Víza

Lucie Schmidtová
Publikováno 1. prosince 2022
 • Na turistická víza je při cestách třeba myslet s předstihem až několika měsíců, neboť jejich vydání se může protáhnout
 • V některých případech je výhodnější podat žádost o vízum osobně na ambasádě či velvyslanectví
 • U jiných zemí je naopak lepší využít služeb zprostředkovatele
  1. Víza

   Vízum do USA

   Do USA lze podniknout cestu maximálně na 90 dní. ESTA víza jsou určena pro turistické či obchodní cesty, návštěvu rodiny a příbuzných, nebo pro zdravotní ošetření.

   Cestovní registraci ESTA doporučujeme vyplnit na oficiálních stránkách, kde nejsou účtovány poplatky za zprostředkování, jako tomu je u soukromých společností. Celou registraci je možné vyplnit elektronicky, poplatek se hradí platební kartou. Za vyplnění formuláře se strhnou 4 dolary, v případě schválení cesty dalších 10 dolarů.

   Platnost ESTA víz je 2 roky, po tuto dobu lze do USA cestovat opakovaně – při jedné cestě však maximálně na výše uvedených 90 dní.

  2. Víza

   Vízum do Číny

   Podat žádost o vízum do Číny je možné osobně na Velvyslanectví ČLR v Praze, poplatek za vystavení jednovstupového, nebo dvoustupňového víza s platností 90 dní je 1 600 Kč.

   Před podáním žádosti doporučujeme informovat se o aktuálních podmínkách získání víza – redaktorovi Skrblík.cz byla v květnu 2011 žádost o vízum vrácena kvůli nevyhovující pasové fotografii. Akceptována byla pouze pasová fotografie s netradičním, světle modrým pozadím.

  3. Víza

   Vízum do Indie

   Krátkodobá víza lze vyřídit elektronicky, na tzv. E-VISA je poté možné vycestovat na dobu 30 dní za turistickým, rekreačním, obchodním či zdravotním účelem. Tento typ víza zároveň nelze prodloužit a je možné ho získat pouze 2x za rok. Krátkodobé elektronické vízum stojí od července do března 25 USD, od dubna do června 10 USD.

   U ročních turistických E-VISA je pak každý pobyt v Indii možný na maximálně 90 dní.

   O turistické vízum do Indie je možné požádat také na velvyslanectví v Praze. Poplatek za vystavení šestiměsíčního papírového turistického (jednovstupového či dvouvstupového) víza činí 2 120 Kč.

  4. Víza

   Vízum do Izraele

   V současné době není u turistických cest do Izraele kratších než 90 dnů a nevýdělečné povahy vízum vyžadováno, postačí platný cestovní pas. Pokud do Izraele cestujete i na krátkou dobu, ale za výdělečným účelem, vízum potřebujete.

   Turistická víza do Nepálu za výdělečným účelem stojí okol 600 Kč a pro vyřízení žádosti budete potřebovat cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců od data návratu, 2 pasové fotografie, doklad o dostatečných finančních prostředcích, objednávku zpáteční letenky a samotnou žádost.

   Pozor – izraelské razítko v pasu může být příčinou zamítnutí vstupu do některých arabských zemí, jako je Írán či Spojené arabské emiráty!

  5. Víza

   Vízum do Nepálu

   Vízum do Nepálu je možné získat po příletu přímo na letišti či na hranicích, potřeba jsou 2 fotografie pasového formátu, platný cestovní pas s platností min. 6 měsíců od data návratu a jednostránkový formulář, který obdržíte po příletu do Nepálu.

   Poplatek za turistické vízum na 15 dnů stojí 30 dolarů, za vízum na 30 dní dáte 50 USD a vízum na 90 dní vás vyjde na 125 USD. Poplatek na letišti musí být uhrazený v hotovosti, a to v jakékoliv měně, na hranicích je vyžadována platba v amerických dolarech.

   Pozor – cesty do vysokohorských oblastí jsou zpoplatněny speciálními poplatky či vstupným stanovovaným individuálně.

  Podmínky pro cestování do zemí mimo EU mohou být omezeny

  Z důvodu pandemie covid-19 mohou být vstupy do některých zemí omezeny, nebo úplně zakázány.

  Sledujte proto aktuální informace poskytované Ministerstvem zahraničních věcí a jednotlivými Velvyslanectvími dané země v České republice.


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.