Dovolená Korsika

Francie Korsika, Francie
Charakter oblasti: poznávací

Korsika je překrásný ostrov, který náleží Francii. Po Sardinii, Sicílii a Kypru je čtvrtým největším ostrovem ve Středozemním moři. Od francouzského pobřeží je Korsika vzdálená asi 170 km, o polovinu blíže je to k italským břehům.

Korsika je rodištěm slavného vojevůdce a státníka Napoleona Bonaparte. Části ostrova jsou zapsány na seznam UNESCO. Turisty sem lákají především bělavé písečné pláže a čisté moře, ale Korsika vyniká i nedotčenou krajinou s množstvím ledovcových jezer.

Dovolená Korsika | © Sean Pavone | Dreamstime.com

Dovolená na Korsice

Korsika je báječným místem pro aktivní dovolenou. Vedle odpočinku na pláži, pozorování západu slunce u sklenky vína nebo procházkách po místních obchůdcích můžete také vyrazit na výlet do hor, jejichž vrcholky přitahují jako magnet i horolezce, můžete sjet některou z korsických řek, plavit se podél břehů ostrova na jachtě nebo se třeba nad místní krajinou vznášet na rogalu.

Na více než tisíc kilometrů dlouhém pobřeží najdete pláže s jemným zlatým pískem, zátoky s rybářskými vesničkami i skalnaté útesy, které prudce spadají do azurových vod Středozemního moře. Vnitrozemím se pak táhne žulové pohoří, jehož vrcholky dosahují až 2 700 metrů. Korsika díky tomu působí jako hora v moři, rovněž se jí tak někdy i přezdívá.

Zajímavá místa na Korsice

Vyplatí se podívat do města Calvi. Úzké dlážděné uličky zdejší citadely vás schovají před rozpáleným sluncem, užijete si panoramatické výhledy i romantickou procházku či posezení v některé z malebných kavárniček. Pravou korsickou atmosféru zase okusíte v křivolakých uličkách města Sartene. Vyhlášené je také Bonifacio s bělostnými útesy, pod nimiž se můžete projet lodí.

Zajímavostí ostrova jsou také janovské věže, zříceniny strážních věží postavených v 16. století na pobřeží jako obrana proti pirátům. Některé jsou dnes zpřístupněny. Například z Tour de Porto poblíž městečka Ota se vám otevře překrásný výhled na okolní krajinu a moře.

Pod ochranu UNESCO spadají masivní červené kamenné útesy u moře Calanche di Piana. Zvláštností je především skalní útvar s otvorem ve tvaru srdce, který lze vyfotit i ze silnice, pokud tudy budete jen projíždět.

Turistika na Korsice

Oblíbeným cílem pro pěší turistiku jsou vodopády Cascades du Polischellu, nacházející se v korsických horách. Chce to ovšem pevnou obuv, skály mohou být trochu kluzké. Odměnou za výstup vám bude pohled na divokou přírodu a možná i trocha osvěžení.

Na téměř 40 % plochy ostrova se rozkládá Regionální přírodní park Korsika (Parc Natural Regional de Corse), který byl vyhlášen v roce 1972. Napříč tímto přírodním parkem vede dálková trasa GR 20, jež protíná celý ostrov a je považována za nejkrásnější hřebenovou túru v Evropě. Dlouhá je asi 180 km a většině lidí ji trvá zdolat 15 dní.

Hornaté vnitrozemí, ale i pobřeží Korsiky ocení také cyklisté, silniční cyklistika tu kvete hlavně na jaře. Náročná cyklotrasa vede okolo celého ostrova a měří tisíc kilometrů.

Pláže na Korsice

Nejčastějším cílem turistů, kteří si chtějí užít hlavně pobyt u moře, je východní pobřeží. Převážně pak okolí města Porto-Vecchio, které je proslulé písčitými plážemi, o nichž mnozí hovoří jako o těch nejkrásnějších na světě.

Počasí na Korsice

V různých částech ostrova se podnebí dost podstatně liší. Průměrná roční teplota na pobřeží se sice pohybuje kolem 16 °C, přesto lze i v červnu zažít třeba pod nejvyšší horou Monte Cinto (2 706 m) vydatnou sněhovou nadílku, místy se sníh drží celý rok.

Nejtepleji je na Korsice v červenci a srpnu, to vystoupají denní maxima k 23 až 28 °C, v noci bývá průměrně okolo 12 °C. V zimních měsících se teploty pohybují okolo 5 až 10 °C, ale v některých oblastech padají i pod nulu.

Jak se teplota na Korsice v průběhu roku proměňuje, se můžete podívat na webu Meteoblue.com.

Teplota moře na Korsice

Moře je nejteplejší obvykle v srpnu, to má voda okolo 24 °C. V červnu má kolem 22 °C, v červenci a v září okolo 23 °C.

Na aktuální i předpokládanou teplotu moře u vybraných letovisek na Korsice se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Korsiku

Cestovní kanceláře nabízejí nejčastěji poznávací zájezdy v délce 8 až 11 dní. Program obvykle zahrnuje jak výlety na ta nejzajímavější místa na Korsice v doprovodu zkušeného průvodce, tak ponechává i dost prostoru pro osobní volno, odpočinek a koupání.

Cestuje se autobusem a na ostrov se dostanete trajektem. Dopravit se takto na Korsiku z České republiky trvá asi 12 hodin. Na místě je připraveno zpravidla jednodušší ubytování v chatkách, bungalovech či hotelech nižší kategorie. Součástí ceny zájezdu bývá často i strava formou polopenze nebo alespoň snídaně.

Ubytování na Korsice

Pobyt na Korsice si můžete zabezpečit i sami. Za odpočinkem na pláži se jezdí nejčastěji do Porto-Vecchio, do hlavního města Ajaccio nebo do Calvi. Na ostrově můžete využít pestrou nabídku apartmánů, ale i prázdninových domů a vil. Je tu i dostatek hotelů a penzionů.

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit tříhvězdičkový hotel Napoleon, který má celkovou známku 8,3/10 z 2 490 hodnocení. Nachází se jen 300 m od centra města Ajaccio a 450 m od pláže, 7 km od letiště Ajaccio Campo dell’Oro a 1,5 km od přístavu. Pokoje jsou klimatizované, odhlučněné, mají k dispozici trezor, wi-fi i vlastní koupelnu. U hotelu je i parkoviště. Snídaně se podává formou bufetu, na požádání si ji můžete vychutnat i v soukromí pokoje.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.