Změny v zákoníku práce: Co flexinovela mění a kdy začne platit?
Už od 1. června 2025 vstoupí v účinnost flexibilní novela zákoníku práce. Přináší s sebou změny ve výpovědích, otvírá prostor pro prodloužení zkušební doby nebo umožňuje nastoupit na brigádu už od 14 let. Společně s flexinovelou od června začne platit i novela nařízení vlády, která upravuje okruh a rozsah osobních překážek v práci. Od 1. ledna 2026 se potom také změní systém podpory v nezaměstnanosti. K jakým změnám dochází? Skrblík pro vás připravil podrobný přehled.
Od 1. června 2025
-
Prodloužení zkušební doby
Délka zkušební doby může u řadových zaměstnanců nově trvat až čtyři měsíce, u pracovníků na vedoucích pozicích až osm měsíců. Prodloužení bude možné na základě vzájemné dohody. Nadále platí, že zkušební doba zároveň nesmí být delší, než je polovina doby trvání pracovního poměru na dobu určitou.
-
Práce během rodičovské
Zaměstanci, kteří jsou na rodičovské dovolené, budou moci u svého zaměstnavatele vykonávat stejnou práci na základě DPČ nebo DPP.
Podobně jako je tomu nyní u mateřské, budou mít nově i zaměstnanci, kteří se vrátí z rodičovské dovolené před dosažením dvou let věku dítěte, garantovaný návrat na svou původní pracovní pozici a pracoviště.
-
Změny ve výpovědích
Výpovědní doba začne už dnem doručení výpovědi druhé straně, zaměstnanci tak budou moci rychleji nastoupit na nové pracovní místo a zaměstnavatelé dříve obsadit uvolněnou pozici. Půjde ji také zkrátit na jeden měsíc místo dvou, pokud zaměstnanec porušil pracovní kázeň nebo nesplnil zákonné předpoklady a požadavky pro výkon zaměstnání.
Zaměstnanci, kteří ukončí pracovní poměr ze zdravotních důvodů po pracovním úrazu nebo kvůli nemoci z povolání, nově dostanou zvláštní finanční náhradu ve výši 12násobku průměrného měsíčního platu. Hrazena bude ze zákonného pojištění zaměstnavatele.
-
Rozšíření započitatelné praxe
Ve veřejné správě se do započitatelné praxe, a tedy i zařazení do platových tabulek, zahrne i doba péče o dospělou osobu blízkou ve III. nebo IV. stupni závislosti a také doba doktorského studia.
-
Brigáda od 14 let
Mládež bude moci o letních prázdninách na brigádu už od 14 let, nemusí mít tedy ani dokončenou povinnou školní docházku. Musí ale jít o lehkou práci, která zároveň neškodí zdraví, vzdělávání a morálnímu rozvoji nezletilého, v rozsahu maximálně na 7 hodin denně a 35 hodin týdně. Brigádník také musí předložit písemný souhlas zákonného zástupce.
-
Kratší odpočinek při krizových zásazích
V mimořádných situacích, které vyžadují okamžitý zásah (např. obnova dodávky elektřiny), bude možné zkrátit minimální denní odpočinek na šest hodin. Tento zkrácený odpočinek musí být zaměstnanci nahrazen následující den.
-
Delší volno při osobních překážkách v práci
Od června 2025 nabude účinnosti také novela nařízení vlády, která upravuje okruh a rozsah osobních překážek v práci.
Nově bude výslovně stanoveno, že ve všech případech, kdy novela hovoří o manželích, týká se i partnerů v registrovaném partnerství.
V případě účasti na pohřbu osoby blízké už nebude nutné prokazovat, že na něm zaměstnanec strávil pouze “nezbytně nutnou dobu”, volno bude nově poskytováno v rozsahu celých dnů. K dosavadnímu rozsahu pracovního volna může zaměstnanec při úmrtí manžela, partnera, druha, dítěte, sourozence, vnoučete, rodiče nebo prarodiče nově čerpat až pět dní doplňkového neplaceného volna.
Při vstupu do manželství nebo partnerství bude mít zaměstnanec nárok na jeden den placeného volna a jeden den neplaceného volna. Náhrada mzdy je nově výslovně poskytována za den konání svatebního obřadu. Dosud totiž nebylo jednoznačně dané, ke kterému dni se náhrada vztahuje, což způsobovalo nejasnosti zejména u zaměstnanců s různou délkou směn. Pokud zaměstnanec čerpá pouze jeden den volna, např. když svatba připadne na víkend, náleží mu jako dosud náhrada mzdy za tento jediný den.
U překážky v práci z důvodu doprovodu bude nově jednoznačně uvedeno, že pracovní volno zaměstnanci náleží nejen při doprovodu blízké osoby do zdravotnického zařízení nebo školského poradenského zařízení, ale i při jejím doprovodu zpět.
U překážky v práci z důvodu znemožnění cesty do zaměstnání, která se týká těžce zdravotně postižených zaměstnanců, se nově rozšíří okruh relevantních důvodů, které cestu znemožňují. Kromě povětrnostních vlivů do nich nově patří i živelní události či jiné podobné mimořádné události.
U volna k hledání nového zaměstnání se nově bude zohledňovat důvod ukončení pracovního poměru. Pokud zaměstnanec dostal výpověď kvůli zdravotním důvodům nebo kvůli tomu, že se jeho místo ruší, zaměstnavatel končí nebo se přesouvá, má nárok na čtyři dny placeného volna. Při výpovědi pro neplnění povinností to jsou ale pouze maximálně na dva dny neplaceného volna. V ostatních případech bude volno čtyřdenní neplacené. Až dva dny doplňkového neplaceného volna lze nárokovat kvůli využití poradenských služeb Úřadu práce ČR, při porušení pracovních povinností je za stejným účelem nárok na jeden volný neplacený den.
Od 1. ledna 2026
-
Změna výše podpory v nezaměstnanosti
Od 1. ledna 2026 se podpora v nezaměstnanosti v prvních měsících zvýší z 65 % na 80 % předchozího průměrného čistého výdělku. V posledních měsících pak naopak klesne ze 45 % na 40 %.
Podpora při rekvalifikaci pak stoupne ze současných 60 % na 80 %. Maximální výše podpory se sjednotí na 80 % průměrné mzdy, což by třeba v roce 2025 odpovídalo částce 36 086 Kč.
Vyšší podporu dostanou také osoby bez předchozích příjmů. První dva měsíce to bude 0,4násobek průměrné mzdy místo současného 0,15násobku, další dva měsíce 0,2násobek průměrné mzdy místo 0,12násobku a po zbývající dobu 0,15násobek místo současného 0,11násobku.
Ruší se snížení podpory při dobrovolném odchodu ze zaměstnání. Nově budou mít všichni uchazeči jednotné podmínky čerpání podpory.
Zpřísní se ale pravidla pro opětovné získání podpory – nově bude nutné odpracovat a platit důchodové pojištění místo současných šesti měsíců hned devět měsíců.
-
Změna věkové hranice u podpory v nezaměstnanosti
Věková hranice pro delší vyplácení podpory se posune o dva roky. Pět měsíců ji budou podle nových pravidel dostávat lidé ve věku do 52 let (dosud 50 let), osm měsíců lidé od 52 do 57 let (dosud 50 až 55 let) a jedenáct měsíců lidé od 57 let (dosud 55 let).
Osoby nad 52 let dostanou první tři měsíce 80 % výdělku, další tři měsíce 50 % výdělku a po zbývající dobu 40 % výdělku. Lidé do 52 let dostanou 80 % výdělku jen první dva měsíce, další dva měsíce 50 % a poslední měsíc 40 %.
Odpovědi na nejčastější otázky najdete přehledně na webu MPSV.
Zatím žádné komentáře