Dovolená Pejo

Itálie Pejo, Itálie
Charakter oblasti: lyže

V údolí, které se rozprostírá pod vrcholy pohoří Ortles, leží městečko Peio, které je nejvýše položenou obcí v Trentinu a zároveň domovem nejmenšího střediska v údolí Val di Sole pojmenovaného Pejo.

Jako prázdninová destinace je Peio vhodné zejména pro rodiny s dětmi, které uvítají klid a pohodu malého a přátelského lyžařského areálu v jedinečné přírodě národního parku Stelvio.

Dovolená Pejo | © Rstelmach | Dreamstime.com

Lyžování ve středisku Pejo

Aktuální sněhové zpravodajství nabízí web Bergfex.it.

Snowboardisty zláká zábavný Pejo Sunpark se šesti překážkami a vlastní sedačkovou lanovkou. Nabízejí se tu také rozsáhlé možnosti freeride jízdy.

Pro běžkaře je připraveno 18 kilometrů stop různé obtížnosti, které bývají upravovány jak pro klasický styl, tak pro bruslení.

Sjezdovky

Lyžařský areál Pejo se nachází v nadmořské výšce 1 160-3 000 metrů. Svézt se tu můžete na celkem 16 km sjezdovek. Převažují červené trasy pro pokročilé lyžaře, těch je dohromady téměř 10 km. Začátečníci mohou trénovat na 4 modrých kilometrech a adrenalinové nadšence potěší přes 2 km dlouhá černá sjezdovka.

Čeká tu na vás také jedna z nejkrásnějších alpských sjezdovek – osmikilometrová Val della Mite, na kterou se dostanete velkokapacitní kabinovou lanovkou, jež vás vyveze až do výšky 3 000 metrů nad mořem. Při sjezdu tak překonáte převýšení 1 600 metrů.

Celkový přehled o možnostech sjezdování nabízí mapa areálu.

Lanovky

Milovníky zimních sportů za sněhovými zážitky vyvezou dvě kabinové a tři sedačkové lanovky a jeden vlek.

O stavu sjezdovek a provozu lanovek informují webové stránky areálu.

Skipas

Veškeré informace o skipasech naleznete zde.

Kromě skipasů určených jen pro areál Pejo můžete zvolit také kombinovaný skipas, díky němuž můžete navštívit i dalších šest lyžařských středisek v blízkém okolí. Tato volba je vhodná, pokud strávíte v lokalitě alespoň 5 dní. K dispozici jsou rovněž další kombinace s platností už od jednoho či dvou dní. Pomoci v rozhodování vám může i skipasová kalkulačka.

Turistika v okolí areálu Pejo

Peio se nachází v malebném údolí Val di Sole v srdci národního parku Stelvio, který je oblíbený pro svou rozmanitost a četné turistické stezky, z nichž si vyberete, ať chcete vyrazit jen na rodinný výlet, nebo naopak zdolat náročnou vysokohorskou túru. Oblast je oblíbená i mezi horolezci.

Toho, kdo se zajímá o historii, přímo v Peiu nadchne muzeum věnované 1. světové válce, které je sice malé, zato nabízí velmi kvalitní expozici. Neméně zajímavé je i muzeum čarodějnic. Pro odpočinek po náročném dni jsou potom ideální lázně Pejo Terme.

Zvažte také pořízení karty Val di Sole Opportunity Card. Pokud ji nezískáte zdarma v rámci ubytování, pak je sice za drobný poplatek, nicméně poskytne řadu výhod, např. vstup na některé lázeňské procedury, bezplatné využívání autobusů, cyklobusů a vlaků, slevy na lanovky či zvýhodněné vstupné do historických památek v údolí.

Počasí v Peiu

Ačkoli Itálie leží v subtropickém středozemním pásu, její podnebí je díky výškovým rozdílům různorodé. Horské oblasti jsou přirozeně chladnější než oblasti přímořské a také se zde setkáte s velkými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí.

Nejlepší období k návštěvě

Během lyžařské sezony se od prosince do poloviny března denní teploty pohybují okolo nuly, v noci bývá průměrně -8 °C, pokud však udeří mráz, může být i -20 °C.

V létě je nejtepleji v červenci a srpnu, kdy denní maximální teploty dosahují hodnot mezi 19 a 24 °C. V noci pak klesají průměrně k 9 °C, avšak je-li chladnější léto, mohou nad ránem překvapit i teploty těsně nad bodem mrazu.

Zájezdy Pejo

Cestovní kanceláře nabízejí nejčastěji zájezdy do tří- a čtyřhvězdičkových hotelů. Délku pobytu lze zvolit od 5 do 8 dní a stravování je zpravidla řešeno polopenzí.

Doprava je obvykle vlastní. Do městečka Peio se z Prahy osobním automobilem dostanete asi za 8 hodin, nejrychlejší trasa má délku asi 770 km. Z Brna je to zhruba 840 km, které zvládnete ujet za 8 a půl až 9 hodin.

Ubytování u areálu Pejo

Sami si můžete pobyt v blízkosti lyžařského areálu Pejo zabezpečit v několika ubytovacích zařízeních, převážně v apartmánech a hotelích. V samotném Peiu je kapacita velmi nízká, proto doporučujeme rezervovat ubytování s dostatečným předstihem, jinak se budete muset porozhlédnout o něco dál.

Z oněch hotelů mimo Peio můžeme doporučit tříhvězdičkový hotel Albergo Alpino, který má na Bookingu celkovou známku 9,2/10 z 440 hodnocení a nachází se ve strategickém místě, odkud je to jednak pouhých 7 km k lanovkám areálu Pejo, ale je to také podobně blízko i k dalším lyžařským střediskům v oblasti, jako je Marilleva nebo Passo del Tonale. Hotel nabízí pokoje a apartmány s balkonem a disponuje saunou, lyžárnou, restaurací a barem. Parkování je možné zdarma a v ceně pobytu se podává fantastická snídaně. Přijet můžete i s domácím mazlíčkem.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.