Dovolená Peloponés

Řecko Peloponés, Řecko
Charakter oblasti: moře

Velký poloostrov v jižním Řecku je vlastně technicky ostrovem. V roce 1893 byla totiž šíje spojující poloostrov s pevninou prokopána Korintským průplavem, takže dnes se na Peloponés dostanete z pevniny jen díky mostům. Název poloostrova se odvíjí od mytického vládce Pelopa, který je spojený mimo jiné se založením her v Olympii.

Peloponés je považován za kolébku moderního řeckého státu. V době bronzové zde vznikla významná mykénská civilizace, v klasické době tu dominovala Sparta. Dnes je nejvýznamnějším městem poloostrova přístav Pátra, který se nachází na severním pobřeží.

Dovolená Peloponés | © Shchshch | Dreamstime.com

Dovolená na Peloponésu

Překrásné pláže a nespočet historicky zajímavých míst, ale i přírodní krásy, to vše vám může nabídnout dovolená na Peloponésu. Vydat se sem můžete jak na klasickou letní relaxační dovolenou, tak i za poznáním.

Pláže na Peloponésu

Mezi nejpopulárnější patří malebná písečná pláž Voidokilia. Má tvar podkovy a nachází sev přírodní rezervaci, která je útočištěm pro řadu stěhovavých ptáků. Nad pláží najdete Nestorovu jeskyně a také pozůstatky franckého hradu ze 13. století, odkud si můžete užít překrásné výhledy. Samotná pláž má pozvolný vstup do moře a voda je velmi mělká ještě daleko od břehu, takže místo je ideální i pro malé děti.

Budete-li mít náladu na výlet, můžete se vydat i na pláž Simos, která se nachází na ostrově Elafonisos nedaleko peloponéských břehů a je právem považována za jednu z nejkrásnějších v celém Řecku. Písečná pláž s průzračnou vodou má dokonalou karibskou atmosféru. Můžete si pronajmout lehátka a slunečníky, avšak poplatek za ně bývá velmi vysoký, proto doporučujeme vlastní vybavení.

Zajímavá místa a výlety na Peloponésu

Na Peloponésu nebudete mít čas na nudu, zajímavých míst je tu více než dost. Můžete obdivovat např. pozůstatky olympijského stadionu nebo archeologické vykopávky ve městech Sparta, Korint či Mykény.

Uchvátí vás také zachovalý amfiteátr v Epidauru s obdivuhodnou akustikou. V jeho nejlepších dobách se zde naráz mohlo bavit až 14 tisíc návštěvníků. Kulturní představení se v něm však konají i dnes. Nedaleko divadla byly objeveny i pozůstatky dórského Asklépiova chrámu z období okolo roku 375.

Na seznamu světového dědictví UNESCO je rovněž Apollonův chrám v Bassai, který se zároveň stal první řeckou památkou umístěnou na tento seznam. Od roku 1987 se chrám systematicky restauruje a díky tomu je v perfektním stavu. Výjimečný je hlavně tím, že tu najdete příklady všech tří sloupů starověké řecké architektury: dórský, iónský i korintský.

Milovníkům přírodních krás doporučujeme výlet k vodopádům Polylimnio. Čeká na vás krásná příroda a chladivá zeleň. Na cestu je ovšem vhodné vybavit se pevnou obuví, výstup je sice poměrně krátký, avšak náročný. Odměnou vám bude koupel v chladivé vodě a pohádkové prostředí.

Počasí na Peloponésu

V Řecku panuje typické středomořské podnebí a v prázdninových měsících tu mohou teploty vyšplhat až k 40 °C. V létě však naštěstí vane v Řecku čerstvý vítr zvaný meltémi, díky němuž je pobyt na pláži i v letním parnu snesitelnější. V srpnu se tu však můžete setkat i s horkým větrem z Afriky, který místní nazývají livas.

Kdy jet na Peloponés

Pro pobyt u moře jsou nejlepší měsíce červen až září. V období letních prázdnin denní maximální teploty vyšplhají průměrně k 34 °C a i v noci bývá obvykle více než 20 °C. I v červnu a v září se denní maxima pohybují okolo 30 °C, v noci pak teplota klesá průměrně k 18 °C.

Chcete-li dorazit spíše za poznáváním, jsou vhodné měsíce duben, květen a říjen, kdy se denní maxima pohybují mezi příjemnými 21 a 25 °C a minima okolo 11 až 16 °C.

Teplota moře na Peloponésu

Moře je u břehů Peloponésu nejteplejší v červenci a srpnu, kdy atakuje hranici 26 °C. I v září je voda krásně vyhřátá, drží se ještě na hodnotách okolo 25 °C. V červnu můžete očekávat teplotu vody mezi 22 a 24 °C.

Na vývoj teploty moře u města Pátra se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Peloponés

Na Peloponés můžete snadno vyrazit s cestovní kanceláří. V nabídce jsou zájezdy na týden i deset dní, bez stravy i s all inclusive, v apartmánech s kuchyňkou i v penzionech či hotelích a hotelových resortech. Rozhodně si vyberete.

Cestuje se zpravidla letecky z Prahy do Athén, délka letu je zhruba 2 hodiny 40 minut. Potom následuje transfer do místa pobytu. Nejoblíbenějšími letovisky je Kalamata a Tolo.

Ubytování na Peloponésu

Pobyt si můžete zabezpečit i sami, na poloostrově je mnoho možností ubytování. Nejvýhodněji vám to vyjde v apartmánu nebo v rodinném penzionu či hotelu. Řekové jsou velmi pohostinní, takže se budete mít jako v bavlnce.

Apartmány na Peloponésu

Přímo u pláže v letovisku Tolo najdete Poseidon Apartments, které získaly na Bookingu celkovou známku 9,0/10 ze 153 hodnocení. Apartmány jsou klimatizované, mají vlastní koupelnu i vybavenou kuchyň. Některé mají terasu nebo balkon s výhledem na moře. Ubytovat se tu můžete i s domácím mazlíčkem. Hosté, kteří zde byli ubytovaní, hodnotili vysoce lokalitu a také poměr kvality a ceny.

Hotely na Peloponésu

Z hotelů poskytujících skvělé služby za velmi příznivou cenu můžeme doporučit Paraliako Hotel. Tříhvězdičkový hotel se nachází v městečku Kyparissia hned u pláže a na Bookingu si vysloužil celkovou známku 9,5/10 z 235 hodnocení. Klimatizované pokoje mají balkon nebo terasu s výhledem na moře a také vlastní koupelnu a ledničku. Některé jsou bezbariérové. V ceně ubytování se podává také snídaně, přes den je hostům k dispozici hotelový bar. Parkování je možné zdarma.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.