Dovolená Mölltal – Ankogel

Rakousko Mölltal – Ankogel, Rakousko
Charakter oblasti: lyže

Hora Ankogel a ledovec Mölltal v rakouských Korutanech zaručují lyžařům díky své poloze perfektní sněhové podmínky od podzimu do jara. Skiareály se nacházejí v nadmořské výšce 1 200–3 122 metrů, což umožňuje velmi dlouhou lyžařskou sezónu. Na třech nejvýše položených sjezdovkách můžete dokonce lyžovat i v létě.

Lyžaři i nelyžaři si sem jezdí užívat čerstvý vzduch, pohyb, zábavu a relaxaci a také jedinečný panoramatický výhled na zhruba 30 třítisícových vrcholů pohoří Vysoké Taury.

Dovolená Mölltal – Ankogel | © Wessel Cirkel | Dreamstime.com

Lyžování Mölltal – Ankogel

Na aktuální sněhové zpravodajství se můžete podívat na webu Bergfex.at, kde najdete zvlášť údaje pro Mölltal i pro Ankogel.

Co se týče běžeckého lyžování, stezky v údolí Mallnitz patří k tomu nejlepšímu, co mohou Korutany nabídnout. Však jde o první místo v Korutanech, kterému byla udělena pečeť za prvotřídní kvalitu. Běžkaři ocení idylické umístění skvěle upravených tratí, které jsou připravené na klasický styl i bruslení, či unikátní stezku až do národního parku Vysoké Taury.

Na ledovci Mölltal pak navíc najdete asi 2,5 km dlouhou vysokohorskou trať Stübele, která se nachází přímo u stanice lanovky v nadmořské výšce 2 200 m.

Sjezdovky

V lyžařském areálu na ledovci Mölltal lze využívat více než 40 km sjezdovek. Většinu tvoří středně obtížné červené sjezdovky, těch areál nabízí zhruba 20 km. Začátečníci ocení cca 7 km snadných modrých sjezdovek, experti naopak mohou své umění využít na 10 km černých tratí. Na sjezdovce Schareck je navíc pro milovníky adrenalinu připraven snowpark Gletscher Jet s boulemi, strmými zatáčkami a kickery.

Lyžařské středisko Ankogel nabízí necelých 13 km sjezdovek. Převažují tratě červené a černé, které mají shodně po 5 km, snadných modrých tu jsou necelé 3 km. Můžete zde také provozovat freeride. U dolní stanice lanovky naleznete snowpark a dětský svět.

Jasnější představu o všech možnostech lyžování získáte, když si prohlédnete mapu střediska Ankogelmapu střediska Mölltal.

Lanovky

Na ledovec Mölltal vás vyveze jedna kabinová a jedna ozubnicová lanovka, pět sedačkových lanovek a dva vleky, Ankogel je obsluhován dvěma kabinovými lanovkami a třemi vleky.

O provozu lanovek a vleků informují webové stránky Moelltaler-Gletsher.at.

Skipas

Veškeré informace o skipasech naleznete zde.

Jste-li zaregistrováni do mezinárodního zákaznického programu Gopass, který platí v České republice, Rakousku, Slovensku a Polsku, lze ho využít i ve střediscích Mölltal a Ankogel. Více informací o programu Gopass zjistíte na jeho oficiálních webových stránkách.

Skipasy s platností na 1,5 dne a delší (tzv. Ski Hit) můžete kromě Mölltaler Gletscherbahnen a Ankogel Hochgebirgsbahnen využít i v dalších lyžařských centrech. Konkrétně v Matreier Goldried Bergbahnen, Hochpustertaler Bergbahnen, Bergbahnen St. Jakob, Bergbahnen Kals, Lienzer Bergbahnen, Obertilliacher Bergbahnen a Kartitscher Liftgesellschaft.

Počasí Mölltal – Ankogel

Sezona na ledovci Mölltal je jedna z nejdelších, trvá obvykle už od listopadu až do května. Mölltal bývá navíc jako jediná oblast v Korutanech otevřen pro lyžování i v letních měsících, kdy jsou v závislosti na sněhových podmínkách v provozu až tři sjezdovky. Na Ankogelu se dá lyžovat od poloviny prosince do konce března.

Nejlepší období k návštěvě

Nejlepší sněhové podmínky pro lyžování jsou v polovině ledna, což je současně nejrušnější období v rakouských horách. Na ledovec Mölltal však můžete vyrazit už v druhé polovině listopadu nebo naopak až v dubnu, kdy zde bývá dostatek sněhu, ale současně méně lidí.

Denní teploty se tu od prosince do února pohybují kolem nuly, v noci klesají průměrně k −10 °C. Počítejte s tím, že ve vyšších nadmořských výškách, tedy na lyžařských svazích, se teploty pohybují pod nulou po celý den.

V letní sezoně bývají nejvyšší teploty od června do srpna, kdy během dne překračují hranici 20 °C. V noci teploty přesto občas klesají až k 10 °C.

Zájezdy Mölltal – Ankogel

Cestovní kanceláře nejčastěji nabízejí zájezdy do tří- a čtyřhvězdičkových hotelů a penzionů na výborné úrovni. Zvolit si můžete obvykle z pobytů na 2 až 8 dní s polopenzí.

Doprava je téměř vždy vlastní. Střediska Ankogel a Mölltal jsou od Prahy i od Brna vzdálené zhruba 500 km, a tak cestu zvládnete zpravidla do 6 hodin.

Ubytování Mölltal – Ankogel

Sami si můžete v blízkosti obou lyžařských středisek zabezpečit ubytování zhruba ve dvou stovkách zařízení různé kategorie. Doporučujeme však rezervaci provádět s předstihem, neboť kapacita se obzvlášť v sezoně rychle naplňuje.

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Haus Janschütz s celkovou známkou 9,5/10 ze 180 hodnocení. Poměr ceny a kvality vás mile překvapí a doporučujeme připlatit si i za vynikající snídani, která vás každé ráno příjemně naladí. Toto ubytování se nachází ve Flattach, odkud je to asi 7 km do střediska Mölltal a 10 km do střediska Ankogel. Na lyžování je tedy třeba trochu popojet. Vzhledem k tomu, že přímo u středisek není mnoho ubytovacích možností, je Flattach ideálním výchozím bodem.

Praktické informace

Webkamera

Ankogel i Mölltal monitoruje několik webkamer.

Turistika

Region je součástí národního parku Vysoké Taury, kde je bezpočet možností na pěší i cyklistické výlety. Výhody, volné vstupy a další bonusy vám může zabezpečit Korutanská karta.

Výlety si podle náročnosti a místa, kde se nacházíte, můžete velmi snadno naplánovat díky specializované stránce.

Vyrazit můžete třeba na snadnou okružní túru údolím Mallnitz. Trasa je dlouhá necelých 14 km, převýšení je pouhých 400 m a celý výlet tak zabere asi 5 hodin. Na stezce potkáte odpočívadla doplněná o informační tabule, užijete si krásné výhledy na hory a rakouskou krajinu.


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.