Dovolená Attika

Řecko Attika, Řecko
Charakter oblasti: moře

Attika je historický kraj Řecka, který se rozkládá kolem Athén, hlavního řeckého města. Oblast se nachází severně od Sarónského zálivu na stejnojmenném poloostrově, který vybíhá do Egejského moře. Největší část území tohoto historického kraje náleží dnešnímu správnímu kraji Attika, který je však mnohem větší.

Kromě Athén patří mezi významná města ještě Pordus, Eleusis či slavný Marathón, u něhož se roku 490 před naším letopočtem odehrála vítězná bitva Řeků proti perské přesile. Na počest posla, který i přes smrtelné vyčerpání uběhl více než 42 km, aby mohl v Athénách zvěstovat dobrou zprávu, se dodnes běhá maratónský běh.

Dovolená Attika | © Sven Hansche | Dreamstime.com

Dovolená v Attice

Poloostrov Attika s hlavním městem Athény patří k nejnavštěvovanějším místům v Řecku. Členité pobřeží nabízí více než 80 udržovaných pláží, z nichž 13 splňuje kritéria pro vyvěšení modré vlajky. Region je také bohatý na možnosti výletů a archeologické památky.

Pláže v Attice

Pro lenošení i aktivity je skvělá pláž Loutraki ve stejnojmenném letovisku v Korintském zálivu. Více než tři kilometry dlouhá pláž je tvořená drobnými oblázky a je celkem rušná. Najdete tu občerstvení i vybavení pro vodní sporty, místo je vhodné na windsurfing i šnorchlování.

Úplně jinou atmosféru nabídne pláž Legrena, která je od Athén vzdálená asi 60 km. Zde nenajdete žádná lehátka ani bary, jen zlatý písek a modré moře narážející na útesy. Užijete si tu nekonečný klid a pohodu. Nedaleko odtud je v malé zátoce schovaná ještě malebná pláž Kape, která je vyhledávána především nudisty.

Výlety a zajímavá místa v Attice

Když jste tak blízko, nemůžete samozřejmě vynechat Athény a místní Akropolis.

Nedaleko hlavního města se potom nachází klášter Dafnion z 11. století, který je klasickou ukázkou byzantské architektury. Od roku 1990 je pod ochranou UNESCO mimo jiné díky množství dobře zachovalých mozaik, které tvoří jeho vnitřní výzdobu.

Navštívit také můžete přístavní město Eleusis, které bylo ve starověku střediskem kultu bohyně úrody Démétér. Trosky starověké Eleusíny se nacházejí na návrší mimo centrum města. Kromě ruin posvátného areálu zde najdete i malé archeologické muzeum.

Nevšední atmosféra na vás dýchne na mysu Súnion, který je nejjižnějším bodem Attiky. Ohromí vás tu trosky Poseidonova chrámu s poměrně dobře zachovalými antickými sloupy. Otevírá se odtud malebný výhled na moře a můžeme vás ubezpečit, že západ slunce na tomto místě nemá chybu.

Milovníci přírody mohou vyrazit na túru do horského masivu Hyméttos.

Počasí v Attice

Podnebí v Attice je typicky středomořské. Léta jsou horká a suchá, déšť se objevuje jen minimálně. Zimy jsou potom chladnější pouze v horských oblastech.

Kdy jet do Attiky

Většina rekreantů míří do letovisek v Attice od června do září. Nejtepleji je v červenci a srpnu, to se denní maximální teploty pohybují okolo 34 °C a v noci bývá okolo 20 °C.

Méně lidí na plážích potkáte mimo prázdninové měsíce.  V červnu stoupají denní maxima k 32 °C a v noci si odpočinete zhruba při 18 °C. V září je ještě o stupínek či dva chladněji, ale jinak je počasí velmi podobné.

Teplota moře v Attice

V období letních prázdnin se moře vyhřeje až na 26 °C a teplotu nad 24 °C si udrží ještě v září. Pokud vyrazíte na dovolenou v červnu, připravte se na teplotu vody mezi 22 a 23 °C.

Zájezdy do Attiky

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy do tří- až pětihvězdičkových hotelů a rezortů. Obvyklá délka zájezdu je jeden týden. Co se týká stravování, lze si vybrat pobyty bez stravy, se snídaní, s polopenzí nebo i s all inclusive, nabídka je poměrně široká.

Cestuje se letecky, nejčastější trasa je Praha – Athény. Délka letu je asi 2 a půl hodiny, je třeba překonat cca 1 557 km. Poté následuje transfer do vybraného hotelu.

Ubytování v Attice

Pobyt si můžete samozřejmě zabezpečit i sami. Nejvýhodnější je zvolit některý z apartmánů.

Apartmány v Attice

Trochu netradiční ubytování s výborným poměrem kvality a ceny nabízí aparthotel CUBES ON THE BEACH v Artemidě, který si na Bookingu vysloužil celkovou známku 9,6/10 z 310 hodnocení. Klimatizovaná studia mají vlastní kuchyňský kout, koupelnu, balkon i výhled na moře. Pláž se nachází asi půl kilometru od budovy. Domluvit lze letištní transfer, nebo je možné využít bezplatné parkování.

Hotely v Attice

Skvělé služby za rozumnou cenu nabízí čtyřhvězdičkový Cabo Verde Hotel nedaleko přístavu Rafina. Butikový hotel s výhledem na záliv Mati získal na Bookingu celkovou známku 8,7/10 z 1 065 hodnocení. Klimatizované pokoje s vlastní koupelnou, balkonem i výhledem na moře se nacházejí hned u pláže. Hotel má také bazén, fitness i bar, nabízí rovněž masáže, kadeřnictví nebo bezplatnou saunu. Snídaně si lze připlatit. Parkování je zdarma, za příplatek je možné domluvit letištní transfer.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.