Dovolená Neapol

Itálie Neapol, Itálie
Charakter oblasti: poznávací

Neapol je třetí největší město v Itálii. Metropole regionu Kampánie je mnoha lidmi považována za vůbec nejkrásnější italské město. Její nezaměnitelné panorama je mimo jiné dáno i polohou města – leží v Neapolském zálivu mezi Vesuvem a vulkanickým územím Campi Flegrei.

Původní centrum města má značný historický a architektonický význam, díky čemuž bylo v roce 1995 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Zajímavostí je, že právě v Neapoli se zrodila pizza a také tu byla postavena vůbec první továrna na těstoviny.

Dovolená Neapol | © Pixabay.com

Dovolená v Neapoli

Neapol bývá využívána turisty jako základní tábor pro návštěvu dalších zajímavých míst. Dobrodruhy láká sopka Vesuv a jejím výbuchem zničené starořímské město Pompeje, jehož trosky jsou rovněž zapsány na seznamu UNESCO. Plavit se z Neapole můžete také na termální lázeňský ostrov Ischia nebo na ostrov Capri.

Památky v Neapoli

I v samotné Neapoli je však rozhodně co vidět. Neapol je známá velkým počtem kostelů a hradů. Asi nejznámější je Castel Nuovo, někdejší hlavní palác dynastie Anjou vystavěný ve 13. století, v němž nějakou dobu pobývali i básníci Francesco Petrarca a Giovanni Boccaccio. Podle pověsti také zdejší (původně vodní) příkop obýval krokodýl, který požíral odsouzence na smrt.

Součástí nezaměnitelného panoramatu Neapole při pohledu ze zálivu je také Castel dell’Ovo, jehož jméno je odvozené od středověké pověsti o antickém básníku Vergiliovi a čarovném vejci, které je údajně ukryté v základech stavby. V momentě, kdy by se vejce rozbilo, se hrad zřítí a městu to přinese zkázu.

Neapolské národní archeologické muzeum je pak považováno za vůbec nejvýznamnější archeologické muzeum v Evropě. Najdete v něm bohatou sbírku římských soch, mnoho artefaktů vykopaných v Pompejích a Herkulaneu a jednu z nejvýznamnějších egyptských sbírek, včetně několika velmi dobře zachovalých mumií. Z galerií je nejnavštěvovanější Galerie Umberto I.

Divadlo Teatro San Carlo, otevřené v roce 1737, je dnes nejstarší činnou operní scénou v Evropě. Svými rozměry a celkovým pojetím se stalo prototypem všech ostatních operních divadel. Pokud máte operu rádi, určitě sem musíte na některé představení během svého pobytu zavítat.

Pravou neapolskou atmosféru pak nejlépe nasajete v úzkých uličkách tzv. Španělské čtvrti. Najdete tu také vstup do neapolského systému podzemních tunelů a chodeb.

Pláže v Neapoli

Vykoupat se dá na pláži Mappatella, která je tvořena převážně velkými balvany, nicméně písčitý kousek pro rodiny s dětmi tu najdete. Pláž je malinká, a tak bývá často přeplněná. Výhodou je, že se nachází kousek od centra. O něco hezčí písečná pláž San Giovanni leží na okraji Neapole. Na obou plážích si lze za poplatek zapůjčit lehátka a slunečníky, ale jinak tu velké zázemí neočekávejte.

Pěkně vybavená je Lido Fortuna Beach na opačném konci Neapole. Moře je tu čisté, dno písčité a vstup pozvolný, musíte však překonat několik balvanů. Za vstup se přes den platí, ale v ceně jsou lehátka a slunečník. Navečer si to tu můžete užívat zdarma.

Počasí v Neapoli

Neapol můžete navštívit v každém ročním období, i v zimě tu je obvykle přes den více než 10 °C a v noci okolo 5 °C, takže při procházkách městem nezmrznete. V listopadu a v prosinci ovšem poměrně dost prší.

Slunečné počasí s minimem srážek je v Neapoli od května do září. Příjemně je i v dubnu a v říjnu, kdy jsou na procházky městem mnohem přijatelnější teploty než v létě, a to okolo 22 až 25 °C. V období letních prázdnin totiž denní maximální teploty stoupají k 31 až 36 °C, zatímco v noci je okolo 18 až 19 °C.

Teplota moře v Neapoli

V červenci a srpnu má moře omývající břehy Neapole teplotu okolo 26 °C. V září se drží ještě pěkně vyhřáté z léta okolo 25 °C, v říjnu už teplota vody klesne pod 22 °C. V červnu má voda okolo 23 °C.

Zájezdy do Neapole

Cestovní kanceláře nabízejí poměrně širokou škálu poznávacích či pobytových zájezdů do Neapole. Přiletět můžete jak na víkend, tak na celý týden. Ubytování je obvykle zajištěno ve tří- nebo čtyřhvězdičkových hotelech, případně v penzionu nebo v apartmánu.

Pokud zvolíte apartmán, obvykle je pobyt bez stravy. Při ubytování v hotelu nebo penzionu bývá součástí ceny zájezdu snídaně nebo polopenze.

Do Neapole se dostanete nejlépe letecky, v ceně většiny zájezdů je rovnou letenka, obvykle z Vídně. Najdete však i zájezdy s odletem z Prahy nebo jen s autobusovou dopravou.

Ubytování v Neapoli

I sami máte široké možnosti, kde se v Neapoli ubytovat. Nad hotely a penziony převažuje nabídka apartmánů a B&B pokojů. Vybírejte podle toho, zda chcete čas trávit spíše ve městě, nebo na pláži.

Blízko historického jádra města nabízí perfektní poměr kvality a ceny B&B Ruffo Nel cuore di Napoli, který má na Bookingu celkovou známku 9,8/10 ze 112 hodnocení. Dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou, kuchyňským koutem a s možností jedné přistýlky se nachází jen 500 m od centra a kousek od stanice metra. Na nejbližší pláž je to asi 1,5 km a na letiště 7 km. Pokoj má také klimatizaci a balkon s výhledem na město. Přijet můžete i s domácím mazlíčkem. Pokud budete mít auto, parkování je možné na soukromém parkovišti. V ceně je navíc skvělá snídaně.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.