Jak vybrat opalovací krém: Co sledovat na etiketě a 6 praktických tipů

Hana Volencová
Publikováno 18. července 2025

Ačkoli bylo pár posledních dnů zamračených a deštivých, o víkendu už se zase podle meteorologů můžeme těšit na pravé letní teploty a jasnou oblohu. I kdyby to ale nevyšlo, před škodlivými účinky slunečního záření je třeba pokožku chránit, i když je zrovna pod mrakem.

Podle čeho vybírat opalovací krém, jak dlouho můžete být na sluníčku nenamazaní a na co při opalování nikdy nezapomínat? Všechno jsme shrnuli do přehledného článku. Navíc jsme přidali šestici kosmetických tipů, které vám zpříjemní léto.

  1. Jak se liší UVA a UVB záření?

    Sluneční svit je důležitý pro naši psychiku, zlepšuje náladu a pomáhá s kvalitou spánku. Podstatný je i pro produkci vitamínu D, který je důležitý pro imunitu a udržuje v kondici kosti a zuby.

    Při pobytu na slunci na naše tělo ale útočí dva typy záření a před oběma je třeba se chránit:

    • UVA záření dokáže projít mraky a dokonce i sklem. Působí v hlubších vrstvách naší pokožky, kde produkuje volné radikály, způsobuje stárnutí pleti a může spustit i sluneční intoleranci nebo rakovinu kůže.
    • UVB záření je zodpovědné za zhnědnutí naší pokožky. Mezi jeho účinky ale patří i bolestivé spálení kůže, pigmentové skvrny, alergické reakce a opět i rakovina kůže.

    Vždy si na etiketách opalovacích přípravků všímejte, zda chrání před UVA i UVB zářením. Samotné označení SPF se totiž vztahuje pouze na UVB záření. Zkratka UVA by navíc měla být v kroužku. Pak si můžete být plnou ochranou jistí, výrobci musí projít testy, aby si tohle označení mohli na obal dát.

  2. Jaký jste fototyp?

    K tomu, abyste věděli, jaký ochranný faktor je pro vás nejlepší, je dobré znát svůj fototyp. Obecně se jich rozlišuje šest, v našich podmínkách se však budete pohybovat mezi prvními čtyřmi.

    • Fototyp I: Velmi světlá pleť, mnohdy s pihami, vlasy rezavé nebo blond, oči modré. Vždy se spálí, nikdy nezhnědne. Vlastní ochranná doba pokožky je jen 5 až 10 minut.
    • Fototyp II: Světlá pleť i vlasy, modré, zelené nebo šedé oči. Opaluje se dočervena, málokdy zhnědne. Vlastní ochranná doba pokožky se pohybuje mezi 10 a 20 minutami.
    • Fototyp III: Světle hnědá pleť, vlasy tmavě blond až hnědé, barva očí nerozhoduje. Málokdy se spálí, opaluje se dobře. Vlastní ochranná doba pokožky je 15 až 25 minut.
    • Fototyp IV: Tmavší pleť, tmavé vlasy i oči. Nikdy se nespálí, dobře se opaluje a opálení dlouho vydrží. Vlastní ochranná doba pokožky je 25 až 35 minut.
    • Fototyp V: Přirozeně tmavá pleť, tmavé vlasy i oči. Pokožka je schopna tolerovat vysoké množství slunečního záření, i přesto je třeba ji chránit před poškozením sluncem. Vlastní ochranná doba pokožky je asi 45 minut.
    • Fototyp VI: Velmi tmavá pleť, tmavé vlasy i oči. Kůže obsahuje velké množství melaninu, který je přirozeným ochranným pigmentem, a tak je přirozeně rezistentní na sluneční záření. I přesto je dobré nepodceňovat vnější ochranu.
  3. Co znamená SPF?

    Podle fototypu můžete snadno vypočítat, jak dlouho vás opalovací krém ochrání. Ochranný faktor (SPF = Sun Protection Factor) opalovacího přípravku totiž násobí vlastní ochrannou dobu pokožky daného fototypu.

    Výpočet je potom tedy jednoduchý:

    Vlastní ochranná doba pokožky × SPF přípravku = doba, po kterou je vaše pokožka chráněna při pobytu na slunci.

    To znamená, že např. světlý typ (Fototyp I) ochrání opalovací krém s SPF 30 před sluníčkem po dobu 150 až 300 minut. Pobyt je tedy bezpečný zhruba 2,5 hodiny, maximálně však 5 hodin. Při sportu nebo koupání ale určitě spíš méně.

  4. Jak fungují přírodní opalovací krémy?

    V přírodních opalovacích krémech se na ochranu před slunečním zářením používají minerální filtry, tedy sloučeniny, které se získávají z minerálů, nerostů. Ty fungují na fyzikálním principu – vrstva, kterou na kůži vytvoří, UV záření odráží. Nejčastěji v přírodních přípravcích najdete oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý.

    Jejich výhodou je, že na rozdíl od chemických UV filtrů a dalších látek, s kterými se můžete setkat v běžných krémech na opalování, pleť nedráždí, nezpůsobují alergické reakce a jsou bezpečné i pro přírodu a vodní organismy.

    Vždy ale sledujte etiketu, zda na přírodním krému najdete výslovně uvedenou ochranu před UVA i UVB. Před použitím je také potřeba přípravky s minerálními filtry důkladně protřepat, nejlépe po dobu 30 sekund.

  5. Na co pozor ve složení opalovacího krému?

    Nejkontroverznějším chemickým filtrem je oxybenzon. Kromě alergických reakcí může poškozovat buňky a narušovat hormonální rovnováhu. Způsobuje také vymírání korálů, a proto se například na Havaji nesmí používat vůbec. Dobrou zprávou je, že výrobci od jeho používání postupně upouštějí, a tak už se s ním moc často nesetkáte.

    Jiným případ ale představuje octocrylen. Ten se zatím používá poměrně často, a to i v dražších značkách z lékáren. Působí totiž jako stabilizátor pro avobenzon, který je jedním z mála filtrů účinných proti celému spektru UVA záření, ale sám o sobě je velmi nestabilní. Vědci ale tlačí na jeho omezení, protože je podezření, že i octocrylen může způsobovat hormonální nerovnováhu. Navíc je škodlivý pro vodní organismy. Opalovacím přípravkům, které ho mají ve složení, se raději vyhýbejte.

    Vyhněte se také UVB filtru s názvem homosalát, který může ve vyšších koncentracích rovněž působit jako narušitel hormonálního systému. EU jeho množství v opalovacích krémech nedávno omezila kvůli bezpečnosti. V levnějších nebo starších recepturách se může objevit i podobně nevhodný octinoxát.

  6. Jak se nespálit?

    Pobyt na slunci se nevyplatí podceňovat. Odborníci doporučují několik zásad:

    1. Namažte se přípravkem na opalování nejlépe už 30 minut před pobytem venku a na množství nešetřete. Nezapomínejte ani na ušní boltce nebo rty.
    2. Exponovaná místa (nos, ramena, zátylek, dekolt, nárty) znovu namazejte každé dvě hodiny.
    3. Pokud se koupete, sportujete, otíráte se do ručníku nebo do potítka, obnovujte ochrannou vrstvu častěji, a to i v případě, že je přípravek označený jako voděodolný.
    4. Noste pokrývku hlavy. Pořiďte si slušivý slamáček nebo kšiltovku, oči a citlivé oční okolí chraňte slunečními brýlemi.
    5. Používejte opalovací přípravky, i když je pod mrakem. UVA záření proniká přes mraky i sklo.
    6. Mezi 11.–15. hodinou se sluníčku snažte vyhýbat.

6 kosmetických tipů pro slunečné dny

  1. Balzám na rty s UV faktorem

    Dermacol SUN Balzám na rty SPF 30

    V létě nesmíme zapomínat ani na jemnou pokožku rtů. Voděodolný balzám na rty od Dermacolu má SPF 30, chrání před UVA i UVB zářením, je bez parabenů i bez parfemace. Obsahuje meruňkový a slunečnicový olej a včelí vosk, které na rtech vytvářejí ochrannou vrstvu, zároveň se ale lehce vstřebávají a nezanechávají na rtech lepkavý pocit. Proto přes něj můžete pohodlně nanést třeba rtěnku nebo lesk na rty. Vyhovovat bude i mužům.

    Zdroj obrázku: Dermacol.cz

  2. Opalovací krém pro miminka

    Officina Naturae Opalovací krém pro děti a citlivou pokožku SPF 50

    Opalovací krém od italské značky Officina Naturae neobsahuje žádné problematické látky, které bývají běžnou součástí konvenčních krémů, jako třeba chemické filtry, syntetické vůně nebo barviva, deriváty z ropy, parafínu či silikonu, nanotechnologie, parabeny apod. Na rozdíl od obvyklých krémů na opalování tak nepředstavuje nebezpečí pro vodní organismy a dobře ho snáší i velmi citlivá nebo dětská pleť. Obsahuje minerální filtr oxid zinečnatý, který chrání před UVA i UVB paprsky. Krém neobsahuje žádné parfemační složky, které by mohly pokožku dráždit.

    Zdroj obrázku: Econea.cz

  3. Urychlovač opálení

    ByRokko Shine Brown

    Urychlovač opálení od ByRokko je skvělým pomocníkem nejen při opalování na sluníčku, ale i do solária. Obsahuje kombinaci přírodních olejů, jako jsou mrkvový olej, extra panenský olivový olej, olej z vlašských ořechů, a také kakaové máslo. Toto složení zajišťuje rychlé zhnědnutí, dlouhotrvající opálení a zároveň pokožku vyživuje. Ale pozor, přípravek neobsahuje SPF, proto je potřeba ještě před jeho nanesením použít i krém s ochranným faktorem.

    Zdroj obrázku: ByRokko.com

  4. Opalovací mlha

    Bioderma Photoderm Opalovací mlha SPF 30

    Opalovací sprej je skvělým parťákem do slunečných dní obzvlášť pro ty, kteří si nechtějí zamastit ruce při nanášení krému. Perfektní je také na pěšinku ve vlasech. Opalovací mlha od Biodermy s SPF 30 je vhodná na obličej i tělo, chrání pleť před účinky UVA i UVB záření, rychle se vstřebá i bez roztírání a díky vitamínu E také bojuje proti volným radikálům. Bonusem je čisté a bezpečné složení bez kontroverzních složek.

    Zdroj obrázku: Benu.cz

  5. Make-up s SPF 50

    Bioderma Photoderm Nude Touch Mineral make-up SPF 50+

    Matující make-up s minerální sluneční ochranou SPF 50+ působí na pleti přirozeným dojmem. Pokožku obličeje nejen důsledně chrání proti UVA i UVB záření, ale také ji hydratuje a bojuje proti jejímu předčasnému stárnutí. Složení minerálního make-upu zabraňuje ucpávání pórů a pomáhá předcházet vzniku nedokonalostí. K dostání je ve třech odstínech – velmi světlý, světlý a tmavý.

    Zdroj obrázku: Benu.cz

  6. Péče po opalování

    laSaponaria Zklidňující tělové mléko po opalování BIO

    Po dni stráveném na sluníčku je vhodné pleť zklidnit a vyživit vhodnou péčí po opalování. Italská značka laSaponaria vyrábí přírodní kosmetiku v BIO kvalitě a její zklidňující tělové mléko obsahuje směs kvalitních olejů, bambuckého másla, aloe vera a výtažků z bylinek, např. extrakt z rozmarýnu, heřmánku či měsíčku, nechybí ani vitamín E. Kůži znatelně zklidní, zvláční a hydratuje.

    Zdroj obrázku: Superpotraviny-Naturalis.cz


Zatím žádné komentáře

Napsat komentář

Další články z kategorie Tipy a triky


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.

Rubriky
O nás