Víza

Na víza je při cestách třeba myslet s předstihem až několika měsíců, neboť jejich vydání se může protáhnout a zkomplikovat a to může mít vliv na samotnou cestu. V některých případech je výhodnější podat žádost o vízum osobně na ambasádě či velvyslanectví, u jiných zemí je naopak lepší využít služeb zprostředkovatele.

Čína

Podat žádost o vízum do Číny je možné osobně na Velvyslanectví ČLR v Praze, poplatek za vystavení jednovstupového víza s platností 90 dní je 60 EUR (asi 1 550 Kč). Je na zvážení každého, zda se mu vyplatí osobní návštěva velvyslanectví, nebo podání žádosti o vízum prostřednictvím agentury (obvykle zpoplatněno 450–2 000 Kč).

Před podáním žádosti doporučujeme informovat se na aktuální podmínky získání víza – redaktorovi Skrblík.cz byla v květnu 2011 žádost o vízum vrácena kvůli nevyhovující pasové fotografii. Akceptována byla pouze pasová fotografie s netradičním, světle modrým pozadím.

Indie

O turistické vízum do Indie je možné požádat na velvyslanectví v Praze. Poplatek za vystavení šestiměsíčního turistického (jednovstupového či dvouvstupového) víza činí 2 050 Kč. Proces podání žádosti o vízum na velvyslanectví je vzhledem k dlouhým frontám poměrně zdlouhavý a plný byrokracie. Je na zvážení každého, zda se mu více nevyplatí podání žádosti o vízum prostřednictvím agentury za poplatek ve výši od 500 do 1 000 Kč.

Izrael

V současné době není u turistických cest kratších než 90 dnů vízum do Izraele vyžadováno, postačí platný cestovní pas. Pozor – izraelské razítko v pasu může být příčinou zamítnutí vstupu do některých arabských zemí, jako je Írán či Spojené arabské emiráty!

Nepál

Vízum do Nepálu je možné získat po příletu přímo na letišti či na hranicích, potřeba je jedna fotografie pasového formátu. Poplatek za turistické vízum na 15 dnů je 25 USD, vízum na 30 dní stojí 40 dolarů a vízum na 90 dní je za 100 dolarů. Pozor – cesty do vysokohorských oblastí jsou zpoplatněny speciálními poplatky či vstupným stanovovaným individuálně.

USA

Cestovní registraci ESTA doporučujeme vyplnit na oficiálních stránkách, kde nejsou účtovány poplatky za zprostředkování, jako tomu je u soukromých společností. Celou registraci je možné vyplnit elektronicky, poplatek se hradí platební kartou. Za vyplnění formuláře se strhnou 4 dolary, v případě schválení cesty dalších 10 dolarů.