Dovolená Athény

Řecko Athény, Řecko
Charakter oblasti: poznávací

Hlavní a také největší město Řecka je i jedním z nejstarších měst na světě. Athény jsou považovány za kolébku západní civilizace, demokracie, filosofie. Návštěvníci z celého světa sem proto každoročně míří, aby obdivovali velkolepé starověké stavby a další antické památky.

Athény se rozkládají na poloostrově Attika nedaleko Sarónského zálivu. Přístav Pireus, který Athénám náleží, je největším osobním přístavem v Evropě a druhým největším na světě. Mezinárodní letiště se nachází zhruba 23 km od města.

Dovolená Athény | © Tomas1111 | Dreamstime.com

Dovolená v Athénách

Dechberoucí Akropolis a další antické památky, vynikající řecké jídlo a víno i blízkost moře, to je několik aspektů, které mluví ve prospěch dovolené v Athénách. Pobyt v tomto městě ocení každý, kdo je milovníkem historie a kultury. Kromě památek pod širým nebem můžete navštívit i Národní archeologické muzeum, které schraňuje největší světovou sbírku starořeckých artefaktů.

Pláže v Athénách

Řecké hlavní město nepatří mezi typické plážové destinace, nicméně už po 20 minutách jízdy tramvají z náměstí Syntagma se dostanete na Athénskou riviéru, kde si můžete dosyta užít osvěžení po vyčerpávající prohlídce pamětihodností v rozpáleném centru.

První pláží, kolem které tramvaj projíždí, je Edem. Ta je ideální, pokud jedete k moři jen na skok. Oblázková pláž má trochu kamenitý vstup, proto jsou vhodné boty do vody. Občerstvení tu zajišťuje plážový bar. Tramvaj dále zastavuje ještě u pláží Kalamaki, GlyfadaVoula.

Další možností je vydat se k přístavu Pireus. Zde najdete třeba pláž Freatida, která je tvořená pískem a oblázky, dno je však hodně kamenité, takže i tady je vhodné mít boty do vody. Najdete zde šatny i toalety, u baru si můžete pronajmout lehátka.

Zajímavá místa a výlety v Athénách

Dvě athénské památky najdete na seznamu světového dědictví UNESCO. První z nich je Akropolis, hlavní dominanta města, která upomíná na slavnou antickou éru. Byla vybudována ve starověku na výrazném skalním pahorku a představovala politické, náboženské i kulturní centrum tehdejšího Řecka. Dnes zde můžete obdivovat pozůstatky antických staveb, jakými jsou mj. vstupní brána zvaná Propylaje, chrám Erechteion zdobený předsíní se šesti karyatidami, chrám Athény Niké v jónském stylu či hlavní chrám zasvěcený bohyni Athéně Parthenón, který byl ve starověku nejkrásnějším dórským chrámem. Uvnitř něho stávala 12 m vysoká socha bohyně Athény ze zlata a slonoviny, která pocházela z dílny sochaře Feidia.

Pod Akropolí pak najdete starověkou agoru, centrum veřejných setkání, obchodů, politických debat a veřejné správy. Dodnes tu lze rozeznat pozůstatky radnice, veřejných budov i řečnického koutku, místa, kde mohl každý plnoprávný občan vyjádřit své názory a myšlenky.

Druhou athénskou památkou na seznamu UNESCO je připomínka byzantského období. Klášter Dafnion pocházející z 11. století leží asi 11 km severozápadně od centra Athén na předměstí Chaidari. Je známý především díky množství dobře zachovalých mozaik, které tvoří jeho vnitřní výzdobu.

Nedaleko Athén se na Olympské Riviéře tyčí pohoří Olymp, kde podle řecké mytologie sídlí 12 nejvýznamnějších řeckých bohů. Pokud potřebujete oddych od ruchu metropole a láká vás vysokohorská turistika po místech opředených legendami, nachystejte se na převýšení přes 2 000 metrů. Kromě vícedenních treků náročným terénem si však můžete zvolit i některou z jednoduchých tras pro běžné turisty.

Počasí v Athénách

V Řecku panuje typické středomořské podnebí. Počasí je tady v sezóně poměrně konstantní, většinou převládá jasno nebo skoro jasno. Parné letní teploty trochu zmírňuje čerstvý vítr zvaný meltémi. Zejména v srpnu však vane v zemi horký jižní vítr z Afriky, kterému místní říkají livas, tedy libyjský.

Kdy jet do Athén

Athény jsou nejjižnějším hlavním městem evropské pevniny a nejteplejším velkým městem v Evropě. Největší horko a sucho je během měsíců červenec a srpen. Průměrná denní maxima se v tomto období pohybují kolem 34 °C, za horkých dní však mohou teploty stoupat i k 40 °C. V noci teploty klesají průměrně k 19 °C.

Příjemněji je ve městě v červnu nebo v září, kdy je přes den průměrně 30 °C a v noci 17 °C. Pro poznávání města se výborně hodí i duben, květen či říjen, kdy je přes den okolo 25 °C.

Teplota moře v Athénách

Břehy nedaleko Athén jsou omývány Egejským mořem. Plážová sezóna tu probíhá od června do září. Voda dosahuje nejvyšší teploty v srpnu, to se vyhřeje až na 26 °C. V červnu počítejte s teplotou mezi 21 a 23 °C, v červenci mezi 23 a 25 °C a v září se můžete těšit ještě stále na hodnoty přes 24 °C.

Vývoj teploty moře v blízkosti Athén si můžete ověřit na webu SeaTemperature.org.

Zájezdy do Athén

Cestovní kanceláře pořádají do Athén celou řadu zájezdů. Vybírat můžete z hotelů o třech až pěti hvězdičkách, zpravidla je v ceně pobytu snídaně a podle kategorie hotelu potom můžete čerpat i další služby. Obvyklá délka zájezdů je jeden týden.

Doprava je letecká, cestovní kanceláře nabízejí nejčastěji odlet z Vídně či Katovic, výjimečně z Prahy. Let trvá zhruba 2 a půl hodiny.

Ubytování v Athénách

Pobyt v Athénách si můžete zabezpečit i sami. Nejvýhodnější je ubytovat se v soukromých apartmánech nebo v aparthotelích. Letenky si můžete jednoduše vyhledat prostřednictvím Pelikán.cz, nejvýhodnější je vždy zakoupit letenky přímo na webu letecké společnosti.

Apartmány v Athénách

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Elvita Apartments 3 s celkovou známkou 8,9/10 z 209 hodnocení. Apartmány se nacházejí v bezpečné části Athén asi 2,5 km od centra města a 10 minut chůze od nejbližší stanice metra. Pokoje jsou klimatizované a mají vlastní koupelnu s vířivkou i vybavenou kuchyňku. Na pokoji je i pračka. Některé apartmány mají také vlastní balkon.

Hotely v Athénách

V blízkosti centra města můžeme doporučit Hotel Katerina, který na Bookingu získal celkovou známku 8,5/10 z 1 544 hodnocení. Tříhvězdičkový hotel stojí hned u stanice metra, nedaleko vlakového nádraží a jen 1,6 km od Akropole. Pokoje jsou klimatizované, mají vlastní koupelnu, zvukovou izolaci i minibar. Recepce funguje 24 hodin denně, k dispozici je také pokojová služba. Hosté mohou využít letištní transfer či bezplatné soukromé parkování. V ceně pobytu se podává skvělá snídaně.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.