Dovolená Umbrie

Itálie Umbrie, Itálie
Charakter oblasti: poznávací

Umbrie je vnitrozemský region ve střední Itálii. Jeho název je odvozen od italického kmenu Umbrů, kteří tento kraj ve starověku společně s Etrusky obývali. Hlavním městem Umbrie je Perugia.

Region se vyznačuje hojně zalesněnou kopcovitou a hornatou krajinou, půda je zde úrodná, pěstuje se tu víno, obilí, tabák, zelenina a olivy, chovají se zde ovce.

Dovolená Umbrie | © Alessandro Carnevale | Dreamstime.com

Dovolená v Umbrii

V Umbrii můžete obdivovat celou řadu středověkých i starověkých památek. Navštivte města Perugia, Spoleto, Todi, Assisi, Orvieto, Gubbio. Známé jsou zdejší kláštery, opatství a středověké hrady.

Samostatnou kapitolou je zdejší vinařská tradice. Orvieto, které se pěstuje v okolí stejnojmenného města, patří mezi nejznámější bílá vína na světě. Od roku 1971 drží chráněné označení DOC. Historie zdejšího vína sahá až 3 000 let zpátky, a Orvieto se tak řadí mezi nejstarší vinařská města na světě.

Zajímavá místa a památky v Umbrii

Hlavní město Umbrie Perugia je významné historické a umělecké centrum, bývalo jedním ze dvanácti nejmocnějších etruských měst. Nejstarší památkou ve městě je Augustův neboli Etruský oblouk, který pochází z druhé poloviny 3. století před naším letopočtem.

Asi 20 km východně od Perugie najdete historické město a zároveň poutní místo Assisi, proslavené jako rodiště světce Františka. Městu vévodí mohutná gotická bazilika svatého Františka z Assisi s klášterem. Od roku 2000 je kostel a další památky ve městě na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Asi 4 km od Assisi se nachází starobylá kaple Porciunkule, kde byl založen františkánský řád a v níž také svatý František zemřel.

Na řece Velino asi 8 km od města Terni můžete obdivovat největší umělý vodopád na světě. Mramorový vodopád (Cascata delle Marmore) vybudovali Římané v roce 271 před naším letopočtem, aby vysušili močály, které se stávaly příčinou malárie. Skládá se ze tří stupňů, z nichž nejvyšší měří 83 m a celková výška vodopádu činí 165 m.

Koupání v Umbrii

K rekreaci u vody nebo k plavbě na některý ze tří ostrovů láká malebné Trasimenské jezero (Lago Trasimeno), které se nachází nedaleko Perugie. Je největším jezerem na Apeninském poloostrově a čtvrtým největším v Itálii. Možná vám zní povědomě díky dějepisu. V bitvě u Trasimenského jezera totiž Hannibal v druhé punské válce porazil nepřátelskou římskou armádu.

Počasí v Umbrii

Umbrie je vnitrozemský region, počasí tu tak není ovlivňováno mořskými proudy či větry.

Nejteplejší a nejsušší měsíce jsou červenec a srpen, to denní maximální teploty vystoupají k 29 až 34 °C, v noci teplota klesne průměrně k 14 až 15 °C.

Poznávací zájezdy se obvykle konají v září, kdy jsou denní teploty o něco příjemnější, průměrně můžete očekávat teplotu okolo 24 °C, je-li hodně teplo, tak mohou denní maxima vyšplhat až ke 30 °C. V noci pak bývá 10 až 12 °C. Podobné počasí tu je i v květnu a v červnu. Nejdeštivějším měsícem je listopad.

Zájezdy do Umbrie

Cestovní kanceláře pořádají poznávací autobusové zájezdy do Umbrie obvykle v délce jednoho týdne. Návštěva zajímavých míst v Umbrii bývá spojena i s návštěvou jiného regionu, obvykle Toskánska.

V ceně zájezdu je zpravidla i snídaně nebo polopenze. Většinou se jezdí na podzim, kdy jsou příjemnější podmínky pro procházky po památkách než v létě.

Ubytování v Umbrii

Pokud chcete Umbrii poznávat po vlastní ose, budou se vám hodit i tipy na ubytování. Nejvíce nabídek naleznete v Perugii, Assisi či Orvietu. Nad hotely a penziony převažuje nabídka bydlení v apartmánech.

Báječný poměr kvality a ceny nabízí penzion La Casa Tra Gli Ulivi v Assisi, který má na Bookingu celkovou známku 9,6/10 ze 126 hodnocení. Klimatizované pokoje mají vlastní koupelnu, na místě je hostům k dispozici bezplatné soukromé parkoviště a také zahrada pro relaxaci. V ceně pobytu se podává fantastická snídaně. Bazilika sv. Františka je vzdálena pěšky jen asi 20 minut.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.