Dovolená Piemonte

Itálie Piemonte, Itálie
Charakter oblasti: lyže

Italský region Piemonte leží v severozápadním cípu země na hranicích s Francií. Je ohraničen ze tří stran Alpami, jeho střed pak tvoří úrodná Pádská nížina s vyhlášenými monferratskými vinicemi a s rozlehlými pastvinami. Centrem kulturního a společenského dění Piemontu je jeho hlavní město Turín.

Dovolená Piemonte | © Eleonora Scordo | Dreamstime.com

Lyžování v Piemonte

V regionu Piemonte se nachází oblíbená mezinárodní lyžařská oblast Via Lattea. Příznivci zimních sportů vyhledávají především střediska Sestriere, Sauze d’Oulx, Cesana – Sansicario, Claviere, Pragelato, Riserva Bianca, Artesina či Bardonecchia.

V Piemonte je rozhodně postaráno i o vyznavače freestyle. Nachází se tu celá řada kvalitních snowparků, kde mohou své dovednosti pilovat jak začátečníci, tak pokročilí jezdci. Díky vysokým nadmořským výškám se můžete těšit na skvělé podmínky.

A milovníci běžkování si jistě pamatují, že to byly právě okruhy v piemontském Pragelatu, kde v roce 2006 vybojovali čeští reprezentanti Kateřina Neumannová a Lukáš Bauer olympijské medaile.

Turistika v Piemonte

Do jižní části regionu zasahují o něco nižší Apeniny s řadou jezer a rozvinutou sítí turistických stezek a cyklostezek.

Celá řada letních aktivit a vodních sportů se soustředí u ledovcového jezera Lago Maggiore. Podniknout tu můžete také vyhlídkové plavby na zdejší ostrovy. Na nich se nachází muzeum či botanická zahrada. Za návštěvu stojí také Lago d’Orta, malebné odlehlé jezero uprostřed hor a lesů, které láká k plavbě na ostrov se středověkou vesnicí.

Za kulturou, historií či zábavou se pak můžete vydat do hlavního města regionu, do Turína. Zdejší Palazzo Reale, Palazzo Madama a další sídla nejen v Turíně, ale i v okolním Piemontu jsou od roku 1997 zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO pod společnou položkou Rezidence královského rodu Savojských.

Počasí v Piemonte

I když Itálie leží v subtropickém středozemním pásu, je její podnebí zejména díky výškovým rozdílům různorodé. Právě v oblasti Pádské nížiny a Alp je poněkud chladněji než jinde a setkáte se zde také s velkými teplotními výkyvy mezi dnem a nocí.

Nejlepší období k návštěvě

Zavítáte-li do oblastí horských, tak kupříkladu v Sestriere se v zimní sezoně od prosince do poloviny března maximální denní teploty pohybují okolo -2 °C, v noci je průměrně -10 °C, za mrazivých nocí však může teplota klesnout až na -20 °C. V létě pak bývá nejtepleji v červenci a srpnu, kdy denní maxima vystoupají k 17 až 23 °C. V noci však klesají až k 5 °C a je-li chladněji, mohou vás nad ránem překvapit i teploty pod bodem mrazu.

Oproti tomu v Turíně je v zimních měsících přes den průměrně okolo 8 °C a v noci okolo nuly, je-li opravdu chladno, můžete se v noci setkat s teplotou až -8 °C. Během letních prázdnin se pak dočkáte denních maximálních teplot mezi 30 až 35 °C a v noci si od veder na chvíli odpočinete při ochlazení vzduchu na průměrných 14 °C.

Zájezdy do Piemonte

Cestovní kanceláře nabízejí nejčastěji zájezdy do Sestriere. Ubytovat se můžete ve tří- nebo čtyřhvězdičkových hotelích a v ceně bývá rovnou i polopenze nebo je zájezd bez stravy. Běžná délka pobytu je 8 dní.

V ceně některých zájezdů je letenka, ale obvykle je doprava vlastní. Z Prahy se ovšem do Sestriere osobním automobilem dopravíte za dlouhých 11 hodin, nejkratší trasa má délku 1 080 km. Z Brna se projedete ještě více, 1 220 km zdoláte asi za 12 hodin.

Ubytování v Piemonte

Ubytovat se v regionu Piemonte samozřejmě můžete i sami. Nejčastěji narazíte na apartmány a penziony.

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit aparthotel Chalet Edelweiss s celkovou známkou 8,4/10 z 589 hodnocení, který se nachází v Sestriere jen asi 450 m od centra a 650 m od lyžařského areálu. Prostorné apartmány mají vlastní vybavenou kuchyňku, koupelnu a balkon, dá se objednat i bezbariérová varianta pokoje. Na místě je k dispozici soukromé parkoviště a přijet můžete i s domácím mazlíčkem.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.