Nejčastější chyby při sjednávání pojištění

Při sjednávání pojištění se řada lidí dopouští chyb, v důsledku kterých mnohdy po vzniku pojistné události nezískají ani korunu.

1Pojištění není sjednané vůbec

Nejčastější chyby při sjednávání pojištěníJde o vůbec největší chybu ze všech, neboť v případě vzniku škody je veškerá její náhrada čistě na majiteli.

Čtenářům doporučujeme mít sjednané pojištění odpovědnosti, pojištění nemovitostipojištění domácnosti.

2Záměna pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti

Jedna z nejčastějších chyb vzniká v důsledku záměny obou produktů. Mezi pojištěním nemovitostipojištěním domácnosti jsou podstatné rozdíly.

Pojištění domácnosti se vztahuje na spotřebiče, platební karty, drobná domácí zvířata, jízdní kola a vybavení nebo na zásoby potravin. Nevztahuje se však na součásti stavby, nosnou konstrukci, střechu, fasádu nebo radiátor, který ochráníte pojištěním nemovitosti.

3Úzký okruh pojištěných rizik

Především u některých levnějších variant pojištění platí, že nekryjí některá důležitá rizika. V případě jejich vzniku pak pojišťovna nevyplatí ani korunu.

Řešení je přitom velmi snadné. Před uzavřením pojištění si stačí smlouvu velmi důkladně pročíst. Nejběžnější jsou výjimky na škody způsobené povodní, záplavou, krádeží či vandalismem.

4Podhodnocení pojistné částky

Výše pojistné částky by měla odpovídat skutečné hodnotě vybavení domácnosti.

Při podhodnocení pojistné částky získáte peníze na náhradu pouhého zlomku škod.

5Zastaralá smlouva s neaktuálními údaji

Smlouvu o pojištění nemovitosti a domácnosti nezapomeňte aktualizovat, zejména po nákladných rekonstrukcích či dovybaveních.

Při sjednání nové smlouvy si navíc můžete nárokovat bonus za pojištění beze škod.

6Špatné důkazy o existenci a ceně pojištěného majetku

Nejčastější chyby při sjednávání pojištěníV případě vzniku škodní události je povinnost poškozeného prokázat nejen existenci, ale také cenu pojištěného majetku. Nejjednodušší je doklady a faktury od veškerého majetku vždy naskenovat, vybavení domácnosti vyfotografovat a soubory mít uložené například v e-mailu.

I v případě kompletního zničení nemovitosti tak budete mít všechny potřebné doklady k dispozici.

7Podpis nepřečtené smlouvy

Častou chybou je téměř automatický podpis smlouvy bez přečtení si alespoň těch nejdůležitějších bodů.

Pojistná smlouva je sice poměrně nudné čtení, avšak skrývá v sobě mimo jiné důležité výluky z pojištění – situace, na které se pojištění nevztahuje.