem a pozvolně se svažuje do křišťálově čistého moře. Místy je pláž lemovaná skalními útvary. Můžete se projít po dlouhé promenádě, která nabízí mnoho občerstvovacích možností, zkusit vodní sporty nebo si užívat výhled na horu Athos.

Pro koupání s dětmi je vhodná písečná pláž Kriaritsi, která leží na poloostrově Sithonia. Díky tomu, že se nachází v uzavřené zátoce, je dobře chráněná před velkými vlnami a voda je zde klidná. Večer tu navíc můžete být svědky překrásného západu slunce. V blízkosti pláže je vesnička a kemp, kde je možné se občerstvit.

Velmi krásná je také pláž Toroni, která je tvořená hrubším pískem a menšími oblázky. K dispozici je jednak mělká část pro děti a neplavce, na druhé straně pláže jsou naopak místa s dostatečnou hloubkou pro plavce a milovníky vodních sportů. K dispozici jsou sprchy i lehátka a slunečníky k pronájmu.

Výlety a zajímavá místa na Chalkidiki

Mezi nejzajímavější místa na Chalkidiki patří krasová jeskyně Petralona, která se nachází asi 35 km jihovýchodně od Soluně. V roce 1960 zde byla nalezena zkamenělá pravěká lidská lebka. Po desetiletích vykopávek byla zpřístupněna veřejnosti, navštívit můžete i přilehlé archeologické muzeum.

Milovníky archeologie jistě zaujmou i ruiny starověkého města Olynthos, které leží jen pár kilometrů od pobřeží moře na jihu Chalkidiki. Na východním pobřeží poloostrova leží zase starověká Stageira, kde se narodil známý řecký filosof Aristoteles. Nedaleko městečka naleznete i velmi pěknou pláž.

Počasí na Chalkidiki

V Řecku zažijete typické středomořské podnebí s průměrnou roční teplotou vzduchu kolem 25 °C. Počasí je tady v sezóně poměrně stabilní, většinou převládá jasno nebo skoro jasno s teplotami kolem 30 °C, místy se mohou objevit bouřky nebo přeháňky.

Kdy jet na Chalkidiki

Nejlepší období pro návštěvu jsou měsíce červen až září. Nejtepleji je v červenci a srpnu, to maximální denní teploty dosahují 30 až 36 °C. V noci pak bývá průměrně 16 °C. V červnu a září vystoupají denní maxima k 25 až 33 °C, v noci se ochladí průměrně na 13 °C.

Teplota moře na Chalkidiki

Teplota moře v této oblasti se od června do září pohybuje mezi 23 a 26 °C. Nejteplejší je voda v červenci a srpnu, poměrně pěkně vyhřátá vydrží ještě pro zářijové návštěvníky.

Zájezdy na Chalkidiki

Cestovní kanceláře nabízejí velké množství zájezdů na Chalkidiki. Ve všech letoviskách poloostrova Chalkidiki se setkáte s příslovečnou řeckou pohostinností, mezi ta nejnavštěvovanější patří Possidi a Paliouri na poloostrově Kasandra, na poloostrově Sithonia to jsou Kalithea, Pefkochori a Polichrono.

V nabídce převažují pobyty v tříhvězdičkových hotelech nebo penzionech, obvykle se snídaní nebo polopenzí. Můžete se však vydat i do hotelů vyšší kategorie, které zpravidla nabízejí i stravování formou all inclusive. Výjimkou však nejsou ani studia a apartmány, kde si vaříte sami. Obvyklá délka pobytu je týden až deset dní.

Cestuje se obvykle letecky, nejčastěji se letí z Prahy, Brna nebo Ostravy do Soluně. Let trvá asi 2 hodiny.

Ubytování na Chalkidiki

Pobyt si můžete pohodlně zabezpečit také sami. Chalkidiki nabízí mnoho možností ubytování, často i za velmi příjemné ceny. K dispozici jsou především apartmány, penziony a hotely.

Apartmány na Chalkidiki

Vynikající poměr kvality a ceny nabízí Kymata by Anastasia. Apartmány, které se nacházejí jen 150 m od pláže, ocenili hosté na Bookingu celkovou známkou 9,3/10 z 65 hodnocení. Budova se nachází ve Stavrosu a nabízí zahradu a terasu. Klimatizované apartmány mají balkon, plně vybavený kuchyňský kout s lednicí a nádobím, koupelnu se sprchou a výhled na moře nebo hory. Letiště Soluň je vzdálené 63 km, je možné domluvit si letištní transfer.

Hotely na Chalkidiki

Výhodně se lze ubytovat také v Hotelu Akrogiali, který na Bookingu získal celkovou známku 9,3/10 ze 113 hodnocení. Dvouhvězdičkový hotel se nachází v Ouranoupoli v bezprostřední blízkosti pláže. Klimatizované pokoje mají vlastní koupelnu, lednici i balkon s výhledem na moře. Letiště Soluň je vzdálené 125 km, je možné domluvit si letištní transfer. Lze si také doplatit snídaně.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.