Dovolená Skopelos

Řecko Skopelos, Řecko
Charakter oblasti: moře

Skopelos je malý ostrov v souostroví Severní Sporady v Egejském moři. Pokud si chcete užít dovolenou jako z filmového plátna, jste na správném místě. Právě na tomto ostrově se natáčel muzikál Mamma Mia! s Meryl Streepovou, ve filmu však nesl smyšlený název Kalokairi.

Malebný Skopelos s hustými jehličnatými lesy je ideálním místem pro klidnou dovolenou, ačkoli po úspěchu zmiňovaného snímku zaznamenal poněkud živější cestovní ruch. Na ostrově se nenachází žádné rušné středisko, jen stejnojmenné hlavní město a několik osad.

Dovolená Skopelos | © Panagiotis Karapanagiotis | Dreamstime.com

Dovolená na Skopelu

Při své návštěvě nezapomeňte ochutnat broskve a švestky z místních rozsáhlých sadů, jejich vynikající chuť je proslulá. Pokud hodláte Skopelos trochu poznat, pohybovat po ostrově se dá především na motocyklech, obvykle se dají zapůjčit téměř v každém hotelu.

Pláže na Skopelu

Nejnavštěvovanější je rozhodně Paralia Kastani, překrásná oblázkovo-písečná pláž s průzračně čistou vodou. Je obklopená piniovým hájem, takže tu najdete i přirozený stín. K dispozici mají návštěvníci plážový bar, kde si lze pronajmout lehátka a slunečníky. Voda je většinou klidná, koupání je vhodné i pro rodiny s dětmi. Po úspěchu filmu Mamma Mia! sem však přijíždějí lodě s turisty, kteří se touží podívat na pláž, na níž se muzikál natáčel, a tak tu bývá v sezoně hlučno a rušno.

Hodně rekreantů míří také na oblázkovou pláž Stafilos, která je umístěná v širokém zálivu. Od silnice je trochu hůře přístupná, a tak patří k těm klidnějším na ostrově. Na pláži je malý bar a můžete si zapůjčit také lehátka se slunečníkem.

Jednou z mála písčitých pláží na ostrově je Limonari Beach, která leží v zátoce lemované bílými skalami a borovými lesy. I tady fungují plážové bary a lze si zapůjčit lehátka se slunečníkem.

Zajímavá místa a výlety na Skopelu

Kromě pláže Kastani jezdí turisté z celého světa obdivovat také kostel Agios Ioannis vybudovaný na strmé skále. Atmosféru tohto místa si musíte zasloužit, ale po namáhavém výstupu budete odměněni dechberoucím výhledem.

Na ostrově údajně naleznete více než tři stovky kostelů a klášterů. Máte-li rádi církevní stavby, nudit se tu nebudete.

Za návštěvu stojí i hlavní město Skopelos, kterému místní neřeknou jinak než Chora, se svými spletitými úzkými uličkami a schodišti. V přístavu můžete obdivovat i pozůstatky benátské pevnosti. Pokud k ní vystoupáte, otevřou se vám překrásné výhledy na moře i celé město.

Počasí na Skopelu

Podnebí na ostrově Skopelos je typicky středomořské, což znamená horká léta s minimem srážek. Červencové a srpnové pařáky pomáhá zmírňovat čerstvý vítr meltémi.

Kdy jet na Skopelos

Na ostrově je nejtepleji během letních prázdninových měsíců, kdy se průměrná denní maxima pohybují okolo 33 °C, za horkých dní však může teploměr ukázat i hodnoty atakující 40 °C. Ani v noci se obvykle neochladí na méně než 20 °C.

Příjemněji vám může být v červnu nebo v září. Červnové denní teploty se pohybují okolo 31 °C, zářijové okolo 28 °C. V noci potom bývá 17 až 18 °C.

Teplota moře na Skopelu

Teplota moře u pobřeží Skopelu je nejvyšší v období letních prázdnin, kdy se dokáže vyšplhat i přes 26 °C. V září mívá ještě přes 24 °C a vykoupat se zvládnete i v říjnu, v jeho první polovině většinou teplota vody neklesne pod 20 °C. V červnu očekávejte osvěžení o teplotě okolo 23 °C.

Na vývoj teploty moře u ostrova Skopelos se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Skopelos

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy na Skopelos v délce 8 až 12 dní. Obvykle jste ubytovaní v tříhvězdičkových či čtyřhvězdičkových hotelích se snídaní nebo můžete zvolit variantu bez stravy.

Je potřeba se nejprve letecky dopravit na vedlejší ostrov Skiathos a potom pokračovat lodí na Skopelos. Na Skiathos se létá z Prahy nebo z Vídně a let není delší než 2 a půl hodiny.

Ubytování na Skopelu

Pokud si budete pobyt zabezpečovat sami, nejvíce se vám vyplatí využít studia nebo apartmány. Kvůli lepší dostupnosti doporučujeme volit ty, které se nacházejí v hlavním městě ostrova. Právě sem totiž připlouvají lodě z ostrova Skiathos, kde je nejbližší mezinárodní letiště.

Apartmány na Skopelu

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Manos Studios & Apartments s celkovou známkou 9,6/10 ze 177 hodnocení. Studia a apartmány se nacházejí přímo v hlavním městě, asi 500 m od přístavu a 450 m od nejbližší pláže. Všechny pokoje jsou vybavené klimatizací, koupelnou, kuchyňským koutem a terasou. Na místě je k dispozici služba půjčení auta a neplacené soukromé parkoviště. Hosté, kteří zde byli ubytování, vysoce hodnotili poměr kvality a ceny.

Hotely na Skopelu

Jen 60 m od hlavní pláže a 100 m od přístavu Skopelos se nachází čtyřhvězdičkový Amalia Hotel. Na Bookingu si vysloužil celkovou známku 8,7/10 ze 143 hodnocení. Klimatizované pokoje mají vlastní koupelnu, balkon a lednici. Hosté mohou využívat venkovní bazén a dětský bazének. K dispozici je bar i pokojová služba, snídaně je možné přiobjednat.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.