Dovolená Paříž

Francie Paříž, Francie
Charakter oblasti: poznávací

Paříž je hlavní a zároveň největší město Francie a je významným světovým kulturním, obchodním i politickým centrem. Rozkládá se v Pařížské pánvi po obou stranách řeky Seiny. Nejstarší částí města je ostrov Cité.

Původní latinské jméno města bylo Lutetia, název Paříž je odvozen od galského kmene Parisiů, kteří se zde usadili kolem roku 300 před naším letopočtem. Doklady o osídlení však pocházejí už z období zhruba 4 500 let před naším letopočtem. Později město dobyli Římané. Po pádu římské nadvlády v roce 508 z něj Chlodvík I. učinil hlavní město Franské říše.

Dovolená Paříž | © Pixabay.com

Dovolená v Paříži

Při dovolené v Paříži nehrozí, že byste se nudili, spíš vám bude dělat starost, čemu věnovat svou pozornost a co vynechat. Nemusíte se ale honit jen za architektonickými památkami a uměleckými sbírkami, Paříž je také město módy a nákupů či romantiky a odpočinku. Vynechat byste neměli ani možnost ochutnat pravou francouzskou gastronomii, i kdyby to měly být jen sýry a víno nebo dokonalé francouzské pečivo.

Zajímavá místa a památky v Paříži

V Paříži se nacházejí památky snad ze všech architektonických slohů od dob římské Galie až po současnost. Nábřeží na obou březích Seiny v Paříži, kde se nacházejí nejvýznamnější stavby, zařadilo v roce 1991 UNESCO na seznam Světového dědictví.

Nejnavštěvovanější památkou Paříže je katedrála Notre-Dame, která stojí na východní polovině pařížského ostrova Île de la Cité. Byla postavena v letech 1163–1345 a je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů francouzské gotické architektury. V dubnu 2019 katedrálu zachvátil požár, který bohužel zničil krov a sanktusovou věž. Zajímavostí je, že před vchodem do katedrály Notre-Dame se nachází tzv. point zéro neboli nultý bod, historický střed Paříže, od něhož se oficiálně měří všechny vzdálenosti od Paříže.

Na nejvyšším pařížském kopci Montmartre se nachází bazilika Sacré-Cœur, která je díky své poloze jedním z nejviditelnějších pařížských monumentů. Tento římskokatolický farní kostel je významným poutním místem, už více než sto let zde probíhá nepřerušená eucharistická adorace. Na úpatí kopce Montmartre najdete také slavný kabaret Moulin Rouge.

Nejznámější pařížskou dominantou je ovšem více než 300 m vysoká Eiffelova věž. Ocelová věž byla postavena u příležitosti stého výročí velké francouzské revoluce a Světové výstavy, která se v roce 1889 v Paříži konala, a měla zde původně stát jen 20 let. Ovšem kvůli svému významu coby meteorologická stanice a později i rozhlasový a televizní vysílač byla zachována. Ačkoli je dnes Eiffelova věž symbolem města, řadě Pařížanů byla původně trnem v oku.

Z dalších významných míst jmenujme ještě alespoň Vítězný oblouk z dob Napoleona, vystavěný na památku vítězné bitvy u Slavkova na západním konci slavného pařížského bulváru Champs-Élysées. Na jeho střeše je veřejně přístupná vyhlídková terasa, odkud se vám otevře zase trochu jiný pohled na Paříž než z Eiffelovy věže. Napoleonovy ostatky jsou dnes uloženy v Invalidovně.

Z muzeí musíme zmínit alespoň Louvre, v jehož útrobách zdaleka nenajdete jen da Vinciho světoznámý obraz Mona Lisa, dále Musée d’Orsay sídlící v budově bývalého nádraží, které se specializuje hlavně na francouzský impresionismus, a také kulturní centrum a galerii moderního umění Centre Pompidou.

Výlety v okolí Paříže

Když už jste v Paříži, vyplatí se udělat si výlet i do nedalekého Versailles. Zdejší zámek společně s parkem je od roku 1979 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Zámek představuje vrcholnou ukázku francouzského barokního klasicismu a před Velkou francouzskou revolucí býval sídlem královského dvora a vlády Francie. Je také považován za symbol královské moci a absolutistické monarchie ve Francii.

Počasí v Paříži

Paříž můžete navštívit v jakémkoli ročním období. Leží v mírném podnebném pásu a je ovlivněna oceánským podnebím, což znamená, že léta jsou zde relativně chladná a zimy mírné. Při toulkách městem se ovšem vyplatí mít po ruce deštník.

Nejtepleji je v Paříži v červenci a srpnu, to denní teploty stoupají průměrně k 25 °C a v noci klesnou k 13 °C. Na jaře a na podzim vás přes den čekají příjemné teploty mezi 12 a 22 °C. Během zimního období je nejchladněji obvykle v lednu, kdy denní maxima dosahují průměrně 8 °C a v noci klesnou na hodnoty blízko nule. Sníh je však v Paříži vzácný.

Zájezdy do Paříže

Cestovní kanceláře pořádají jak pobytové, tak poznávací zájezdy do Paříže. Nejběžnější je prodloužený víkend, tedy 3 až 5 dní. Ubytování je obvykle zajištěno ve dvoulůžkových pokojích dvou- nebo tříhvězdičkových hotelů, někdy je zabezpečena i snídaně.

Doprava je obvykle letecká, let z Prahy trvá zhruba 2 hodiny. Podle programu zájezdu pak máte na místě obvykle k dispozici autobus, který vás společně s průvodcem převáží na zajímavá místa. Poznávací zájezdy se buď zaměřují jen na samotnou Paříž a její okolí, nebo v rámci některých můžete strávit i den v pařížském Disneylandu či navštívit zámky vybudované na řece Loiře.

Ubytování v Paříži

Pobyt v Paříži si můžete zabezpečit i sami. Paříž má velkou ubytovací kapacitu, převažují hlavně apartmány a hotely. Ceny jsou poměrně vysoké, nicméně ve městě naleznete i dobře vybavené hostely, v nichž si můžete rezervovat celý pokoji.

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Caulaincourt Montmartre by Hiphophostels s celkovou známkou 8,1/10 z 1 886 hodnocení. I když jde o hostel, nabízí kromě společných pokojů ubytování i v jednolůžkových, dvoulůžkových a třílůžkových pokojích. Ve všech najdete přikrývky a ložní prádlo, TV, trezor a bezplatné wi-fi připojení. Pokoje mají vlastní koupelnu, toaleta i společná kuchyňka se nacházejí na chodbě. Výhodou je umístění ve vynikající lokalitě a přijatelná cena za ubytování v Paříži. V ceně pobytu je také kontinentální snídaně a můžete si domluvit i bezplatný transfer z letiště.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.