Dovolená Nice

Francie Nice, Francie
Charakter oblasti: poznávací

Nice je jedním z hlavních center Francouzské riviéry neboli Azurového pobřeží. Již od 19. století je město vnímáno jako vyhlášené letovisko, volný čas tu zprvu trávily převážně vyšší společenské vrstvy. Pobývala tu např. i britská královna Viktorie.

Přímořské letovisko obklopené skalnatými kopci láká na koupání v tyrkysovém moři, ale i na zajímavé architektonické památky. Navíc leží jen zhruba hodinu cesty od Alp. Historické centrum Nice i jeho promenáda byly v roce 2021 zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO.

Dovolená Nice | © Bo Li | Dreamstime.com

Dovolená v Nice

Město Nice má asi 347 tisíc obyvatel, každý rok sem však zavítá okolo 4 milionů turistů, což se projevuje především v letních měsících, kdy je Nice velmi rušné.

Zajímavostí je, že zdejší mezinárodní letiště se nachází v podstatě uprostřed Nice, v docházkové vzdálenosti od známé Anglické promenády a oblázkové pláže. Hned po výstupu z letadla se tak ocitnete vlastně na hlavní atrakci města.

Zajímavá místa v Nice

Rušná a živá Anglická promenáda se táhne podél zálivu a je dlouhá asi 7 km. Nejvýznamnější budovou na ní je budova opery Opéra de Nice z konce 19. století.

Po promenádě můžete dojít až k Zámeckému vrchu – Colline du Chateau. Ten tvoří dominantu zdejšího panoramatu. Na skalnatém vrchu vysokém 92 metrů leží park s uměle vytvořeným vodopád, od kterého se nabízí překrásný výhled na celé město a zátoku. Kopec je pojmenován po hradu, který tu stával v 12. století, ale na začátku 18. století ho zničil Ludvík XIV.

Staré město v Nice je pak plné malých náměstíček, kouzelných kapliček a úzkých uliček s restauracemi, kavárnami, nočními kluby, galeriemi a obchůdky. Jeho hlavní tepnou je ulice Rue Droite. K největším zdejším náměstím patří náměstí Place du Palais de Justice a Place Rossetti, kde najdete i barokní katedrálu Sainte-Réparate ze 17. století.

Z muzeí můžeme zmínit Muzeum Henriho Matisse. Tento francouzský malíř přijel do Nice ke konci svého života, aby si zde léčil nemocné průdušky. Zůstal tu až do své smrti. Muzeum obsahuje jednu z celosvětově největších sbírek jeho prací včetně uměleckých prvotin a evolucí posledních děl. Sám Matisse je pak pohřben jen kousek odsud, na hřbitově františkánského kláštera Cimiez.

Výlety v okolí Nice

Z přístavu, který se nachází v těsné blízkosti starého města a Zámeckého vrchu vyjíždějí výletní lodě či trajekty, které vás dovezou na ostrov Korsika. Navštívit můžete třeba Napoleonovo rodiště, korsické hlavní město Ajaccio, v němž stojí nejen jeho rodný dům, ale také muzeum a památník.

Pláže v Nice

Hlavní městská pláž se v Nice nachází podél Anglické promenády. Je oblázková a v létě je často plná turistů. Vzhledem k tomu, že se nachází v bezprostřední blízkosti letiště, při odpočinku na pláži budete svědky neustálého vzlétávání a přistávání letadel.

Další pláže se pak nacházejí v obcích přilehajících k Nice a je třeba se k nim vydat autem. Patří mezi ně i veřejná pláž ve čtvrti Fabron, která je pěkným kompromisem mezi poněkud přeplněnými plážemi v blízkosti centra Nice a odlehlými plážemi na západní straně. Fabron leží dost daleko od letiště, tudíž nebudete obtěžováni hlukem, ale zároveň jste v blízkosti občerstvení a veřejné dopravy.

Počasí v Nice

Nejtepleji je v Nice v červenci a srpnu, maximální denní teploty v tomto období dosahují hodnot mezi 30 a 35 °C, v noci je průměrně 18 °C. Teploty atakující 30 °C se vyskytují i v červnu a v září. V zimním období bývá přes den obvykle více než 10 °C. Aktuální teplotu v Nice i dlouhodobý výhled počasí si můžete ověřit na webu Meteoblue.com.

Teplota moře v Nice

Nejteplejší voda omývá břehy Azurového pobřeží u Nice během srpna, to má až okolo 24 °C. V červnu, červenci a v září se pohybuje teplota moře okolo 22 až 24 °C. Na aktuální hodnoty i průměrné teploty po zbytek roku se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy do Nice

Cestovní kanceláře pořádají do Nice obvykle letecké zájezdy. Vyrazit je možné už na prodloužený víkend, který obvykle zahrnuje 4 noci v hotelu. Nebo můžete samozřejmě zůstat déle. V nabídce jsou zpravidla tří- a čtyřhvězdičkové hotely, součástí noclehu je i snídaně.

Let z Prahy do Nice trvá zhruba 2 hodiny. Pokud byste si chtěli do Nice zajet automobilem, nejkratší trasa z Prahy měří necelých 1 200 km a ujet ji zabere alespoň 12 hodin. Z Brna je to ještě asi o 100 km a jednu hodinu dál.

Ubytování v Nice

Pokud si chcete v Nice zařídit pobyt sami, máte mnoho možností. Můžete využít nabídku hotelů, nebo zvolit větší soukromí apartmánu. Je možné si také pronajmout prázdninový dům nebo vilku. Jestliže hodláte cestovat spíše nízkonákladově, najdete ve městě i několik hostelů.

Z nabídky Bookingu doporučujeme Studios Nice Gambetta s celkovou známkou 9,6/10 ze 112 hodnocení. Klimatizovaná studia se nacházejí hned u pláže a asi 1 km od centra Nice, mají bezplatné wi-fi připojení, vybavenou kuchyňku i vlastní koupelnu a balkon s výhledem na moře. Letiště je vzdálené 6 km, vlakové nádraží 1,2 km. Objednat si lze i letištní transfer. Hosté, kteří zde byli ubytovaní, hodnotili nadprůměrně poměr kvality a ceny.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.