Dovolená Vorarlbersko

Rakousko Vorarlbersko, Rakousko
Charakter oblasti: lyže

Vorarlbersko je nejzápadnější a druhou nejmenší spolkovou zemí Rakouska. Jeho hlavním městem je Bregenz. Zajímavostí je, že se zde mluví převážně vorarlberštinou, což je souhrnné označení místních variant alemanštiny, dialektu, který se používá kromě Vorarlberska také třeba ve Švýcarsku nebo Lichtenštejnsku.

Dovolená Vorarlbersko | © Bernhard Richter | Dreamstime.com

Lyžování ve Vorarlbersku

Svou zimní dovolenou tu můžete strávit ve zhruba čtyřech desítkách lyžařských areálů.

Největší propojenou lyžařskou oblastí je od roku 2016 Ski Arlberg (zasahuje částečně do Tyrolska), která nabízí přes 300 km sjezdovek a 88 vleků. Zahrnuje střediska Lech, Zürs, Oberlech, Warth, Schröcken, Stuben a tyrolské obce Sankt Anton a Sankt Christoph.

Je také dějištěm slavného lyžařského závodu Der Weiße Ring (Bílý prsten), kde lyžaři závodí na obtížné okružní trati vedoucí od Lechu po Zürs. Tato dvě městečka jsou mimochodem známá jako cíl prominentních hostů, mezi které patří i několik generací nizozemské královské rodiny.

Mezi další oblíbená střediska ve Vorarlbersku patří ještě Silvretta Montafon se 140 km sjezdovek a 35 vleky nebo Damüls-Mellau se 109 km sjezdovek a 27 vleky.

Vyhlášenou atrakcí regionu je pak Ski Ride Vorarlberg, túra, která kombinuje lyžování, turistiku a freeride. Trasa začíná v údolí Kleinwalsertal na severu, pokračuje přes Bregenzský les, Arlberský průsmyk a údolí Klostertal do údolí Montafon na jihu. Vhodné je absolvovat ji s průvodcem, zdolat ji může trvat až týden a je určena pro zkušené lyžaře.

Počasí ve Vorarlbersku

Lyžařská sezóna v jednotlivých areálech ve Vorarlbersku zpravidla trvá od poloviny prosince do poloviny dubna. Nejvíce sněhu většinou padá v lednu a v únoru.

Nejlepší období k návštěvě

Nejlepší sněhové podmínky pro lyžování jsou v polovině ledna a v únoru, což je však nejrušnější období v rakouských horách. Kompromisem je polovina prosince, případně druhá polovina března, kdy bývá ve Vorarlbersku ještě dostatek sněhu, ale současně méně lidí. Denní teploty v regionu se od prosince do února pohybují průměrně kolem nuly, v noci klesají až k -10 °C.

V letní sezoně bývají nejvyšší teploty od poloviny června do poloviny srpna, kdy během dne překračují hranici 20 °C. V noci teploty přesto mohou klesat i pod 10 °C.

Zájezdy do Vorarlberska

Cestovní kanceláře nabízejí nejčastěji zájezdy do tří- a čtyřhvězdičkových penzionů a hotelů. Vybírat u nich můžete asi z dvou desítek ubytovacích zařízení. Délka pobytu je obvykle možná od prodlouženého víkendu až po týden. Stravování je nejčastěji zajištěno formou polopenze.

Doprava je téměř vždy vlastní. Osobním automobilem se do středisek ve Vorarlbersku dostanete z Prahy za pět až šest hodin, z Brna za sedm až osm hodin.

Ubytování ve Vorarlbersku

Pokud si chcete ubytování zabezpečit bez cestovní kanceláře, máte zhruba dva tisíce možností, ze kterých můžete vybírat. Obzvlášť v sezoně jsou však ty nejvýhodnější nabídky rychle vyprodané, proto s rezervací doporučujeme příliš neotálet, abyste nebydleli daleko od lanovek nebo neměli pobyt za příliš vysokou cenu.

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Pension Backstuba s celkovou známkou 8,7/10 z 289 hodnocení. Nachází se v Partenen, což je 5 minut jízdy od lyžařského areálu Silvretta Montafon. Zastávka skibusu stojí přímo u penzionu. Na místě je k dispozici bezplatné parkoviště a v ceně pobytu je také snídaně podávaná formou bufetu. Hosté, kteří zde byli ubytovaní, si velmi pochvalovali poměr kvality a ceny.

Praktické informace

Webkamera

Většina lyžařských středisek ve Vorarlbersku je pod dohledem několika webkamer.

Turistika

V létě je Vorarlbersko ideální pro turistiku, cykloturistiku nebo horolezectví.

Značené stezky v různých nadmořských výškách jsou připraveny jak pro zkušené horaly, tak pro rodiny s dětmi. Nabízí se řada naučných stezek nebo tematických procházek. Vděčným turistickým cílem je také Bodamské jezero.

Oblíbenou pěší trasou je tematická stezka Gauertaler AlpkulTour, která se táhne kulturní krajinou Montafon v pohoří Rätikon. Tento výlet zabere asi šest hodin a po cestě budete obdivovat nejenom úchvatnou přírodu, ale také dřevěné sochy místního umělce Rolanda Haase.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.