Dovolená Mallorca

Španělsko Mallorca, Španělsko
Charakter oblasti: moře

Španělská Mallorca je největším z Baleárských ostrovů, což věděli už staří Římané, kteří ji výstižně pojmenovali “ta největší”. Nachází se v západní části Středozemního moře, asi 200 km jižně od Barcelony.

Hlavním městem ostrova je Palma de Mallorca, nedaleko níž se nachází i mezinárodní letiště. Mallorca je turistickým rájem, tento ostrov se zhruba milionem obyvatel navštíví ročně okolo 12 milionů turistů.

Dovolená Mallorca | © Mistervlad | Dreamstime.com

Dovolená na Mallorce

Toužíte po nekonečném slunečním svitu, dlouhých písečných plážích a průzračném moři? Nebo máte raději historické památky a architektonické skvosty? Lákají vás spíše přírodní krásy a horská turistika? Na Mallorce můžete uspokojit všechny tyto touhy naráz.

Pláže na Mallorce

Pobřeží Mallorky nabízí řadu širokých upravených pláží s veškerým zázemím i množství romantických zákoutí v zátokách, které od sebe oddělují strmá skaliska.

Mnoho rekreantů míří do městečka Alcúdia, jehož dominantou jsou mohutné středověké hradby, po nichž se můžete projít a užívat si panoramatický výhled na město a široké okolí. Místní pláž tvořená jemným bílým pískem je 7 km dlouhá a nabízí pozvolný vstup do vody, což je ideální pro rodiny s malými dětmi. Najdete tu také sprchy a toalety, za poplatek jsou k dispozici lehátka a slunečníky i vodní sporty. Skoky do vody si můžete užívat z dřevěného mola.

Pozvolný vstup do moře, bílý písek a křišťálově čistou vodu nabízí i pláž Sa Coma. I tady si lze půjčit lehátka a najdete tu veškeré zázemí včetně mnoha obchůdků, restaurací, kaváren a barů.

Oblíbenou pláží je také Platja de Formentor, která se nachází v srpkovitém zálivu na severovýchodě ostrova. Písečná pláž je lemovaná borovicemi, které poskytují úkryt před jasným sluncem. Voda je tu průzračná, mělká a lehátka a občerstvení jsou rovněž k dispozici.

Pokud vás nelákají rozlehlé pláže, ale máte raději malé zátoky, vydejte se vykoupat do Cala Tuent. Oblázková pláž je obklopena horami a i v sezoně je tu obvykle klidněji než na jiných plážích, řadu turistů totiž odradí, že tu nejsou dostupné žádné služby. Všechno potřebné si tedy přineste s sebou a můžete si užívat dokonalý relax. Jen pozor na medúzy, které se v zátoce mohou občas vyskytnout.

Zajímavá místa a výlety na Mallorce

Mallorku během její dlouhé historie obývali a dobývali Římané, Maurové i Byzantinci, proto se zde dochovalo pestré spektrum stavebních památek. Od 16. století bylo také po celém pobřeží ostrova vystavěno přes osm desítek obranných věží, které měly Mallorku chránit před piráty ze severní Afriky.

Dominantou hlavního města Palma de Mallorca je katedrála La Seu, jejíž stavba začala ve 13. století, ovšem byla dokončena až koncem 16. století. Na obnově katedrály po zemětřesení v roce 1851 se podílel i slavný katalánský architekt Antonio Gaudí. V Palmě vás zaujme také kruhový hrad Bellver nebo pozůstatky arabských lázní z období maurské nadvlády.

Jednou z hlavních zajímavostí ostrova jsou Dračí jeskyně u města Porto Cristo. Stezka skrze krasové jeskyně vede až k podzemnímu jezeru Martel, které je největším svého typu v Evropě. Pro návštěvníky je v krápníkových jeskyních připraven i koncert klasické hudby a plavba po jezeře.

Řada turistů míří za dechberoucími výhledy na mys Formentor, který je nejvýchodnějším místem ostrova. Za dobrého počasí můžete z útesů dohlédnout až na sousední ostrov Menorca. Na místě se nachází také 167 m vysoký maják, který především v noci předvádí úžasnou podívanou. Osvěžit se můžete v místní kavárně.

Lákají-li vás hory a příroda, vydejte se během svého pobytu na túru do pohoří Tramuntana, které je od roku 2011 pro svůj mimořádný přírodní a kulturní význam zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Pohoří se táhne podél celého severního pobřeží ostrova a jeho nejvyšší hora Puig Major dosahuje nadmořské výšky 1 445 metrů.

Počasí na Mallorce

Mallorca má středomořské podnebí, léta jsou suchá a slunečná, zimy mírné. Slunce svítí více než 300 dní v roce. Cyklisté a turisté sem míří už od dubna, na koupání jsou ideální měsíce červen až říjen.

Kdy jet na Mallorku

Během letních prázdninových měsíců stoupají teploty na ostrově přes den až k 32 °C, je-li horko, tak i k 36 °C. V noci teplota klesá na hodnoty okolo 20 °C. V červenci a srpnu na Mallorce navíc téměř vůbec neprší.

V červnu a v září dosahují průměrná denní maxima o něco příjemnějších 28 °C. V noci bývá mezi 16 až 18 °C. Září je sice více deštivější než červen, na druhou stranu je však voda v moři ještě krásně vyhřátá z léta.

Teplota moře na Mallorce

Nejteplejší moře je u břehů Mallorky v srpnu, to kolikrát přesahuje hodnotu 26 °C. I v červenci a v září mívá voda přes 25 °C. Vykoupat se zvládnete i v červnu nebo v říjnu, kdy se hodnoty pohybují nad 20 °C.

Na vývoj teploty moře na Mallorce se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Mallorku

Mallorka je vyhledávanou destinací, a tak i cestovní kanceláře nabízejí široké možnosti zájezdů. Vyrazit můžete obvykle na týden. Ubytováni budete standardně v tříhvězdičkovém nebo čtyřhvězdičkovém hotelu, stravování bývá zajištěno polopenzí nebo all inclusive, nicméně můžete zvolit i pobyt bez stravy nebo pouze se snídaní.

Mezinárodní letiště se nachází nedaleko hlavního města Palma de Mallorca. Létá se nejčastěji z Prahy nebo z Vídně. Přímý let z Prahy trvá zhruba 150 minut. Dopravu z letiště do místa ubytování zajišťují autobusy.

Ubytování na Mallorce

Na Mallorce je velké množství hotelů i apartmánů, v nichž můžete strávit svou dovolenou. Celá řada z nich se nachází v blízkosti pláže. Pokud si chcete pobyt raději zabezpečit sami, jistě si snadno vyberete.

Apartmány na Mallorce

Z nabídky Bookingu můžeme doporučit Apartamentos Petit Blau s celkovou známkou 9,0/10 ze 116 hodnocení. Klimatizované apartmány se nacházejí jen 70 m od pláže v Pagueře a disponují vlastní koupelnou, vybavenou kuchyňkou i balkonem nebo terasou s výhledem na moře. Na místě je i bezplatné soukromé parkoviště. Hosté, kteří zde byli ubytovaní, vysoce hodnotili poměr ceny a kvality i lokalitu.

Hotely na Mallorce

Pokud máte raději hotelový komfort, doporučujeme pobyt v tříhvězdičkovém hotelu JS Miramar, který se nachází v letovisku Ca’n Picafort jen 40 m od místní pláže. Na Bookingu si vysloužil celkovou známku 8,4/10 z 344 hodnocení. Všechny pokoje jsou klimatizované a mají vlastní koupelnu i balkon s výhledem na moře. Součástí hotelu je fitness centrum a venkovní areál s bazénem, ​​hydromasážní vanou a saunou. K dispozici jsou lehátka a slunečníky. K pobytu lze přiobjednat snídani nebo polopenzi.

Praktické informace

Levné zájezdy do oblasti Mallorca


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.