Dovolená Paros

Řecko Paros, Řecko
Charakter oblasti: moře

Malebný řecký ostrov Paros najdete v Egejském moři. Patří do Kykladského souostroví, v němž co do velikosti obsazuje třetí příčku. Správním centrem je přístav Parikia, někdy rovněž označovaný Paros.

Úrodný a kopcovitý ostrov, který se do historie zapsal jako naleziště kvalitního bílého mramoru, z něhož byla vytesána i socha Venuše mélské, má bohatou historii. Postupně se v jeho obsazování vystřídali Kréťáné, Mínojci, Makedonci, Římané a další národy, které zde zanechaly svoji stopu.

Dovolená Paros | © Aetherial | Dreamstime.com

Dovolená na Paru

Paros je lákavý především díky příslibu dovolené bez davu turistů. Vesnice na ostrově si zachovávají svůj tradiční ráz, tvoří je ony typické bílé domky s modrými okenicemi. Pláže tu jsou písečné i skalnaté, řada míst má vhodné podmínky pro windsurfing a další vodní sporty.

Pláže na Paru

Za surfováním se vydejte na Paros Kite Beach. Krásná písečná pláž nadchne i ty, kteří nejsou blázny do vodních sportů. Kdo se nevrhne do vln nebo nevyužije nabídku místní školy surfování, může odpočívat ve zdejší příjemné kavárně.

Několik pěkných pláží blízko sebe se nachází na jihu ostrova – zmiňme především Faragas, Tripiti, Lolantonis, jsou tu ale i další. Pláže tvoří písek, někdy jsou místy skalnaté, mají však pozvolný vstup do moře a na většině z nich najdete zázemí v podobě sprch, toalet a občerstvení. Je možné si pronajmout i lehátka se slunečníkem.

Zajímavá místa a výlety na Paru

Nedaleko hlavního města ostrova se nachází motýlí rezervace. Pokud si chcete odpočinout od horka na plážích, zajeďte si do tohoto zeleného údolí na procházku. Výlet se hodí i pro malé děti, jež budou z třepotání křídel nadšené. K dispozici je tu parkoviště i občerstvení ve stínu stromů.

Na náročnější procházku se můžete vydat i k mramorovým lomům. Místní tvrdí, že mramor z těchto míst byl údajně použit i k výrobě Napoleonovy hrobky.

Toužíte-li po panoramatickém výhledu na celý Paros i Kykladské souostroví, vystoupejte na nejvyšší vrchol ostrova Profitis Illias, odkud se můžete dívat na svět z nadmořské výšky 771 metrů. Cesta na vrchol vede z Lefkes, má asi 7 km a urazit ji zvládnete asi za 3 hodiny.

Počasí na Paru

V Řecku panuje typické středomořské podnebí. Stejně jako ostatní řecké ostrovy se klima na Paru vyznačuje suchými, horkými léty a poměrně deštivými, mírnými zimami. V létě tu často vane vítr meltemi.

Kdy jet na Paros

Pokud chcete hlavně relaxovat na pláži, je nejvhodnější na Paros vyrazit v období od června do září. V prázdninových měsících bývá přes den průměrně 24 až 28 °C, noční teploty se pohybují kolem 20 °C. V červnu a v září je pak průměrně asi o 2 °C méně než v červenci a srpnu.

Teplota moře na Paru

Teplota moře omývajícího břehy Paru vystoupá v letních prázdninových měsících přes 24 °C, nejteplejší bývá moře v srpnu. V září se můžete těšit ještě na 22 až 23 °C. V červnu je voda chladnější, dosáhne většinou teploty mezi 20 a 22 °C.

Na vývoj teploty moře u Paru se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Paros

S cestovní kanceláří můžete na Paros vyrazit na týden nebo 14 dní, obvykle budete dovolenou trávit v letoviscích Parikia, Naousa, Logaras nebo Aliki. Pobyt je obvykle zajištěn ve dvou- až čtyřhvězdičkových hotelech se snídaní nebo v apartmánech bez stravy.

Doprava je letecká, létá se obvykle z Prahy přes Athény. Na Paru je menší letiště, kam létají místní charterové lety z Athén, Heráklionu a Soluně. S Athénami má Paros i pravidelné lodní spojení.

Ubytování na Paru

Pokud si budete pobyt zabezpečovat sami, nejvýhodnější je volit apartmán nebo pokoj v rodinném penzionu či hotýlku, kde se můžete těšit na tradiční řeckou pohostinnost.

Apartmány na Paru

Perfektní ubytování v hlavním městě ostrova nabízejí Paros Paradise Apartments, které získaly na Bookingu celkovou známku 9,1/10 z 218 hodnocení. Klimatizované apartmány mají vlastní koupelnu, balkon nebo terasu s výhledem na moře a vybavený kuchyňský kout. Pláž je vzdálená asi 200 m a za 20 minut se pohodovou procházkou dostanete do přístavu, kde si můžete užít rušné letní večery. Je možné si též domluvit letištní transfer nebo parkovat zdarma.

Hotely na Paru

V jižní části ostrova se přímo na pláži Drios nachází Nissiotiko Hotel, který hosté z Bookingu ocenili celkovou známkou 9,2/10 ze 163 hodnocení. Klimatizované pokoje mají vlastní koupelnu a balkon s výhledem na moře. Snídaně, kterou si můžete volitelně přiobjednat, se podává v hotelové zahradě nebo na terase. Parkování je možné zdarma.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.