Dovolená Normandie

Francie Normandie, Francie
Charakter oblasti: poznávací

Normandie je region na severozápadní straně Francie a svůj název získal podle vikinského kmene Normanů. Jeho hlavním městem je Rouen. Nejznámější památkou a zároveň symbolem regionu je ostrov Mont-Saint-Michel.

Mezi další významná místa a města Normandie patří Caen, Giverny, Bayeux či Most Pont de Normandie. Turisté zajímající se o válečnou historii navštěvují také místa spojená s vyloděním spojenců v roce 1944, které do dějin vešlo pod označením Den D.

Dovolená Normandie | © Artem Evdokimov | Dreamstime.com

Dovolená v Normandii

Normandie skýtá neobyčejné bohatství architektonických památek z různých dob, ale za návštěvu jistě stojí i bílé křídové útesy Falaise u obce Étretat, zejména vás zaujmou tři přírodní oblouky a špičatý útvar ve tvaru jehly. Tyto útesy přitahovaly řadu umělců včetně Eugèna Boudina, Gustava Courbeta či Clauda Moneta.

Zajímavá místa v Normandii

Nejnavštěvovanějším místem v Normandii je přílivový ostrov Mont-Saint-Michel, který je od roku 1979 zapsán také na seznam světového dědictví UNESCO. Díky rozdílu výšky mořské hladiny při přílivu a odlivu působí buď jako ostrov obklopený vodou, nebo jako hora uprostřed tekutých písků. S pevninou je Mont-Saint-Michel spojen mostem a nachází se na něm klášterní kostel a gotické klášterní budovy.

Rouen, hlavní město Normandie, sice bylo v období 2. světové války značně poškozeno bombardováním, nicméně se naštěstí i přesto podařilo zachovat řadu architektonických skvostů. Mezi ně patří i raně gotická katedrála Notre-Dame z 12.-13. století, v níž je pohřben anglický král Richard I. Lví srdce. Věž Jany z Arku pak připomíná, že v Rouenu byla během Stoleté války vězněna Panna orleánská a v roce 1431 na náměstí Vieux-Marché Angličany upálena. Věž je pozůstatkem rouenského hradu z počátku 13. století, který byl však v 16. století v důsledku náboženských válek poničen.

Pěkný výlet nabízí také město Caen. Nad ním stojí stejnojmenný hrad, který byl vybudovaný Vilémem Dobyvatelem roku 1060. Až do 20. století sloužil jako pevnost, dnes v něm mimo jiné sídlí dvě muzea. Uvnitř mohutných hradeb naleznete kromě vykopávek románský palác Salle de l’Échiquier z 12. století, kostelík sv. Jiří a barokní palác guvernérů.

Pláže v Normandii

Normandie je také turisticky přitažlivá kvůli vzpomínkám na události 2. světové války. Na zdejších plážích, kódově označovaných jako Utah, Omaha, Gold, JunoSword, se 6. června 1944 vylodily spojenecké jednotky v rámci operace Overlord. Na plážích na vás dodnes dýchne atmosféra Dne D, a to nejen u památníků, které jsou věnované památce obětí těchto bojů, ale i při pouhé procházce podél pobřeží.

Zajímáte-li se o tento úsek historie více, kromě pláží můžete navštívit také útes Point du Hoc, americký vojenský hřbitov v Colleville-sur-Mer, Muzeum Dne D v Arromanches nebo Pegasus Bridge u Bénouville.

Počasí v Normandii

Podnebí Normandie je silně ovlivněné Golfským proudem a Atlantským oceánem, a tak se zdejší počasí výrazně podobá tomu ve Velké Británii. Nejtepleji je v Normandii v červenci a srpnu, a i tak se teploty pohybují přes den maximálně mezi 22 a 30 °C. V noci je okolo 10 °C. Během zimních měsíců se teploty přes den pohybují průměrně okolo 8 °C a v noci okolo nuly.

Aktuální teplotu i dlouhodobý výhled si můžete ověřit na webu Meteoblue.com.

Teplota moře v Normandii

Moře v Normandii ke koupání moc neláká. Nejvyšší teploty dosahuje voda omývající břehy Normandie během letních prázdninových měsíců, ale i tak je to pouhých 18 °C. Na vývoj teploty moře v průběhu roku v přístavu Le Havre se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy do Normandie

Cestovní kanceláře pořádají zájezdy zaměřené buď výhradně na Normandii, nebo je součástí výletu i návštěva Paříže či Bretaně. Doprovází vás zkušený průvodce, se kterým se podíváte na ta nejzajímavější místa regionu.

Poznávací zájezdy trvají zpravidla 5 nebo 6 dní, 3 noci obvykle strávíte v hotelu či v jiném ubytování a ostatní v autobuse na cestě. V ceně zájezdu často bývá i snídaně.

Ubytování v Normandii

Pokud si budete chtít pobyt zabezpečit sami, nejčastěji asi zvolíte jako základnu hlavní město Normandie Rouen. Naleznete v něm řadu hotýlků a penzionů, ale i apartmánů a hostelů vhodných pro nenáročné cestování.

Chcete-li bydlet blízko historického centra za přijatelnou cenu, doporučujeme dvouhvězdičkový hotel Les Initiés, který má na Bookingu celkovou známku 8,0/10 z 1 505 hodnocení a je ideálním výchozím místem pro poznávání Rouenu. Nachází se totiž jen 5 minut chůze od katedrály Notre-Dame. Pokoje mají vlastní koupelnu a bezplatné wi-fi připojení. Lze si přiobjednat i snídaně. Parkování je možné v podzemních garážích, které jsou umístěné 2 minuty od hotelu. Na nádraží je to pěšky 10 minut.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.