Dovolená Naxos

Řecko Naxos, Řecko
Charakter oblasti: moře

Řecký ostrov Naxos najdete v Egejském moři. Je největším v souostroví Kyklady a je z nich také nejúrodnější. Ve starověku byl Naxos zdrojem mramoru.

Jeho správní středisko a největší sídlo se označuje rovněž Naxos, ale také se můžete setkat s pojmenováním Chora. Město slouží jako významný přístav pro lodní dopravu, která propojuje Naxos s pevninou i s okolními ostrovy. Místní letiště odbavuje lety do Atén a zpět.

Dovolená Naxos | © Panagiotis Karapanagiotis | Dreamstime.com

Dovolená na Naxu

Na Naxu na vás čekají luxusní pláže a zářivě tyrkysové moře. Ochutnávat tu můžete olivy a víno z místních vinic. Ostrov je také poměrně hornatý, nachází se tu nejvyšší vrchol celých Kyklad, kterým je hora Zeus s nadmořskou výškou 1 001 metrů.

Pláže na Naxu

Za koupáním se vydejte na západní pobřeží, kde najdete nádherné pláže. Bývá tu větrno, takže podmínky potěší i milovníky vodních sportů.

Nejlepší pláží na Naxu je Agios Prokopios Beach, dlouhá písečná pláž, která je místy smíšená s drobnými oblázky. Má pohodlný vstup do moře, velmi rychle se dostanete do hloubky, a tak už se pár metrů od břehu dá plavat. Na místě si můžete pronajmout lehátka a slunečníky a také využívat plážový bar. Pozor, ceny za plážové sety se dost liší, doporučujeme se nejprve trochu projít a zorientovat se, než si vyberete, kde a za kolik chcete zůstat.

Zajímavá místa a výlety na Naxu

Hlavní město ostrova leží severozápadní části. Mezi jeho dominanty patří středověká benátská pevnost Kastro a portál nedostavěného Apollónova chrámu nazývaný též Portara.

Portara je ikonickým místem ostrova Naxos. Stojí na výběžku pevniny do moře a je to jedna z prvních věcí, kterou uvidíte, když se váš trajekt přiblíží ke břehům. Je volně přístupná a užijete si odtud překrásné výhledy.

Počasí na Naxu

Naxos má typické středomořské klima s mírnými zimami a horkými suchými léty. Od poloviny července do poloviny srpna se objevuje vítr meltemi, který zmírňuje vysoké letní teploty a vytváří skvělé podmínky pro windsurfing či kitesurfing.

Kdy jet na Naxos

Nejtepleji je na Naxu v červenci a srpnu, kdy denní maximální teploty dosahují hodnot mezi 27 a 28 °C a v noci je okolo 21 °C. Příjemně je na ostrově i v červnu a v září, kdy se denní teploty vyšplhají ještě k 26 °C, avšak noční už klesají pod 20 °C. Po celé období téměř vůbec neprší, takže sluneční paprsky si užijete až až.

Teplota moře na Naxu

Moře má v období letních prázdnin teplotu mezi 24 a 25 °C, nejteplejší je v srpnu. V září se voda ochladí zhruba 23 °C. Co se týče koupání v červnu, musíme říct, že je poměrně osvěžující, moře má v té době 20 až 22 °C.

Na vývoj teploty moře u břehů Naxu se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Naxos

Cestovní kanceláře pořádají na Naxos zájezdy v délce 7 nebo 14 nocí. Obvykle jste ubytováni v tří- nebo čtyřhvězdičkových hotelích se snídaní či polopenzí, nebo v apartmánech, kde máte k dispozici kuchyňku a můžete si vařit sami.

Doprava je letecká, létá se z Prahy nebo Vídně, ovšem obvykle s jedním mezipřistáním v Athénách. Následně vás čeká transfer do místa ubytování.

Ubytování na Naxu

Sami si můžete ubytování na Naxu zabezpečit nejčastěji v apartmánu, najdete však pokoje i v penzionech nebo hotelích.

Apartmány na Naxu

Za rozumnou cenu a navíc hned u pláže můžeme doporučit Plaza Studios, která získala na Bookingu celkovou známku 8,3/10 ze 136 hodnocení. Toto ubytování nabízí jak menší studia, tak větší apartmány, které jsou klimatizované, mají kuchyňský kout a balkon, který je na vyžádání s výhledem na moře. Na místě je k dispozici také bezplatné soukromé parkoviště.

Hotely na Naxu

Cenově velmi přívětivý je Hotel Elizabeth, který navíc najdete jen asi 50 m od písečné pláže Agios Georgios. Na Bookingu si vysloužil celkovou známku 9,2/10 z 228 hodnocení. Typický kykladský hotel nabízí klimatizované pokoje s vlastní koupelnou a balkonem, některé mají i kuchyňský kout. Hosté mohou využívat také zahradu. K dispozici je rovněž úschovna zavazadel a parkování je možné zdarma.

Praktické informace


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.