Dovolená Thassos

Řecko Thassos, Řecko
Charakter oblasti: moře

Thassos je nejseverněji položeným ostrovem v Egejském moři, je poměrně hornatý s členitým pobřežím a písčitými i oblázkovými plážemi. Díky množství borových lesů a olivových hájů bývá označován jako “zelený smaragd v Egejském moři”. Podle řeckých mýtů zde žily bájné Sirény.

Na ostrově, který vzkvétal díky těžbě zlata, mramoru a pěstování vinné révy a oliv, se vystřídali vedle Řeků také Makedonci, Římané, Benátčané i Turci. K řeckému státu byl Thassos připojen až v roce 1912. Hlavním městem je Limenas na severovýchodním pobřeží, někdy je označován též jako Thassos.

Dovolená Thassos | © Thecriss | Dreamstime.com

Dovolená na Thassosu

Hory dělí ostrov na dvě části. Severní a východní část je spíše hornatá, pokrytá piniovými lesy. Mezi skalnatými vrcholky se schovávají písečné pláže. Jižní a západní část je pokrytá olivovými háji a klesá mírněji k moři, kde najdete hluboké písčité zátoky s průzračnou vodou.

Pláže na Thassosu

Oblíbenou pláží je Tripiti Beach na jihozápadě ostrova. Vstup do vody se poměrně rychle svažuje, a tak místo není úplně ideální pro malé děti. Také je vhodné mít s sebou boty do vody, místy je pláž oblázková či skalnatá. Perfektní je však na potápění a šnorchlování. V blízkosti najdete řadu restaurací, lehátka se slunečníkem si můžete pronajmout.

Opravdu pěknou písečnou pláž s pozvolným vstupem do vody můžete navštívit na východním pobřeží. Golden Beach je velmi dlouhá, a tak obvykle ani v sezóně nebudete mít problém s tím, abyste si našli místečko či volná lehátka k pronájmu. Moře je zde krásně čisté a voda mělká, ideální místo pro zábavu ve vlnách.

Pokud chcete zažít něco speciálního, určitě se vydejte na malinkou, avšak velmi dobře vybavenou pláž La Scala. Od ostatních pláží se vymyká svým vzhledem i atmosférou. Pobyt tady vás vyjde trochu dráž než jinde, nebudete ovšem litovat.

Zajímavá místa a výlety na Thassosu

Název hlavního města Limenas v překladu znamená “přístav”. Přístavy v něm najdete rovnou dva, jeden pro dopravu na ostrov z pevninského Řecka a druhý pro výletní lodě. V hlavním městě nebo jeho blízkosti můžete narazit na ruiny antických památek, kterými jsou např. pozůstatky starověké agory, amfiteátru, akropole či chrámu bohyně Athény. Navštívit můžete také Archeologické muzeum.

Oblíbeným a dobře turisticky vybaveným letoviskem je městečko Limenaria s písečnou pláží, která se nachází v malém zálivu pod skálou s místní dominantou, opuštěným zámečkem. Turisté také často míří do letoviska Potos, kde jsou rovněž pěkné pláže.

Milovníkům hor, přírody a krásných výhledů doporučujeme výstup na nejvyšší horu ostrova Ypsarion, která ční do výšky 1 204 metrů. Turistická trasa vede z Potamie, ale je poměrně náročná. Nepodceňte obuv, ochranu proti sluníčku a vezměte si s sebou dostatek vody. Nejste-li na horský výstup dostatečně zdatní, pohodovou procházku krásnou přírodou si užijete i k vodopádu Maries.

Počasí na Thassosu

Thassos je vzhledem ke své poloze o něco chladnější než jiné řecké ostrovy, i moře se ohřívá o něco pomaleji. Pro dovolenou na pláži se nejlépe hodí období od června do září.

Kdy jet na Thassos

Během letních prázdninových měsíců dosahují odpolední maxima v průměru 32 °C, za horkých dní však může teploměr ukázat i 36 °C. V noci se ochladí průměrně na 17 °C.

V červnu nebo v září se můžete těšit na maximální denní teploty mezi 27 a 34 °C, v noci pak bude okolo 15 °C.

Teplota moře na Thassosu

Nejteplejší moře je u ostrova v červenci a srpnu, kdy se teplota může vyšplhat až na 26 °C. V červnu a v září má moře mezi 22 a 24 °C.

Na vývoj teploty moře u břehů Thassosu se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Thassos

S cestovní kanceláří můžete vyrazit obvykle na týdenní zájezd. Ubytovaní budete převážně v tříhvězdičkových hotelích, které poskytují i snídani či polopenzi, nebo ve čtyřhvězdičkových hotelích s all inclusive. Vybrat si však můžete i apartmán či studio s vlastní kuchyňkou a vařit si sami.

Doprava je letecká, nejčastěji se létá z Prahy nebo Brna do Kavaly, odkud pokračujete trajektem na ostrov Thassos a potom následuje transfer do jednotlivých hotelů.

Ubytování na Thassosu

Pokud si svou cestu plánujete sami, nejvýhodnější ubytování poskytnou studia či apartmány. Pěkně se o vás postarají v rodinných penzionech a hotýlcích.

Apatmány na Thassosu

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Golden View Studios s celkovou známkou 9,5/10 ze 115 hodnocení. Klimatizovaná studia se nacházejí v Chrysi Ammoudia, jen 400 m od pláže oceněné modrou vlajkou. Studia mají vlastní koupelnu, kuchyňský kout a vlastní balkon s výhledem na moře nebo do zahrady. V ceně je každodenní úklid i parkování.

Hotely na Thassosu

Z hotelů na ostrově můžeme doporučit Green Velvet Thassos, který si na Bookingu vysloužil celkovou známku 8,9/10 ze 197 hodnocení. Hotel stojí přímo u pláže v Pefkari, pokoje jsou klimatizované, mají vlastní koupelnu, balkon i výhled na moře. Každé ráno se podává skvělá snídaně, která je v ceně ubytování. Parkování je možné zdarma.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.