Dovolená Kythira

Řecko Kythira, Řecko
Charakter oblasti: moře

Řecký ostrov Kythira najdete v Jónském moři nedaleko mysu Maleas na jihovýchodě Peloponésu. Je součástí kraje Attika a své volno zde rádi tráví především bohatí Athéňané, což je samo o sobě dobrý důvod, proč se sem podívat také.

Klidný ostrov s příjemným klimatem, krásnými plážemi a divokým mořem byl prý místem, kde se z mořské pěny zrodila bohyně lásky Afrodita. Kam jinam tedy vyrazit na romantickou dovolenou, když ne na Kythiru?

Dovolená Kythira | © Vladimir Gladcov | Dreamstime.com

Dovolená na Kythiře

Při dovolené na Kythiře nezapomeňte ochutnat med z místní produkce. Díky aromatickým bylinkám má naprosto jedinečnou chuť. Doporučujeme také využít služeb některé z autopůjčoven, abyste mohli ostrov prozkoumat.

Pláže na Kythiře

Povrch ostrova je velmi členitý, pobřeží lemují písečné pláže, ale mnohé z nich jsou kvůli strmým útesům přístupné jen z moře.

Jedna z nejlepších pláží na ostrově je Firi Ammos. Oblázková pláž, tvořená drobnými červenými kamínky, jako by vypadla z katalogu. Lze si tu pronajmout lehátka se slunečníkem a přímo na pláži je také bar s občerstvením. Místo je vhodné i pro potápění a šnorchlování.

Pokud je řeč o prozkoumávání života pod mořskou hladinou, nedaleko krásné písečné pláže Diakofti se nachází objekt, který velmi přitahuje všechny potápěče včetně potápěčských škol. Najdete tu totiž vrak napůl ponořené ruské lodi Nordland, která u zdejšího ostrůvku ztroskotala v roce 2000.

Mezi další příjemné pláže patří také Kapsali Beach v nádherné zátoce pod hradem Chora Kythira. Dobře udržovaná písečná pláž nabízí koupání v klidné vodě, takže je vhodná i pro rodiny s dětmi. Pronajmout si lze lehátka a slunečníky, v blízkosti jsou kavárny a restaurace.

Zajímavá místa a výlety na Kythiře

Když už budete na Kapsali Beach, vystoupejte i k místnímu hradu vystavěnému Benátčany. Jeho historie je velmi pestrá, ve svých zdech hostil v průběhu času celou řadu národností. Koho dějiny příliš nezajímají, ten ocení alespoň dokonalé výhledy.

Pokud máte rádi architekturu, vaše oko potěší pohled na klenutý most Katouni u vesnice Livadi, který byl postaven v roce 1823 během řecké revoluce za pomoci anglických inženýrů.

Ostrov je celkově bohatý na hrady a církevní stavby, ale možná si více odpočinete při výletu dál od civilizace. Ostrov křižuje celá řada turistických stezek, které vedou panenskou přírodou, svěžími údolími s pestrobarevnými květinami, můžete tu obdivovat zarostlé rokle či strmé útesy na pobřeží.

Počasí na Kythiře

V Řecku panuje typické středomořské podnebí a nejinak tomu je i na Kythiře. Rekreanti sem míří nejčastěji od června do poloviny října, kdy jsou nejvhodnější podmínky na koupání. Je však potřeba připravit se na to, že okolní moře je v některých místech velmi bouřlivé, v oblasti se také vyskytují poměrně častá zemětřesení.

Kdy jet na Kythiru

Nejtepleji je na Kythiře v období letních prázdnin, kdy denní maximální teploty dosahují hodnot 32 až 37 °C. Průměrná noční teplota je potom 19 °C. Velmi příjemné počasí je také v červnu nebo v září, to se denní teploty stále pohybují okolo 30 °C a v noci se ochladí zhruba na 17 °C. Od června do září tu navíc téměř vůbec neprší.

Teplota moře na Kythiře

Moře u Kythiry dosahuje nejvyšších hodnot v červenci a srpnu, to se často vyhřeje až na 26 °C. Ještě v září mívá voda 25 °C. V červnu nebo v říjnu má voda osvěžujících 23 °C.

Na vývoj teploty moře na Kythiře se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Kythiru

Cestovní kanceláře pořádají na Kythiru nejčastěji zájezdy v délce 12 dní. Ubytováni budete zpravidla v tříhvězdičkových penzionech či hotýlcích, k dispozici jsou také studia s vlastní kuchyňkou. Zájezdy obvykle bývají bez stravy, někdy je možné objednat si pobyt se snídaní nebo s večeří.

Doprava je letecká z Prahy. Délka letu je necelých pět hodin. Poté následuje transfer do místa ubytování.

Ubytování na Kythiře

Sami si nejlépe seženete ubytování v apartmánu nebo studiu s vlastním kuchyňským koutem. Případně můžete využít nabídku pokoje v některém z penzionů či rodinných hotýlků.

Apartmány na Kithiře

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Stella’s House s celkovou známkou 9,8/10 ze 75 hodnocení. Apartmány se nacházejí ve vesničce Agia Pelagia Kythira, jsou klimatizované, mají vlastní koupelnu a kuchyňský kout. Nechybí ani balkon s výhledem na moře, nejbližší pláž se nachází asi 300 m od ubytování. V ceně pobytu je vynikající snídaně a letištní transfer je možné zajistit bezplatně. Pokud se budete po ostrově pohybovat autem, parkování u apartmánů máte též zdarma.

Hotely na Kithiře

Přímo na pláži v Agia Pelagia Kythira se nachází tříhvězdičkový Anesis Hotel, který na Bookingu získal celkovou známku 9,0/10 ze 142 hodnocení. Klimatizované pokoje mají vlastní koupelnu a balkon s výhledem na moře. V nabídce jsou i bezbariérové pokoje. V ceně ubytování je snídaně a také parkování.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.