Dovolená Madeira

Portugalsko Madeira, Portugalsko
Charakter oblasti: země

Madeira je portugalský ostrov ležící v Atlantském oceánu. Blíže než do Lisabonu, který je vzdálený téměř 1 000 km, je to však odtud k pobřeží Maroka. To se nachází asi 580 km na východ.

Madeira je součástí Madeirského souostroví, z jehož dalších ostrovů už je obydlený jen Porto Santo. Celé souostroví Madeira má od roku 1976 status portugalské autonomní oblasti. Hlavním městem je Funchal.

Dovolená Madeira | © Marius Dorin Balate | Dreamstime.com

Dovolená na Madeiře

Madeiře se pro její bujnou vegetaci přezdívá ostrov květin. Díky zdejším klimatickým podmínkám, které zajišťují poměrně stabilní a příjemné podnebí, je ostrov vhodný pro návštěvu kdykoli během roku.

Na své si tu přijdou především nadšenci do turistiky a přírody. Ani milovníci plážového odpočinku však nemusejí zoufat. Pláží na Madeiře sice není mnoho, vynahradí vám to však klidnější atmosférou. Pobyt na ostrově si také nezapomeňte zpříjemnit douškem celosvětově známého dezertního vína Madeira.

Pláže na Madeiře

Madeira je spíš na koukání než na koupání, přesto vám několik pláží doporučíme.

Přímo v hlavním městě Funchalu se na pobřeží táhne kilometrová pláž Formosa. Tvoří ji převážně oblázky a větší kameny, takže se budou hodit boty do vody, ale jsou tu i místa, kde je pouze černý písek. U pláže najdete několik barů, k dispozici jsou i veřejné toalety a sprchy.

V městečku Calheta můžete využít uměle vytvořenou pláž, která je příjemná díky jemnému písku, který sem byl dovezen z Maroka. Koupání tady je vhodné i pro děti, voda je tu díky vlnolamům klidná. Můžete si pronajmout lehátka se slunečníkem, k dispozici jsou převlékárny, toalety i sprchy.

Na řadě míst na Madeiře také vznikly tzv. mořské lázně tvořené bazénky mezi lávovými skalami. Doplňují je betonové stěny, přes které se při přílivu převalují vlny a díky tomu dochází i k výměně vody.

Zajímavá místa a výlety na Madeiře

Pokud máte rádi turistiku a jste fyzicky zdatní, určitě nevynechejte při návštěvě ostrova výstup na jeho nejvyšší horu Pico Ruivo. Ta se tyčí do výšky 1 862 metrů a nabízí jako odměnu za její zdolání překrásné výhledy. Doporučujeme vyrazit už ráno, v odpoledních hodinách bývá vrchol zahalen mlhou.

Jestliže se nebojíte výzev a patříte mezi zkušenější turisty, můžete pokračovat přechodem na druhý nejvyšší bod ostrova, kterým je Pico do Arieiro s nadmořskou výškou 1 818 metrů. Vrcholy jsou od sebe vzdáleny vzdušnou čarou jen asi 3 km, ale namáhavý přechod mezi nimi trvá v jednom směru více než 2 hodiny kvůli stoupání a klesání po schodech vytesaných do skal a průchodům tunelem.

Méně náročné trasy pak obvykle vedou podél zavlažovacích kanálů – levád. A jsou stejně pěkné. S kulisou zurčící vody můžete vnímat překrásnou okolní přírodu, která jako by pocházela z jiného světa.

Počasí na Madeiře

Madeira je ostrov věčného jara. Během celého roku se tu setkáte se teplotami mezi 16 až 25 °C, rozdíl mezi průměrnou denní a noční teplotou je navíc po celý rok pouhé 4 °C. Na východě ostrova, v horách a na náhorní plošině většinou fouká silný vítr. Na severním pobřeží ostrova často prší.

Na Madeiře se projevuje tzv. výšková pásmovitost, to znamená, že se tu mění podnebné pásy v závislosti na nadmořské výšce.

Kdy jet na Madeiru

Nejteplejší měsíce jsou srpen až říjen, ani během nich však denní teploty nevystoupají nad 25 °C. Noční teploty se pak pohybují kolem 20 °C. Během zimních měsíců denní maxima dosahují průměrné hodnoty 17 °C a v noci teplota neklesne pod 11 °C. Za turistikou proto na Madeiru můžete vyrazit v podstatě celoročně.

Teplota moře na Madeiře

Teplota Atlantiku kolem ostrova Madeira díky vlivu Golfského proudu obvykle ani přes zimu neklesne pod 18 °C. Právě proto to tu stále vypadá jako na jaře. Nejteplejší voda je potom na Madeiře od srpna do října, to se můžete těšit na 23 až 24 °C.

Na vývoj teploty oceánu u Funchalu se můžete podívat na webu Seatemperature.org.

Zájezdy na Madeiru

Cestovní kanceláře nabízejí celou řadu zájezdů. Ubytovat se můžete buď na pobřeží, nebo v horách. Hotely vystavěné na pobřeží bývají komfortní, dražší a obvykle poskytují překrásné výhledy na oceán. Horské hotely bývají o něco levnější, ale ani tady nejste ochuzeni o pěkné výhledy do přírody.

Běžná délka zájezdu na Madeiru je jeden týden a můžete si podle chuti zvolit z mnoha způsobů stravování – nabízejí se jak zájezdy bez stravy nebo jen se snídaní, tak i s polopenzí nebo dokonce s all inclusive. K vybavení hotelů často patří i bazén.

Doprava je letecká, létá se obvykle z Prahy nebo Brna. Přímý let z Prahy na Madeiru trvá asi 4 a půl hodiny, u zájezdů se však můžete setkat i s přestupy.

Ubytování na Madeiře

Ubytování si snadno zabezpečíte i sami. Na Madeiře jsou k dispozici především apartmány, prázdninové domky i celé vily, ale také pokoje v hotelích a penzionech.

Apartmány na Madeiře

Ve Funchalu můžeme doporučit Rochinha Cozy Home, který má na Bookingu celkovou známku 9,0/10 ze 109 hodnocení. Ubytování se nachází ve výborné lokalitě asi 1,6 km od pláže. Pokoje mají vlastní koupelnu i balkon s výhledem na oceán, studia mají navíc ještě kuchyňku. Je možné využít letištní transfer nebo parkovat v podzemních garážích vzdálených asi 300 m. Hosté, kteří zde byli ubytovaní, vysoce ocenili poměr kvality a ceny.

Hotely na Madeiře

Příznivou nabídku poskytuje i tříhvězdičkový Hotel do Carmo, který rovněž stojí v hlavním městě. Na Bookingu si vysloužil celkovou známku 8,1/10 ze 696 hodnocení. Hostům je k dispozici střešní bazén s výhledem na Funchal i na oceán. V ceně ubytování se každé ráno podává velmi dobrá snídaně v hotelové restauraci. Hotel dokáže zabezpečit i letištní transfer. Parkování je umožněno za příplatek, nutná je však předchozí rezervace místa.

Praktické informace

Levné zájezdy do oblasti Madeira


💵

Šetříme vám peníze. Ukazujeme, kde zbytečně přeplácíte.

🖋️

Nejsme žádní poradci. Jsme novináři, naši prací je předávat informace.

😊

Skrblík je zdarma. Financuje nás reklama, ne peníze čtenářů.

Jsme féroví. Doporučujeme jen to, čemu sami věříme.

🙏

Jsme lidi a chybujeme. Nepřesnosti se však snažíme rychle opravit.