Dovolená Slunečné pobřeží

Bulharsko Slunečné pobřeží, Bulharsko
Charakter oblasti: moře

Jako Slunečné (či Sluneční) pobřeží se označuje letovisko i riviéra v zálivu mezi městy Nesebar a Sveti Vlas na pobřeží Černého moře v Bulharsku. Jedná se o největší a nejpopulárnější oblast pro rekreaci v zemi, na zhruba 8 km dlouhém pobřežním pásu je tu v těsné blízkosti široké písečné pláže vybudováno více než 500 hotelů a přes 100 restaurací.

Od 60. let minulého století tvořilo Slunečné pobřeží jednu z mála možností prázdnin u moře pro obyvatele východního bloku. V posledních letech ovšem Bulharsko zažívá renesanci, všechna zařízení se postupně renovují a Slunečné pobřeží zvládá směle konkurovat letoviskům ve Středomoří. Stále populárnější je také díky příznivým cenám ubytování i dalších služeb.

Dovolená Slunečné pobřeží | © Atanas Paskalev | Dreamstime.com

Dovolená na Slunečném pobřeží

Pokud je cílem vaší dovolené především odpočinek, koupání v moři, opalování a nicnedělání, Slunečné pobřeží vám k tomu nabídne dokonalé podmínky. Akčnější návštěvníci mohou využít bohatou nabídku vodních a adrenalinových sportů. Večery můžete trávit procházkami po pobřeží, prohlížením zboží v obchůdcích na nekonečné promenádě, ochutnáváním černomořských specialit v restauracích nebo se vydejte pobavit do některého z mnoha barů či na diskotéku.

Pláže na Slunečném pobřeží

Pláž na Slunečném pobřeží je dlouhá a široká, tvoří ji jemný písek, jehož čistota je tu pravidelně udržována, a má pozvolný vstup do moře, kde vás pohoupají malé vlny. Svým návštěvníkům poskytuje veškeré zázemí, bary a bistra, najdete tu i pronájem lehátek a slunečníků či půjčovny vodních sportů.

Je to ideální místo pro dovolenou s dětmi. Klidnější oblastí pro rodiny je spíš sever pobřeží u městečka Sveti Vlas, více ruchu a zábavy si užijete v jižní části u Nesebaru.

Letovisko je propojeno turistickým vláčkem, který umožňuje snadnější poznávání celé přilehlé oblasti.

Zajímavá místa a výlety na Slunečném pobřeží

Jeden den vašeho pobytu určitě věnujte starobylému městu Nesebar, zvanému též “Perla Černého moře”. Od roku 1983 figuruje i na seznamu světového dědictví UNESCO. Původní město založili už v 5. století před naším letopočtem Řekové na ani ne kilometr dlouhém ostrově. Úzkou šíjí, na níž dnes stojí ikonický dřevěný větrný mlýn, byl ostrov s pevninou spojen až později. V uličkách Starého města dodnes narazíte na velké množství starověkých památek. Nejvýznamnějšími z nich jsou asi kostel sv. Sofie z 5. až 6. století nebo chrám Krista Všemohoucího, který dnes slouží jako muzeum umění.

S potomky můžete vyrazit do některého z místních aquaparků. Snadno se k nim dostanete bezplatnými autobusy, které svážejí turisty z celého Slunečného pobřeží. Bližší možností je Action Aquapark, kde na vás čekají kromě rozličných bazénů i tobogány, skluzavky, líná řeka, vířivky, chrliče i malá zoo s hospodářskými zvířaty. Druhou možností je Aquapark Nesebar, rovněž venkovní komplex, který je v porovnání s prvním zmíněným výrazně větší a určitě na jeho atrakcích vydržíte řádit celý den. Obě zařízení nedovolují vstup s vlastním pitím ani s občerstvením, tak se přípravou svačiny ani nezdržujte a jen se vybavte dostatečnými financemi.

Za zábavou můžete vyrazit i do lunaparku, který se nachází v těsné blízkosti pláže. Nechybí tu horská dráha, strašidelný hrad, volný pád ani řetízkový kolotoč a čekají tu na vás i další atrakce přizpůsobené jak malým dětem, tak dospělým adrenalinovým nadšencům. Výhodnější než platit za vstupy jednotlivě je koupit si některý z balíčků.

Počasí na Slunečném pobřeží

V jižních oblastech Bulharska a na pobřeží Černého moře panuje středomořské klima. Pro návštěvu Slunečného pobřeží je nejvhodnější období od poloviny června do poloviny září.

Kdy jet na Slunečné pobřeží

Během letních prázdninových měsíců stoupají denní teploty přes 30 °C, v noci se potom ochladí průměrně na 17 °C. Dny jsou převážně slunečné, zaprší jen zřídka.

Větší klid budete mít na plážích v červnu nebo v září. Červnová denní maxima se pohybují okolo 28 °C, v noci bývá v průměru 14 °C. Zářijové denní maximální teploty stoupají průměrně k 26 °C, v noci klesnou zhruba k 13 °C.

Teplota moře na Slunečném pobřeží

Během července a srpna teplota moře na Slunečním pobřeží mnohdy vystoupá až nad 26 °C. V červnu a v září se ještě můžete dočkat teplot okolo 25 °C.

Na vývoj teploty moře na Slunečném pobřeží se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Slunečné pobřeží

S cestovní kanceláří se můžete na Slunečné pobřeží vydat nejčastěji na týdenní zájezd. Ubytování je zajištěno v tříhvězdičkových a čtyřhvězdičkových hotelích, v ceně pobytu je obvykle i stravování formou all inclusive. Chcete-li však poznávat místní restaurace, lze zvolit pobyt pouze se snídaní. Většina hotelů stojí hned na pláži, přesto v komplexech mnohdy najdete i bazén nebo rovnou malý aquapark.

Doprava je letecká. Sluneční pobřeží se nachází asi 35 km severně od Burgasu, kde je mezinárodní letiště. Odletět můžete z Prahy, Brna i Ostravy, let trvá krátce přes 2 hodiny. Následně vás transferové autobusy dovezou na místo pobytu.

Ubytování na Slunečném pobřeží

Pobyt si můžete zabezpečit i sami. Po celém pobřeží stojí řada hotelů a hotelových komplexů, z nichž je to k vodě jen co by kamenem dohodil.

Hotely na Slunečném pobřeží

Výborný poměr kvality a ceny nabízí tříhvězdičkový Hotel Star, který se nachází přímo na pláži. Na Bookingu si vysloužil celkovou známku 9,0/10 z 212 hodnocení. Klimatizované pokoje mají vlastní koupelnu, balkon, jsou vybavené i ledničkou či rychlovarnou konvicí. Dostupné jsou tu také bezbariérové pokoje. Hostům je k dispozici restaurace, kde se ráno podává snídaně zahrnutá do ceny ubytování. U hotelu je rovněž bezplatné parkoviště, je možné domluvit si i letištní transfer. Recepce je otevřená nepřetržitě.

Rezorty na Slunečném pobřeží

Perfektní zázemí pro bezchybnou dovolenou poskytuje tříhvězdičkový Prestige Sands Resort, oceněný na Bookingu celkovou známkou 9,2/10 z 362 hodnocení. Ubytování poskytuje v klimatizovaných studiích a apartmánech s vlastní koupelnou a soukromou kuchyňkou, které mají balkon s posezením a výhledem na moře. Součástí komplexu je venkovní bazén a fitness centrum, tenisové kurty, wellness, restaurace, bar, minimarket a kosmetický salon. Parkování je k dispozici zdarma. Můžete si objednat i pobyt s polopenzí nebo si zaplatit pouze za snídani.

Praktické informace

Levné zájezdy do oblasti Slunečné pobřeží


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.