Dovolená Plitvická jezera

Chorvatsko Plitvická jezera, Chorvatsko
Charakter oblasti: moře

Plitvická jezera jsou nejstarším a největším chorvatským národním parkem. Díky své výjimečné kráse oblast vždy přitahovala milovníky přírody, a tak byla 8. dubna 1949 vyhlášena prvním národním parkem v Chorvatsku. V roce 1979 se pak Plitvická jezera dočkala mezinárodního uznání zapsáním na Seznam světového dědictví UNESCO.

Národní park Plitvická jezera se nachází se na horním toku řeky Korana mezi horskými vápencovými masivy Mala Kapela a Plješevica. Leží mezi městy Karlovac a Zadar v blízkosti hranice s Bosnou a Hercegovinou. Krasová jezera jsou terasovitě rozložená a spojená průtoky. Nachází se zde 140 vodopádů, 20 jeskyň a zřídel. Žijí zde medvědi, lišky, srny i divoká prasata.

Dovolená Plitvická jezera | © Sergii Zysko | Dreamstime.com

Dovolená u Plitvických jezer

Park se rozkládá na ploše necelých 300 km², většina plochy je pokryta lesní vegetací. Jezerní systém Plitvických jezer se skládá ze 16 pojmenovaných a mnoha menších kaskádovitých jezer, která se dělí na Horní a Dolní jezera.

Dvanáct Horních jezer (Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko jezero, Malo jezero, Vir, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Burgeti a Kozjak) vzniklo na nepropustných dolomitech, jsou větší, členitější a mají mírnější břehy ve srovnání s Dolními jezery (Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac a Novakovića Brod), která vznikla v propustném vápencovém substrátu a jsou zaříznutá do úzkého kaňonu strmých svahů.

Soustava Plitvických jezer končí impozantními vodopády Sastavci, na jejichž úpatí začíná řeka Korana.

Návštěva parku Plitvická jezera

Park navštěvuje ročně téměř čtvrt milionu turistů. Vstup do národního parku je placený, turistické stezky a mosty vedou po obou stranách kaňonu i pod vodopády. Turisté mohou do parku vejít dvěma různými vchody, které jsou od sebe vzdáleny asi 3 km, a u každého z nich si vybrat ze 4 prohlídkových tras. Nejkratší trasu projdete asi za 3 hodiny, nejdelší zhruba za 8 hodin.

K nejvýše položenému Prošćanskému jezeru také jezdí panoramatický vláček, jehož využití je v rámci zaplaceného vstupu zdarma, a na jednotlivých zastávkách lze nastupovat i vystupovat libovolně. Přes jezero Kozjak jezdí pravidelně parník, plavba je rovněž zahrnuta v ceně vstupného.

Vstupenky je nejlepší koupit předem online na konkrétní čas. Při nákupu na pokladně se může stát, že budete dlouho čekat na nejbližší volný termín vstupu. Otevřeno je celoročně, ceny vstupenek se liší podle sezony. Parkoviště je k dispozici u každého z vchodů za hodinovou taxu. V zimě je v provozu také lyžařský areál.

Koupání u Plitvických jezer

Koupání je v celém národním parku přísně zakázáno. K moři to však od Plitvických jezer není až tak daleko. Autem se za hodinu a půl dostanete do letoviska Senj, za dvě hodiny do města Zadar.

Počasí u Plitvických jezer

Hlavní sezona probíhá v národním parku od začátku června do konce září, to je zde také nejvyšší vstupné a chodí nejvíce lidí. Levněji se sem dostanete v dubnu, v květnu a v říjnu. Za hubičku je vstupenka od začátku listopadu do konce března, kdy může park přinést zase trochu jiný zážitek. V zimě navíc funguje i zdejší lyžařský areál.

Kdy jet do parku Plitvická jezera

Nejstabilnější počasí je samozřejmě v hlavní sezoně od června do září. V červnu počítejte s maximálními denními teplotami od 21 do 28 °C. V letních prázdninových měsících se denní maxima vyšplhají na 24 až 30 °C a je z celého roku nejméně srážek. V září naopak poprchává poměrně dost a nejvyšší denní teploty se pohybují mezi 20 až 26 °C. V noci tu v hlavní sezoně bývá průměrně 10 až 15 °C.

Aktuální počasí i jeho dlouhodobý výhled v oblasti Plitvických jezer si můžete ověřit na webu Meteoblue.com.

Zájezdy na Plitvická jezera

Cestovní kanceláře nabízejí zájezdy na celý týden nebo jen jednodenní přespání. Součástí pobytu může být snídaně či polopenze. Pokud chcete bydlet přímo v srdci národního parku, vyberte si hotel Jezero nebo Plitvice.

Doprava je obvykle vlastní. Z Prahy má nejrychlejší trasa délku 870 km a ujedete ji za necelých 9 hodin. Cesta z Brna je o něco kratší, 670 km se dá zvládnout za 7 hodin.

Ubytování u Plitvických jezer

Pokud si chcete pobyt u Plitvických jezer zabezpečit sami, máte stovky možností, kde se v blízkosti tohoto národního parku ubytovat. Převažují apartmány a penziony. Vybrali jsme pro vás několik ubytovacích zařízení s výborným poměrem kvality a ceny.

Apartmány u Plitvických jezer

Asi 8 km od Plitvických jezer v obci Grabovac stojí House Osana, který má na Bookingu celkovou známku 9,4/10 z 234 hodnocení a nabízí studia a apartmány s vlastní kuchyňkou a balkonem, některé pokoje mají i klimatizaci. Za příplatek se ráno podává také vynikající snídaně. Přicestovat sem můžete i se svým domácím mazlíčkem a parkování je k dispozici bezplatně.

Penziony u Plitvických jezer

Asi 6 km od Plitvických jezer v obci Seliste Dreznicko najdete Guest House Adrijana s jednoduše zařízenými pokoji, které mají vlastní koupelnu a některé i balkon. Penzion získal na Bookingu celkovou známku 9,0/10 ze 181 hodnocení. Hosté také mohou relaxovat na terase, v zahradě či využít zdejší gril pro přípravu jídla. Parkování je možné zdarma.

Hotely u Plitvických jezer

Pokud si chcete užít hotelový komfort za přijatelnou cenu, doporučujeme čtyřhvězdičkový Hotel Palcich v obci Čatrnja asi 8 km od Plitvických jezer, který má na Bookingu celkovou známku 8,8/10 ze 440 hodnocení. Klimatizované pokoje jsou vybavené minibarem, hosté mohou využít bazén, saunu nebo vířivku. K dispozici tu jsou i bezbariérové pokoje. Snídani si lze přikoupit a parkování je zdarma.

Praktické informace

Pokud se chystáte za krásou Plitvických jezer, přečtěte si před cestou i článek Jak ušetřit v Chorvatsku, kde shrnujeme důležité informace pro návštěvu této turisticky oblíbené země.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.