Dovolená Ithaka

Řecko Ithaka, Řecko
Charakter oblasti: moře

Řecký ostrov Ithaka najdete v Jónském moři, nachází se při severovýchodním pobřeží většího ostrova Kefalonie, jehož letiště nejspíš při cestě na ostrov využijete. Podle básníka Homéra byla Ithaka někdy v 9. století před naším letopočtem sídlem hrdiny jeho eposů, krále Odyssea.

Hlavním městem Ithaky je Vathy, které leží v rozlehlém zálivu na východní straně ostrova, jenž ostrov dělí na dvě části spojené jen úzkou šíjí.

Dovolená Ithaka | © Dreamstime.com

Dovolená na Ithace

Díky tomu, že na ostrově chybí mezinárodní letiště, nepronikl ještě na Ithaku masový turismus. Můžete si tu tak užít mnohem klidnější dovolenou než na jiných řeckých ostrovech. Ithaka vás okouzlí svými plážemi s tyrkysovým mořem i horskými vesničkami a divokou přírodou. Každoročně se na ostrově koná na konci července festival vína. Kromě vinné révy se na Ithace pěstují i olivy, při pobytu nezapomeňte ochutnat také čerstvou rybku od místních rybářů.

Pláže na Ithace

Na Ithace najdete množství kouzelných zátok a pláží, řada z nich se může pochlubit mezinárodním oceněním kvality, modrou vlajkou.

Nejkrásnější a nejdelší pláží na Ithace je bezpochyby Gidaki. Dostat se na ni je ovšem trochu komplikované, buď musíte přijet lodí, nebo je možné na ni dojít zhruba půlhodinovou procházkou po lesní pěšině vedoucí od pláže Skinos. Gidaki je ovšem díky horšímu přístupu poměrně klidná, k dispozici jsou lehátka, slunečníky a občerstvení. Pláž je oblázková s pozvolným vstupem do klidné, průzračné vody.

Překrásná je také pláž Filiatro. Tvoří ji bílé oblázky a stín můžete nalézt pod olivovníky, nebo si lze půjčit lehátka a slunečníky. Pro osvěžení je k dispozici plážový bar i občerstvení. I tady je voda klidná a křišťálově čistá.

Nedaleko hlavního města Vathy leží pláž Dexia, která rovněž nabízí přirozený stín pod olivovníky. Jako většina pláží na Ithace je i Dexia tvořena oblázky a i tady je voda čistá a klidná, s pozvolným vstupem, ideální místo pro děti. K dispozici je plážový bar, sprcha i toaleta. Využít můžete i pronájem lehátek a slunečníků.

V těsné blízkosti vesnice Stavros najdete překrásnou pláž Polis. Široká a mělká oblázková pláž s lehátky a slunečníky k pronájmu nabízí také občerstvení, převlékárny a toalety i půjčovnu vodních sportů. Pláž se nachází v blízkosti archeologických nalezišť, ve Stavrosu můžete pro zpestření navštívit malé archeologické muzeum nebo se zajet podívat na nedalekou zříceninu Odysseova paláce.

Kousek odtud už pak můžete navštívit i pláž Afales, z níž se vám otevře výhled na ostrov Lefkada. Malá oblázková pláž se nachází pod útesy a voda tu hraje neskutečnými barvami. Ideální místo pro ty, kdo si nepotrpí na organizované pláže s lehátky a stánky. Zde najdete kus divoké přírody.

Zajímavá místa a výlety na Ithace

V hlavním městě Vathy můžete navštívit archeologické muzeum s expozicí artefaktů nalezených během vykopávek na ostrově Piso Aetos, v jeskyni Loizou a v zátoce Polis. Při procházkách městem narazíte na sochy a památníky věnované Odysseovi a jeho věrné ženě Penelopě či Homérovi.

Z přístavu, odkud vyplouvají trajekty např. na Kefalonii, je pěkný výhled na ostrůvek Lazareto s kostelem zasvěceným Ježíši Spasiteli. Ostrov sloužíval jako karanténní izolace, později jako vězení.

Jen několik kilometrů od Vathy se nachází Jeskyně nymf, kde Odysseus ukryl svůj poklad po návratu do domoviny.

Milovníci přírody a horských túr si jistě nenechají ujít výšlap na nejvyšší horu ostrova Niritos, která se vypíná do nadmořské výšky 808 metrů.

Počasí na Ithace

Počasí na Ithace ovlivňuje především její poloha v Jónském moři. V létě je na ostrově opravdu horko s naprostým minimem srážek. Pokud je vaším cílem spíše poznávání Ithaky, vydejte se sem raději během jarních měsíců, kdy se denní teploty pohybují kolem 20 °C a celý ostrov krásně kvete.

Kdy jet na Ithaku

V období letních prázdnin dosahují denní maximální teploty v průměru 32 °C, stoupat však mohou až k 37 °C. V noci potom bývá okolo 18 °C. V tomto období navíc na ostrově téměř neprší.

Příjemné letní teploty jsou i v červnu a v září, odpolední maxima v těchto měsících dosahují průměrně 28 °C, v noci teploty klesnou zhruba k 16 °C.

Teplota moře na Ithace

Moře omývající břehy ostrova Ithaka je nejteplejší od července do září, během tohoto období teplota vody vystoupá i nad 25 °C. V červnu mívá moře okolo 23 °C a ještě v říjnu se teplota drží nad 22 °C.

Na vývoj teploty moře u Ithaky se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Ithaku

Cestovní kanceláře nabízejí obvykle zájezdy do tříhvězdičkových hotelů a penzionů bez stravy, se snídaní, či s polopenzí. Vyrazit můžete až na 12 dní.

Doprava je letecká, létá se z Prahy. Přistanete obvykle na letišti v Kefalonii a odtud pokračujete trajektem na ostrov Ithaka a následně dál do místa pobytu.

Ubytování na Ithace

Na ostrově je možné se ubytovat především v apartmánech, nebo si můžete pronajmout celý domek nebo vilku. Hotelů je na ostrově jen několik.

Apartmány na Ithace

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Odysseion Apartments s celkovou známkou 9,4/10 ze 70 hodnocení. Apartmány se nacházejí jen 450 m od pláže, jsou klimatizované, mají vlastní koupelnu a kuchyňku i balkon s výhledem na moře. Parkování je možné zdarma.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.