Dovolená Olympská riviéra

Řecko Olympská riviéra, Řecko
Charakter oblasti: moře

Působivé přírodní scenerie nabízí rekreace na riviéře pod bájným pohořím Olymp. Na jedné straně zlatavé pláže a tyrkysové moře, na druhé straně strmé svahy pohoří vysokého téměř tři tisíce metrů, které si podle řecké mytologie za své sídlo vybralo dvanáct bohů.

Olympská riviéra bývá též nazývána jako Piérie. Více než 60 km dlouhý pás pobřeží omývají vody Egejského moře. Tradičními plážovými letovisky jsou Leptokaria, Nei Pori, Paralia a Platamonas.

Dovolená Olympská riviéra | © Serghei Starus | Dreamstime.com

Dovolená na Olympské riviéře

Jedna z nejvýznamnějších rekreačních oblastí kontinentálního Řecka je perfektní pro ty, kteří chtějí svou dovolenou strávit aktivně. Můžete se tu potápět, vyrazit na túru do hor nebo objevovat památky.

Pláže na Olympské riviéře

Krásné čisté pláže na Olympské riviéře jsou díky své kvalitě pravidelně oceňovány modrou vlajkou. Rozhodnete-li se strávit svou dovolenou v kterémkoli z letovisek na tomto pobřeží, neuděláte chybu, všechny zdejší pláže jsou si velmi podobné.

Jednou z nejoblíbenějších je prostorná písčitá pláž u Nei Pori, kterou vyhledávají hlavně rodiny s dětmi. Ty se tu mohou zabavit na vodních atrakcích. Vstup do vody je pozvolný, lehátka a slunečníky si tu můžete pronajmout, k dispozici je také občerstvení a veškeré zázemí.

Pokud si chcete užít spíše soukromí bez lidí, zajeďte na velkou písečnou pláž Kouloura, která nabízí krásně čisté moře a klidnou atmosféru. K dispozici tu jsou sprchy a toalety, ale jinak je tahle pláž bez servisu a lehátek, takže občerstvení a slunečník si raději vezměte s sebou.

Zajímavá místa a výlety na Olympské riviéře

Mezi okolními zajímavostmi vynikají pozůstatky opevněného byzantského hradu Platamonas, který pochází ze 13. století, a především úchvatné chrámy Meteora, k nimž řada cestovních kanceláří pořádá fakultativní výlety. Pocházejí z období 14. až 16. století, kdy je mniši postupně vystavěli na vrcholcích slepencových skal. Monastýry jsou od roku 1988 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Ideálním východiskem pro horské túry v pohoří Olymp je středisko Leptokaria. Toužíte-li po mimořádném zážitku, z Litochora můžete vystoupat až na nejvyšší horu celého Řecka – Mytikas. Výstup je to ovšem náročný, je vhodné túru rozložit do dvou dnů a hlavně se připravit na všechny rozmary počasí.

Počasí na Olympské riviéře

V Řecku panuje typické středomořské podnebí. Zásluhou čistého ovzduší a horského klimatu je Olympská riviéra cílem nejen klasických plážových rekreantů, ale i návštěvníků, kteří trpí dýchacími či kožními chorobami.

Kdy jet na Olympskou riviéru

Nejlepším obdobím pro dovolenou na pláži jsou na Olympské riviéře měsíce červen až září. Během letních prázdnin se připravte na denní maxima mezi 34 až 40 °C, v noci pak teploty klesnou zhruba k 20 °C. I v červnu a v září tu bývá horko, denní maximální teploty se v tomto období vyšplhají k 29 až 38 °C. V noci se teplota pohybuje průměrně okolo 17 až 18 °C.

Teplota moře na Olympské riviéře

Teplota moře u břehů Olympské riviéry dosáhne během prázdninových měsíců obvykle až k 26 °C. Příjemně vyhřátá zůstane voda i v září, kdy se můžete těšit na hodnoty okolo 24 až 25 °C. Pokud vyrážíte naopak před hlavní sezónou, v červnu bude mít voda 22 až 24 °C.

Na vývoj teploty moře u Leptokárie se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Olympskou riviéru

Na Olympskou riviéru, která je oblíbenou dovolenkovou destinací, pořádají cestovní kanceláře poměrně širokou paletu zájezdů. Ubytovat se můžete v apartmánech bez stravy,  v tří- či čtyřhvězdičkových hotelích se snídaní či polopenzí nebo v několika rezortech, které nabízejí dokonce all inclusive. Délka zájezdů bývá buď týden, nebo 10 dní.

Létá se z Prahy, Brna i Ostravy do Soluně, let trvá asi 2 a půl hodiny. Potom vás čeká transfer do místa pobytu.

Ubytování na Olympské riviéře

Výhodné ubytování nabízejí především penziony a aparthotely či rodinné hotýlky. Nebojte se si ubytování zabezpečit sami, zažijete pravou řeckou pohostinnost.

Apartmány na Olympské riviéře

V letovisku Leptokaria můžeme doporučit Anassa Suites, které získaly na Bookingu celkovou známku 9,5/10 ze 135 hodnocení. Apartmány se nacházejí jen 100 m od pláže a nabízejí klimatizované ubytování s vlastním kuchyňským koutem i koupelnou a terasou či balkonem. Některé pokoje nabízejí také výhled na moře. K dispozici jsou i bezbariérové apartmány. Parkování je možné zdarma.

Hotely na Olympské riviéře

Hned na pláži v letovisku Platamonas najdete Hotel Morfeas, který získal na Bookingu celkovou známku 9,0/10 ze 186 hodnocení. Klimatizované pokoje mají vlastní koupelnu a balkon, některé nabízejí i výhled na moře. V ceně ubytování je snídaně, hosté mohou využívat také restauraci a bar s venkovním posezením či pokojovou službu. Parkování u hotelu je možné zdarma.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.