Dovolená Serre Chevalier

Francie Serre Chevalier, Francie
Charakter oblasti: lyže

Serre Chevalier je hlavní lyžařské středisko v jihovýchodní Francii ležící nedaleko italských hranic. Nachází se poblíž národního parku Écrins ve Francouzských Alpách a je součástí velké lyžařské oblasti s 250 km sjezdovek. Díky příznivému počasí se může pochlubit až 300 slunečnými dny v roce.

Lyžařský areál Serre Chevalier, pojmenovaný podle zdejší 2 491 m vysoké hory, zahrnuje především město Briançon a několik okolních vesnic.

Dovolená Serre Chevalier | © Helmut Watson | Dreamstime.com

Lyžování v Serre Chevalier

Aktuální sněhové zpravodajství přináší web Bergfex.fr.

Milovníci běžkování určitě ocení 40 km tratí upravených pro klasický styl i pro bruslení.

Zkrátka nepřijdou ani vyznavači freestyle, kteří mohou svoje umění zlepšovat na překážkách zdejšího snowparku umístěného 2 000 metrů nad mořem. Podle své úrovně si snadno vyberou ze čtyř oblastí odlišených barvami. Bezpečně se tu tak zabaví jak začátečníci, tak experti.

Sjezdovky

V Serre Chevalier leží 80 % sjezdovek v nadmořské výšce přes 2 000 m, což zaručuje výbornou kvalitu sněhových podmínek po celou zimu. Zajímavostí je, že zdejší 7 km dlouhá sjezdovka Luca Alphanda se stala hostitelkou zimní olympiády v roce 2006.

V jednom z hlavních středisek, Briançonu, se můžete prohánět celkem po 136 km sjezdovek. Zelených tratí pro úplné začátečníky je tu 14, modrých pro ty mírně pokročilé 24, zdatnější jezdci si mohou vybírat z 29 červených sjezdovek a 14 černých sjezdů potěší každého milovníka adrenalinu.

Najdete tu také značené freeride trasy, které nabízejí lyžařům jízdu v neupraveném přírodním sněhu.

Celkový přehled o možnostech sjezdování poskytne mapa areálu.

Lanovky

Za plného provozu tu jezdí nahoru 7 kabinových lanovek a gondol, 21 sedačkových lanovek a 33 vleků.

O stavu sjezdovek a provozu lanovek informují webové stránky areálu.

Skipas

Veškeré informace o skipasech naleznete zde.

Skipasy si můžete zakoupit také online bez čekání ve frontě.

Turistika v Serre Chevalier

V létě láká na kolo nebo k pěší turistice národní park Écrins. Užijete si tu překrásná panoramata a nedotčenou přírodu.

Doporučit lze např. výlet k jezeru Lauvitel. Pěší výstup k němu zabere asi 1 až 3 hodinky podle zdatnosti, ale za ty výhledy trocha námahy stojí. V průzračně modrém jezeře se můžete i vykoupat, ale chce to být trochu otužilý.

Počasí v Serre Chevalier

Slunné svahy Jižních Alp jsou příslibem povedené dovolené.

V Briançonu se drží obvykle teploty nad nulou i v zimních měsících. Od prosince do poloviny března se nejvyšší denní teploty pohybují okolo 4 °C a noční teploty okolo -3 °C. Během mrazivých nocí však může být až -14 °C.

V létě je nejtepleji v červenci a srpnu, to denní maxima stoupají mezi 22 až 27 °C a v noci bývá kolem 12 °C.

Nejlepší období k návštěvě

Lyžařská sezóna v Serre Chevalier probíhá obvykle od poloviny prosince do poloviny dubna. Nejvíce lidí se na svazích pohybuje od ledna do poloviny března.

Zájezdy do Serre Chevalier

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy převážně do dobře vybavených a prostorných apartmánů. Obvyklá délka zájezdů je jeden týden a stravu si zpravidla zabezpečujete sami, apartmány mívají kuchyňku, ve které si můžete uvařit.

Doprava je většinou vlastní. Nejkratší trasa pro automobil měří z Prahy asi 1 100 km, zdoláte je zhruba za 11 až 12 hodin. Z Brna je to po silnici cca 1 240 km, což vám zabere určitě více než 12 hodin.

Ubytování v Serre Chevalier

Pobyt si můžete zabezpečit i sami. V okolí lyžařského areálu Serre Chevalier se nabízejí především apartmány, ale najdete tu i několik penzionů a hotelů. Pobyt však doporučujeme především v sezóně rezervovat včas.

Dobrou cenu ubytování nabízí Hotel Mont-Brison, který se nachází v Briançonu v podstatě hned u lanovky a na Bookingu má celkovou známku 8,0/10 z 1 638 hodnocení. Hotel poskytuje ubytování v pokojích s vlastní koupelnou i balkonem, k dispozici je lyžárna a bezplatné parkování. Přijet můžete i s domácím mazlíčkem. Snídaně je možné si připlatit, skupinám je nabízena i možnost polopenze.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.