Dovolená Stubaital

Rakousko Stubaital, Rakousko
Charakter oblasti: lyže

Stubaier Gletscher, tedy ledovec Stubai, se nachází v rakouském Tyrolsku asi 40 km jihozápadně od Innsbrucku. Fanouškům zimních sportů nabízí dlouhou sezonu, která začíná často už v říjnu a trvá až do začátku června.

Dovolená Stubaital | © Kristýna Henkeová | Dreamstime.com

Lyžování Stubaital

Aktuální sněhové zpravodajství přináší web Bergfex.at.

Pro vyznavače freestyle je tu připraven velký snowpark Stubai Zoo s téměř čtyřmi desítkami překážek a atrakcí, takže si tu na své přijdou jak začátečníci, tak pokročilí.

Běžkaři mohou využít ne příliš náročnou 2 km dlouhou vysokohorskou stezku na ledovci, která však vede v nadmořské výšce více než 2 600 metrů, což není radno podceňovat. Pohodlně se na ni dostanete kabinovou lanovkou Gamsgarten.

Sjezdovky

Pro milovníky zimních sportů je tu k dispozici až 65 km sjezdovek. S 22 km převažují snadné modré trasy, středně těžké červené mají dohromady 15 km a jsou tu i 4 km těžkých černých sjezdů. Freeride se dá provozovat na zhruba 21 km.

Pokud se chcete pořádně projet, jste na správném místě. Nejdelší sjezd tu má délku 10 km a na jeho trase se střídá modrá a červená sjezdovka.

Přehled všech možností sjezdování zobrazuje mapa areálu.

Lanovky

Za plného provozu návštěvníky vyveze nahoru pět kabinových lanovek, sedm sedačkových lanovek, deset vleků a čtyři pohyblivé koberce.

O stavu sjezdovek a provozu lanovek informují webové stránky areálu.

Skipas

Veškeré informace o skipasech naleznete zde.

Skipasy lze zakoupit také online bez čekání ve frontě.

Počasí Stubaital

Lyžařská sezona na ledovci je dlouhá, trvá zpravidla od půlky října do začátku června. Nejvíce sněhu padá od prosince do března.

Nejlepší období k návštěvě

Výhodou střediska Stubaier Gletscher je skutečnost, že zhruba od listopadu do května můžete počítat s výbornými podmínkami pro zimní sporty. Komu se tedy na jaře ještě zasteskne po sněhu, ten může vyrazit do Tyrolska za ochlazením. Nejnižší teploty bývají od prosince do února, kdy se denní teploty v údolí pohybují spíše pod nulou, tedy zhruba mezi 0 až -5 °C, v noci klesají i k -15 °C.

V letní sezoně bývají nejvyšší teploty od poloviny června do poloviny srpna, kdy během dne překračují hranici 20 °C. V noci teploty přesto klesají i k 10 °C.

Zájezdy Stubaital

Cestovní kanceláře nabízejí nejčastěji zájezdy do dvou- až čtyřhvězdičkových penzionů a hotelů. Dá se vybrat z pobytů na čtyři až deset dní, obvykle je v ceně zájezdu polopenze.

Doprava je téměř vždy vlastní. Osobním automobilem vám cesta z Prahy (560 km) zabere zhruba pět a půl hodiny, cesta z Brna (630 km) lehce přes šest hodin.

Ubytování Stubaital

Sami si můžete v blízkosti Stubaiského ledovce zajistit ubytování asi ve třech stovkách ubytovacích zařízení. Nejčastěji je možné sehnat ubytování v asi 18 km vzdáleném Neustift im Stubaital. Sezona je dlouhá, přesto doporučujeme pobyt rezervovat s dostatečným předstihem, abyste získali dobrý poměr ceny a kvality, ty nejlepší nabídky jsou brzy vyprodané.

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Haus Sonnenseit’n s celkovou známkou 9,2 ze 139 hodnocení. Nachází se v Neustift im Stubaital, tedy asi 25 minut jízdy autem od areálu Stubaiského ledovce. Zastávka skibusu, který do střediska pravidelně jezdí, je však pouhých 200 m od domu. V ceně ubytování je fantastická snídaně i parkování před domem. Od konce května do poloviny října navíc k pobytu bezplatně získáte kartu Stubai Super Summer Guest Card. Tato karta nabízí řadu výhod a slev včetně místní veřejné dopravy do Innsbrucku zdarma či bezplatného využití místních lanovek.

Praktické informace

Webkamera

Areál monitoruje šest webkamer.

Turistika

Určitě musíte navštívit vyhlídkovou plošinu Top of Tyrol v nadmořské výšce 3 210 metrů, která nabízí fascinující panorama až 109 třítisícových vrcholů. Od horní stanice Schaufeljochbahn se k ní dostanete pěšky za pár minut. Doporučujeme také krátkou odbočku ke kapli na úpatí Schaufelspitze.

Podívat se můžete také do ledovcové jeskyně nebo zdolávat lezecké cesty či via ferraty v lezeckém parku Fernau nebo vyrazit na výlet, např. na středně náročnou túru kolem horského jezera Mutteberger See, která zabere asi čtyři a půl hodiny.

Všechny turistické trasy kolem ledovce Stubai najdete na letní turistické mapě.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.